1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

audi s4--1992--2.3-230cp

Discuție în 'Linia de modele S' creată de pasbogdan, 20 Aug 2009.

  1. pasbogdan Silver Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    s4 c4 2.2 20v t quatt,100 C4 v6,coupe b2 2.2 20vt quatt,samurai,LT35,90 b2 quatt
    Ce parere aveti despre S4 automatic ?
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Oct 2012
  2. vcosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    Băile Herculane
    Masina:
    Audi S4, 1992
    Adica se strica mare parte din farmec, ;) , plus ca si boostul e limitat, si din cate stiu e diferenta si la ecu , plus probabil alte maruntisuri.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Oct 2012
  3. pasbogdan Silver Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    s4 c4 2.2 20v t quatt,100 C4 v6,coupe b2 2.2 20vt quatt,samurai,LT35,90 b2 quatt
    Ideea era o conversie in manual:

    TREBUIE:
    -cutie viteze(sigur)
    -ax cu pedale(sigur)
    -pompa ambreaj(sigur)
    -schimbator cu tije etc(sigur)

    Planetare fata??sunt identice?
    Ecu??
    cardan??este la fel?
    A condus cineva s4 automatic?
    I-ar prinde bine nevestei,si eu sa ma ocup doar de upgrade la motor,iar in momentul in care nevasta se invata cu masina:VA PRELUA 2.6-le manual iar eu voi face o conversie la s4....

    Pareri?
     
  4. vcosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    Băile Herculane
    Masina:
    Audi S4, 1992
    Ecu - 90% nu este identic, in sensul nu ca difera fizic, pot verifica daca vrei, dar sigur are alt soft, iar legat de restul, e simplu verifici in etka, posbil sa difere si diferentialul spate ca raport cel putin, din nou, se poate verifica.
    La parte de planetare, cardan, probabil sunt la fel, Audi are obiceiul sa foloseasca foarte multe repere comune la mai multe modele.
    Parerea mea, ca e peste mana, pentru o mica diferenta , luai direct manual. Adika Ecu - 200E, cutie 400E, plus o gramada de alte maruntisuri, plus manopera, plus , te trece de 1200E-1500E
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Oct 2012
  5. pasbogdan Silver Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    s4 c4 2.2 20v t quatt,100 C4 v6,coupe b2 2.2 20vt quatt,samurai,LT35,90 b2 quatt
    Cutie 400e,in rest bani marunti(c4 in dezmembrari cu 100-200 eur iau pedale,consola,mecanism schimbator,cilindru ambreaj etc)Problema este dif spate,planetare si cardan+ecu.
    Nu am etka instalat,dar daca ai chef pana il instalez verifica te rog daca la planetare,dif si cardan sunt identice codurile.

    Ms
     
  6. vcosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    Băile Herculane
    Masina:
    Audi S4, 1992
    mai sunt ceva diferente pe parte electrica, din ce se vede, cel automat, are un "control unit" pt transmisie, abs-ul difera - modulul de control, cardanul e altul e mai scurt, la automata , planetare par la fel, la diferential spate, numai daca zici codul de pe el, sau codul cutiei. Probabil daca fac mai multe sapaturi o sa gasesti mai multe diferente. Un forum foarte bun, e audiworld, si are subforum pt urs4 (modelul asta de s4), sunt sanse sa gasestei mai multe automate pe acolo, pt ca majoritate userilor sunt americani.
     
  7. pasbogdan Silver Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    s4 c4 2.2 20v t quatt,100 C4 v6,coupe b2 2.2 20vt quatt,samurai,LT35,90 b2 quatt
    Multam'

    Am instalat etka si am vazut ca planetarele au alte coduri..
    Planetarele spate sunt la fel.
    Pentru diferential spate nu gasesc nici unul sa scrie in dreapta in lista "pt cod aan":confused:
    Acum instalez elsa sa vad si cateva scheme....
     
  8. pasbogdan Silver Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    s4 c4 2.2 20v t quatt,100 C4 v6,coupe b2 2.2 20vt quatt,samurai,LT35,90 b2 quatt
    Din cate vad cutia de viteze are management(shift map),care analizeaza niste valori(turatie,viteza de deplasare,kick down-intrerupatorul de la capatul cursei clapetei te acceleratie,probabil throttle position sensor.....
    Aceste valori pot fi "sugerate" daca ma intelegeti,si astfel proiectul devine foarte motivant.....;)
     
  9. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Sau cel mai simplu faci recodarea calculatorului de injectie pentru cutie manuala si scapi de alte batai de cap. Succes la proiect.
     

Distribuie pagina asta