1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi S5 Sportback

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Ice_2k, 28 Sep 2017.

  1. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    m-am razgandit pana la urma cu sudura, am facut programare pentru constatare la CASCO si aia e, sper ca-mi vor da una noua. Din pacate d-abia martea viitoare aveau liber deci se pare ca ma intorc la rotile de iarna :(
     
    cogdao apreciază asta.
  2. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Si eu sunt curios cum se rezolva acest caz la casco cu janta fisurata. Eu cand am avut dauna cu s-ul, zgarietura laterala a prins si janta si s-a revipsit pe casco. Dar fisura n-am avut.

    Bafta!
     
  3. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Am avut si eu un mic eveniment care a julit si janta si intr-adevar au dat-o la vopsit. Cu fisura totusi nu cred ca vor da tot reparatie...
     
  4. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Pai nu ar trebui sa accepti alta varianta decat inlocuirea ei,ca nu cred ca merita sa folosesti casco pentru reparatia jantei.
     
    z1daru apreciază asta.
  5. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    asa intentionez :)
     
    z1daru apreciază asta.
  6. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    mie mi le-au schimbat-o cu doua noi pentru ca 2 erau indoite, la fisura nici nu se pune problema sa nu o inlocuiasca cu reper nou.
     
  7. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Erau îndoite vizibil cu ochiul liber?
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    eu am schimbat 4 jante OE in intervale de timp diferite pe casco si nici macar 1 data nu mi-au zis ceva. Cand e fisurata sau indoita grav nu zic nimic
    ba din contra colegul de la daune spunea agentul ''domne la 2500euro cat platiti'' pe an as putea sa le fac in fiecare luna , tinand cont ca am aprox 7 ani de casco pe A5. Jantele mele sunt r19 cu talie de 35
    s-l1600.jpg

    De fiecare data a scapat anvelopa , pentru ca si ea se poate la fel de bine inlocui

    in 200.000 km 4 jante eu zic ca e bine pe drumurile noastre , culmea nici macar 1 element de suspensie picat
     
  9. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Eu sunt inca la prima “abatere”, sper sa raman l recordul asta :)) Mai ciudat e ca nici nu stiu cand s-a intamplat, n-am luat nicio groapa serioasa. Cred ca e posibil sa fie asa de luni de zile.
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    nu cred @Ice_2k pentru ca in timp scapa 100% aer si in plus cu alte lovituri pleca si mai tare deci foarte bine ca ati vazut-o
     
  11. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Păi de-aia zic, nu am observat nimic în neregulă. Le-am scos astă toamnă ca să pun gumele de iarnă și acum am observat-o. Nu am folosit-o în timpul ăsta, a stat în magazie.
     
  12. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    nu erau indoite vizibil, dar se vedeau puse pe masinaria de echilibrat. Uitasem, mi-au schimbat si gumele atunci, tot noi mi-au dat, ca si celelalte de pe masina, Continental si am mai cumparat eu 2. E drept ca la gume a fost tipul de la asigurari ok si el a venit de fapt cu sugestia, eu nu ma gandisem, dar daca tot s-a putut, am zis ok :).
     
  13. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Asta chiar e interesant că și eu le aveam ușor strâmbe dar le-am îndreptat. Totuși cum te duci la constatare dacă se vede doar pe mașina de îndreptat că sunt strâmbe? Te crede pe cuvânt, îți deschide dosarul și apoi se face o reconstatare la vulcanizare?
     
  14. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Depinde mult de inspectorul de asigurari. Daca e baiat ok si apreciaza calitatea, fii convins ca iti va da inlocuire, fara sa-i ceri tu. Lucrez in reprezentanta si vad zilnic fel si fel de cazuri.. intotdeauna totul pleaca de la inspectorul de asigurari. Succes!
     
    lowlife și Cata_ADC apreciază asta.
  15. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Da, asta mă îngrijorează. Data trecută am fost cam dezamăgit de ei, s-au țigănit chiar și la un far și au încercat să-l repare în loc să dea din prima înlocuit. A fost nevoie să le zică serviceul că nu au ce să-i facă ca să aprobe înlocuirea. La fel și aripa, care era și ea zgâriată, au cerut mai întâi polish deși era zgâriată destul de bine. Sper să nimeresc la alt inspector de data asta.
     
  16. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Daca dai peste un "recalcitrant" d-asta, vorbeste cu baietii de la service sa se certe cu asiguratorul. Saptamanal il aud pe colegul meu tipand la ei la telefoane ca nu e normal ca la un casco pentru care clientul plateste peste 1.500 Euro / an, sa ii dea la reparat anumite repere. Voiau sa indrepte o usa la o masina iesita din showroom cu 3 zile inainte. S-a tiganit cu ei, le-a spus clar ca e masina noua, are 300 km rulati si gata, s-a rezolvat - inlocuire direct. Depinde si de relatia inspector asigurari - service.
     
    Ice_2k apreciază asta.
  17. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    s-a rezolvat, se inlocuieste, nu a comentat nimic :)
     
    cogdao, stefan550, Cata_ADC și alți 2 apreciază asta.
  18. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    De curiozitate ce presiune bagi in roti?
    La roti asa mari si anvelope cu talon mic trebuie presiune mare altfel ai riscul sa lovesti direct janta la o groapa mai serioasa.
     
  19. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    2.9 fata si 2.7 spate
     
  20. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Pe usa am vazut ca recomandat, la mine cel putin cu jante pe 19, este 3.0.
    Deocamdata am 3.0 fata/spate.
    Intradevar cu presiune mai mica se simte un plus la confort dar eu unul nu as risca avand in vedere costurile pe dimensiunile astea de jante/anvelope
     

Distribuie pagina asta