1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Side Assist la A4 B8 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Alex_WeS, 1 Iul 2015.

  1. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Exista un cod pentru cablul ce trebuie sa vina pana in fata, stanga si dreapta, pana la usi ? In bara din spate stiu ca trebuie un cablul special penteu Audi Side Assist si senzorii de parcare. Trebuie facut de mine ?
    Oglinzile au suport pentru led-urile de avertizare si butonul de pe usa se trage usor insa ma preocupa cablul ce trebuie adus de la BCM 2 parca la stâlpii din față.
     
  2. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Firele date fac parte din cablajul usilor si nu are un cod aparte, decat daca il cumperi intreg, ceea ce nu cred ca se merita pentru 2 fire.

    Uite aici schema electrica ca sa iti faci o idee despre ce este vorba.
     
    BogdanDE apreciază asta.
  3. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Merci Andy.

    Citisem undeva ca trebuie aduse din spate de la BMC2 pana la usi si din usi mai departe la unitatiile de pe uși de acolo preia oglinda pana la LED.
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Ma refer la cablul din BCM2 pana la usile din față, daca are un numar de piesa aparte.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  5. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Nu Bogdane, degeaba cauti codul cablajului, o sa te coste foarte mult sa il cumperi pentru ca vine impreuna cu multe alte fire/mufe pentru tot felul de instalatii (depinde si ce optionale are masina). Trebuie sa tragi tu firele alea sau gasesti pe cineva care sa ti le traga, alta solutie mai ieftina eu personal nu stiu.

    Bafta!
     
    BogdanDE și smurff apreciază asta.
  6. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Eu am oglinzile cu side assist. Aveți idee ce piese mai trebuie sa fac luminițele funcționale ?
     
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai CAN Gateway cu extended CAN ? Asta este componenta cheie pentru ACC, HBA, Lane Assist si Side Assist.
     
  8. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Paul poti te rog sa explici ce este CAN Extendet si cum putem sa aflam asta ?

    Mulțumesc
     
  9. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    BogdanDE apreciază asta.
  10. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Perfect !
    Ms Andy

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Maneta asta are Side Assist (-DISTANCE+) dar nu stiu daca se potriveste 8K0 953 568 M.

    s-l1600.jpg
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Am mers pe Kostal ... ambele. Nu trebuie combinate Kostal cu Valeo pentru ca nu sunt compatibile. Spira cu M in coada suporta tot ce se poate pune pe volan/manete si este ultima revizie. Side assist este in derulare. Am radarele cu H in coada si cablajul facut, dar mai am nevoie de carcasele de la oglinzi cu locasul pentru lampile cu led pentru side assist si butonul On/Off. In primavara am cu ce sa ma distrez.
     
  13. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Scrie-mi si mie te rog , Din ce PINI tragi in usa cablurile necesare pentru / pana la oglinda !

    Si eu vreau sa fac Side Assist dar imi trebuie
    1.Maneta cu Steering sensor (pentru ACC)
    2. Led-urile din oglinda doar, pentru ca capace Aluminiu de RS4 cu gauri am
    3. cablul de interior l-am cumparat de la cineva, sper sa fie si pana la unitati,
    Eventul caut SH cabluri din usa fata cu Side Assist (+ Memory Scaun sofer )
    4. apoi trebuie sa aflu ce unitati imi trebuie cu ce Index
    5. sa trag cablurile din stalpii A pana la Unitatea de control Usa fata stanga / dreapta
    6. buronul cu cei doi PINI pana la UC usa dreapta / stanga
    7. un nou CAN Gateway
     
    Ultima editare: 12 Ian 2019
    Covaci Emanuel apreciază asta.
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai schema aici. Sper sa te descurci. In schema exista o greseala in sensul ca in descriere apare ca fiind schema pentru Lane Change Assist, in realitate fiind vorba de schema de Side Assist.
     
    arazvan2002 apreciază asta.
  15. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Lane change assist este denumirea oficială a Side Assist-ului. Ajutor la schimbarea benzii de mers
     
  16. Chris1 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0l TDI, 143CP, CAGA, 2010
    Am si eu o erorare pe 3C-Lane Change: 02853 warning lamp for lane change assistance (in left exterior mirror) (K233). In oglinda stanga mi se aprind doar 2 leduri celelalte cred ca sunt arse sau sa intamplat ceva cu ele. Am incercat sa trag de sticla, oglinda sa o scot afara dar nu am reusit, nu am fortat mai tare de frica sa nu crape oglinda. Stiti cumva cum se scoate aceasta oglinda? Sau cum este prinsa in interior?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E greu sa cauti pe youtube ? Se scoate geamul de oglinda prima data (cum se face asta este scris in mai multe topicuri si trebuie sa cauti) si pe urma o sa vezi cum scoti capacele si restul corpului oglinzii. Dar despre cum demontam oglinda nu discutam aici.
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Rog un coleg cu A4 B8 Avant (preFL) cu ACC, fara carlig sa ma ajute cu un coding pentru Side Assist (3C: Lane Change). Am finalizat acest retrofit, este functional, nu am alerte aiurea, avertizarea e Ok, dar nu sunt convins ca am codingul bun. Momentan am 0000102.
    IMG_20190608_123834.jpg IMG_20190608_123911.jpg IMG_20190608_123838.jpg IMG_20190608_123912.jpg IMG_20190608_123932.jpg
     
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Felicitări pentru retrofit.

    Ne poti împărtăși tot chinul si noua? Tutorial, poate ?

    Întregul proces, costuri, probleme ce ai întâmpinat pe parcurs, piese folosite, dar mai ales poziția pinilor si cablurilor trase ?!

    Mulțumim

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  20. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Retrofitul m-a costat in jur de 500 euro: oglinzi heliomate cu rabatare electrica si Side Assist, setul de radare cu H in coada codurilor, patru calculatoare portiere, cablajele complete pentru portiere, buton Side Assist si buton oglinzi cu rabatare electrica + ornamente tweetere B&O, cel din stanga pentru buton de Side Assist. Cablajul l-am confectionat singur, codarile de asemenea, le-am facut sigur cu VCDS original V19.6. Am profitat de faptul ca am inlocuit bara spate cu una de FL S-Line, care evident a trebuit vopsita si daca tot am ajuns la vopsitor, am vopsit mai multe elemente printre care si carcasele oglinzilor. Odata cu montarea elementelor vopsite, am montat radarele in bara spate si am tras si cablajul pentru Side Assist. In rest ... piece of cake :). Dpdv al complexitatii retrofitului, as spune ca ar fi un 4 poate 5 din 10, pentru cineva experimentat.
     
    Ultima editare: 10 Iun 2019
    SorinPopescu și Horatius apreciază asta.

Distribuie pagina asta