1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Drive Select la A4 B8 - Instalare buton si/sau activare buton ADS

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de george, 10 Iul 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca ai cumparat butonul de la APC Reper, cred ca a trecut si pe la mine, deoarece mi-au trimis un buton gresit fata de ce comandasem eu. Din sapaturile pe care le-am facut atunci am ajuns la concluzia ca butonul provine de pe un ALLROAD. Bineinteles ca m-am luat de cei de la APC si mi-au trimis un buton potrivit a doua oara pe cheltuiala lor. Butonul nu este chinezarie.

    Iti pare cunoscut ?
    IMG_20160111_214723774.jpg
     
  2. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Multumim Paul pentru informatii, am elucidat misterul. Tu ai incercat sa il montezi, merge pe B8 oare?
     
  3. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu am incercat sa-l montez din cauza unei eventuale incompatibilitati. Butonul este de pe un B8/8K Allroad. L-am expediat a doua zi inapoi prin curier si baietii au fost fairplay suportand cheltuielile de transport. Pana la urma nu a fost vina mea. Din cate am citit atunci (ianuarie 2016) am inteles ca functia sport avea efect si asupra diferentialului spate.
     
  4. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    OK
    Mulțumesc frumos. Ai mare dreptate.
    Mâine aștept răspuns de la ei.
     
  5. marinrafael

    marinrafael 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2013, 2.0 TDI 143cp
    Salutare,

    Am urmat pasi pt activarea ADS si mi-a dat eroare la ABS, dar dupa ce am reactivat DSR (poza) nu a mai aparut eroarea, inainte era activat
    Puteti sa imi spuneti daca este vreo problema daca las bifat DSR? Sau pt ce este
    Va multumesc!

    Screenshot_20170317-214332.jpg
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
  7. marinrafael

    marinrafael 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2013, 2.0 TDI 143cp
    Am MMI 3G Plus si sonorizare normala, am studiat tot tutorialul, stiam de pe forum ca o sa imi apara eroare la ABS dar daca las bifat bit 4 nu imi mai apare eroarea. Pe AudiEnthusiast zice sa deselectezi bit4 dar nu explica de ce
    Stiti de ce?
     
  8. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca nu-ti da eroare cu acel bit (nr.4) bifat, lasa-l bifat. Am mai vazut optiuni/functii active si bit-ul corespunzator debifat si invers. Probabil depinde si de configuratia masinii pe care a fost facut respectivul tutorial.
     
    marinrafael apreciază asta.
  9. stefanari 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2014
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4, 2.0 tdi, 201 hp, Stage1, 2011, Bilstein B12, S4 Front & Rear Sway Bar, 20 mm spacers
    Eu am instalat acest buton la cineva de aici de pe forum, nu mai tin minte cum il cheama. A fost instalat f curat, desfacut bord frumos, cabluri, tot ca la carte. Ma ungea pe suflet sa vad ca sunt oameni care lucreaza si frumos. Problema e ca nu simt nici o diferenta, daaar absolut niciuna. Intre timp am si resoftat-o, sunt 205 cai si vreo 460 N/m2. Exista vreo posibilitate ca softul nou sa scrie peste ads?
     
    ioanidis84 apreciază asta.
  10. catagaby17 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b8 2012
    Buna seara , ma poate ajuta cineva.. am activat si eu ads fara buton(deci doar din mmi), engine functioneaza perfect insa daca este setat pe dynamic iar steering pe comfort volanul se misca mai greu decat daca ar fi amandoua pe comfort. Cum pot face sa functioneze amandoua independent? (Engine-dynamic si steering-comfort) . Am un audi a4 b8 cu servotronic.
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Din cate inteleg eu @catagaby17 se refera la modul INDIVIDUAL unde poti seta fiecare optiune ,,activa" (motor, directie, suspensie, cutie viteze) separat. Acolo trebuie sa seteze motorul pe DYNAMIC si directia pe COMFORT. Citeste cu atentie tutorialul pentru masina ta (vezi ca sunt doua tutoriale: unul pentru PreFL si unul pentru FL) si verifica din nou setarile facute. Ar fi bine sa-ti montezi si butonul ADS.
     
    Ultima editare: 25 Mar 2017
  13. AlexandruC

    AlexandruC 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2016
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    A8L , 3.0 TDI CTBA , 2014
    Va salu,
    Am activat si eu ADS din meniul verde, insa nu ma lasa sa modific nimic .
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
  15. catagaby17 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b8 2012
    @paulkf ai inteles perfect , asta vreau engine pe dynamic si steering pe comfort. Multumesc mult pentru raspuns. Am sa incerc azi si daca nu ma descurc revin :) .
     
  16. Banica Cosmin

    Banica Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - Quattro - 2.0 TDI 170 CP 2012
    Cine are aceasta functie activata anterior si nici nu are buton special, a aparut vreo eroare dupa ceva timp sau probleme ceva? S.a blocat mmi.ul sau chestii de genul. Eu nu am servotronic sau suspensi magnetice etc. As dori si eu sa activez aceasta functie.
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Dupa activarea functiei ADS fara a monta si butonul, ramane o eroare pe 09-Central Electrics de forma asta:
    1 Fault Found:
    03207 - Charisma Switch Module
    004 - No Signal/Communication
    Aceasta eroare insa NU are nicio repercursiune asupra niciunui sistem al masinii. Altceva din ce ai enumerat nu se intampla.
    Eu am avut activata functia vreo cateva luni, apoi am montat si butonul. Nicio problema nu am avut pana sa-l montez.
     
  18. Banica Cosmin

    Banica Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - Quattro - 2.0 TDI 170 CP 2012
    Aceea eroare apare doar la o scanare vag, nu apare ceva in bord. Deci e ok. O sa caut si eu buton Cum e, se simte ceva ? Unii zic ca da, altii ca nu.
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, se simte diferenta intre dynamic si comfort.
     
  20. Banica Cosmin

    Banica Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - Quattro - 2.0 TDI 170 CP 2012
    Mulțumesc.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta