1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Side Assist la A4 B8 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Alex_WeS, 1 Iul 2015.

  1. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    salut.
    Am montat si eu side assist la al meu audi a4 b8 dar nu fuctioneaza, am verificat conexiumile si nu am gasit nici o greseala ,de cateva luni ma patimesc si nu reusescsa il fac sa functioneze . Suspectez ca problema vine de la alimentarea cu 12 v , am alimentat sistemul din ST3 pt ca ST4 nu aveam in blocurile de sigurante din dreapta spate .
    in blocurile de masura volteajul oscileaza de la 11,5 la 13,8 in functie de cum incarca alternatorul si cred ca asta nu e ok pt sistem.
    Ii rog pe cei care au montat sa imi zica si mie cum au alimentat sistemul si cum oscileaza voltajul in blocurile de masura .
    aceasta este eroarea pe care o stocheaza .
    00447 - Function Limitation due to Over-Voltage
    001 - Upper Limit Exceeded - Intermittent
     
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Din ce an este masina ? Ar fi trebuit sa apara la profiul tau, dar ma rog. La preFL Side Assist se alimenteaza din blocul ST4 (rosu), siguranta 10 (numerotarea se face de jos in sus), iar la FL se alimenteaza prin siguranta 11 din panoul ST1 (negru) din bord, pe partea soferului (cel din stanga). Numerotarea se face de sus in jos, siguranta 11 este de 15A.
     
  3. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    am incercat sa modific in profil ,nu am reusit ,am renuntat.
    Este un audi a4 b8 2009, am observat ca in schema electrica zice ca te conectezi la st4 ,dar nu am st4,sunt trei la numar toate,o sa revin cu poze maine.
    poate poti sa imi zici de unde se alimenteaza sigurantele din st4 ....
    Multumesc
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ba trebuie sa modifici in profil asa cum ai reusit si ai trecut masina ce o ai acum adica A4 B6

    Ideea este ca pe viitor fara sa ai trecut in profil modelul despre care vorbesti mesajele iti vor fi sterse direct si fara explicatii. Adica te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai ST4, dar iti lipseste ST1. Numararea blocurilor se face de la stanga la dreapta, incepand cu ST2. Blocul de sigurante rosu este ST4.
     
  6. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Din pacate problema nu este de la alimentare, era conectat bine. Nu am mai tinut eu minte iar tu Paul ai avut dreptate in legatura cu blocurile de sigurante.
    Nu am nici o eroare la scanare pe loc. Cand ii dau output test pe componente totul ok, problema apare in mers.
    Pe BCM 1 trebui facute ceva codari, BCM 1 trebui schimbat si acesta ? este cu D la final.
    Chiar nu stiu ce sa ii mai fac, sunt deschis la orice sugestie.

    WhatsApp Image 2ggg.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-04 at 21.12.07.jpeg
     
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu trebuie sa codezi nimic in BCM1 si nici nu trebuie sa-l schimbi. Firele de CAN le-ai torsadat (rasucit) ? Ce cod au radarele (senzorii) de side assist ? Pentru A4 B8 din 2009 ar trebui sa ai radare cod 8K0907566B (Master) si 8K0907568B (Slave). De asemenea, este posibil sa ai nevoie de o noua codare conform optiunilor de pe masina ta. Eu am nimerit-o dupa mai multe incercari. Am pus o intrebare legata de codare in acest topic, dar nici pana astazi nu s-a invrednicit niciun coleg sa posteze codarea lui. Din fericire la mine merge foarte bine, nu am erori si nu-mi da alerte aiurea din cauza balustradelor de pe marginea drumului.
     
    Ultima editare: 4 Noi 2019
  8. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Am folosit fire de can. Erau deja rasucite, codarea a ramas aceiasi care era pe vechea masina adica 102 Firele de can le-am inadit caci nu am avut atat de lungi. Daca ai timp te rog fa niste loguri la blocurile de masura sa compar cu ce imi apare mie. Ca idee, in blocurile de masura am observat ca pot citi viteza, cred ca unghiul de inclinatie la volan, dar nu si distanta.

    20191104_121206.jpg
     
  9. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    revin cu noutati .....
    dupa codarea bateriei pe masina erorile au disparut,dar cu toate astea ,pare ca sistemul tot nu functioneaza si zic pare ,pt ca nu stiu exact cum ar trebui sa se comporte , cum se activeaza exact.....
    stiu ca viteza trebui sa fie mai mare de 60 km/h ,dupa viteza asta apesi butonul si ar trebui sa ramana lampa de pe buton aprinsa .
    poate imi zice cineva exact cum se procedeaza
     
  10. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Butonul il lasi tot timpul apasat cu ledul aprins. Sistemul este activ si la 30 km/h desi in manual scrie peste 60 km/h. Ca idee ... sistemul este activ tot timpul. Din buton activezi sau dezactivezi doar lampile de avertizare cu led, din oglinzi.
     
  11. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Am inteles.... Deci la mine nu se activeza optiunea.
    Butonul l am cumparat de pe ebay, nu este exclus ca acesta sa nu functioneze, desi ar trebui sa dea eroare.
    Ai idee pot cumpara radare si de pe audi a8 d4?
    Cand mai pui leptopul pe masina fa mi te rog si mie poze pe grupurile de masura. Poate se observa ceva nereguli
     
    Ciudin apreciază asta.
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @ioanidis84, radarele de pe A8 d4 nu merg pe A4 B8. Tu ar fi trebuit sa cauti radare cu B sau cu H in coada codului. Cele cu A sunt pentru masinile fabricate pana pe 26.05.2008. Eu am radare cu H, masina mea fiind 2011.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2019
    BogdanDE apreciază asta.
  13. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Paul ,o sa incerc sa fiu scurt.
    Masina mea e fabricatie 2008 ,masina de pe care am luat radarele oglinzile si can ul a fost 2008 .
    Masina de pe care le am luat, eu am adus o in tara ,nu imi mai aduc sigur aminte ,dar 80 % nu functiona side asisst ul ,dar nu i am facut un scan atunci sa vad ce eroare avea. Acum problema este ca nu am nici o ereoare si nu stiu ce sa schimb si nici daca s ar rezolva cu schimbarea celor doua radare.
    Poate sa fie inclusiv butonul pt ca in blocurile de masura, cand apas butonul nu se intampla nimic ,asta era motivul pt care tot ceream un log cu campurile de masura,pt ca acolo in campurii apar niste masuratorii pt distante s.a.m.d si eram curios daca valorile alea sunt diferite cand masina este stationata cu sistemul activ si inactiv.
    Oglinda cu high beam am luat o de pe a8 4h si ma gandeam ca poate merg si radarele ,aceste fiind mai ieftine,am inteles ca si manerele de usii cu keyles go se potrivesc.
    Acum te intreb daca iau radare cu b sau cu h pot sa le pun cu canul pe care il am acum pe masina,difera ceva la instalatie ?

    Inca un lucru pe care am uitat sa il intreb si il observai acum analizand schema: calculatorul de usa trebui schimbat si el ? Am vazut ca masa de o da butonul trece prin el. Ce cod ar trebui sa fie ?
     
  14. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Azi am demontat bara de pe spate in speranta ca o sa gasesc ceva in neregula dar.nimic. Prin incalzirea cu un feon am reusit sa leg radarele de blocurile de masura. Grupul 01 este pentru radarul din dreapta iar grupul 02 este pentru radarul din stanga.
    Am observat ca pe grupul 01 voltajul este 0 desi in mufa am 12 V. Nu stiu daca este defect sau asa trebui sa fie.
    Acum vine rugamintea la membrii grupului pentru nu stiu a cata oara: se poate din cei cu aceasta optiune sa imi faca cateva poze la grupurile de masura cu sistemul activ si inactiv ? Poate asa reusesc sa imi dau seama ce este defect sa il pot cumpara. Multumesc.

    20191120_193242.jpg
     
  15. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    In cele din urma s a rezolvat. Multumesc.
     
  16. Chris1 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0l TDI, 143CP, CAGA, 2010
    La mine sunt arse 2 din cele 4 leduri din oglinda stanga si cand activez sistemul imi da o eroare in bord. Stiti cumva daca se pot inlocui cele 2 leduri ?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se inlocuieste cu totul, costa in jur de 250-300 lei.

    Pentru stanga :
    >>2009 codul este 8K1 949 145 A
    2010>> codul este 8F1 949 145

    Pentru dreapta :
    >>2009 codul este 8K1 949 146 A
    2010>> codul este 8F1 949 146 A
     
    Chris1 apreciază asta.
  18. Chris1 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0l TDI, 143CP, CAGA, 2010
    Multumesc
     
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Intrebare !

    De ce imi spune unu mechanic la care am fost ca trebuie sa schimb Can gateway?

    Din Cate am citit si stiu can gateway nu are mimic de a face cu Side assist, doar cu lane assist , sau ma insel ?
    Am gasit radarele , cablul la interior il fac eu , trebuie si acel cablu de parcare cu index H

    Can gateway trebuie conectat la radarele pentru side assist ?
     
    Ultima editare: 22 Oct 2020
  20. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Te inseli. Pentru ACC, Lane departure warning (A4 B8)/Lane Change Assist (A4 B8.5) si HBA ai nevoie de CAN gateway cu extended CAN. Radarele de Side Assist se conecteaza, printre altele si la canalul CAN extended din gateway.
     
    BogdanDE și cata181 apreciază asta.

Distribuie pagina asta