1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi - Simple Styling III

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de CMG, 24 Iul 2014.

  1. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    BiTDI are Active Sound Exhaust care-ți permite modificarea sunetului evacuării și un consum mai redus. Dar în rest, care sunt avantajele pentru BiTDI? Pentru mașinile care costă de noi peste 7-80.000€ nu văd rostul motoarelor diesel.
     
    stefan550 apreciază asta.
  2. Blagabogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2016
    Locație:
    Mediaş
    Masina:
    Audi
    Nu stiu, de aceea am intrebat. Sunt curios si eu pentru ca acuma urmaresc sa-mi iau o masina cu motor diesel 3.0 simplu sau bitdi. Si de aia am intrebat de ce a ales 3.0 benzina si nu a mai vrut bitdi
     
  3. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    @Blagabogdan - cand aveam dubiile respective masina era comandata oricum :). Motivele practice pentru benzina: potential de upgrade mai mare, intretinere mai ieftina ( mai putine probleme potentiale), sunet motor mai placut ( inclusiv posibilitati de evacuare aftermarket practic nelimitate), consum sensibil la fel ca la diesel la viteze normale.

    Motive subiective: fan benzina, lipsa fum ( nu e neaparat o regula, dar de obicei dieselurile sunt mai "opace"), mai multe ture pe bord :).

    3.0bi-tdi este un motor foarte reusit pentru diesel si il recomand ( am condus si mi-a placut), dar benzina ramane benzina ( subiectiv vorbind).

    Succes cu alegerea!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @Blagabogdan poate ai timp și arunci o privire peste regulament
    Topicuri de achiziție /consiliere sunt suficiente pe clubaudi nu trebuie decât sa cauți...

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
  5. Blagabogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2016
    Locație:
    Mediaş
    Masina:
    Audi
    Multumesc CMG ,o sa vad care il aleg pana la urma. Cata_Adc, stii cum e... tot timpul vrei sa faci un topic sa scrii cam ce vrei tu..:D
     
  6. Lucian a5

    Lucian a5 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2017
    Locație:
    Epfendorf
    Masina:
    A5 2.0 tdi 2011
    Felicitari omule,este formidabil ce ai putut realiza,ma bucur ca ai avut parte de oameni cu care s-a putut face asa ceva.Am tot vazut comentarile colegilor cu sugesti ca intra sa vezi ce a facut cu A6 lui dar nu mi-am inchipuit ca in Romania se poate face asa ceva (Esti un plus de motivatie pentru mine.Multumesc)
     
  7. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Been a bit lazy on this one... but here it is... RS6 2016 performance 605 hp engine and gearbox :) ... Coming soon with stage 2 :)))

    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Alex_WeS, Kox, scooby88 și alți 13 apreciază asta.
  8. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Pentru volanul de R8 si pentru o potrivire perfecta am trecut la caietul de desen si la piese proiectate si executate la CNC - next stage chiar si pentru mine - trebuie sa construim :)))

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    qrknu, george, bobalex18 și alți 7 apreciază asta.
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Nebunie :) speachless...Cred că ai un întreg topic in care cuvintele sunt de prisos. Congratz !
     
  10. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Stateam si ma gandeam ce mai putem zice.

    Si singurul lucru care il pot zice ca eu unu am sentimentul de mandrie ca esti român si coleg de forum cu noi.Consider ca suntem niste privilegiați:applaus:

    Alt motor?

    Felicitari
     
    andyzaharia apreciază asta.
  11. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Te salut CMG,
    Respect maxim pt ceea ce faci, chiar suntem privilegiati. Eu am scaun in primul rand. :)
    Vreau sa te intreb daca cumva masina ta are legatura cu Art in Motion Exclusive`s ?
    Am gasit pe FB la un prieten 2 poze cu un A6 C7 identic (zic eu) cu al tau. Ne lamuresti ?

    16903393_1485901698109669_5140518204754145688_o.jpg 16836376_1485901788109660_4525881765928724213_o.jpg
     
    ABC90, MariusSCM, stefan550 și alți 2 apreciază asta.
  12. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    E chiar a lui, sunt pozele postate cu câteva pagini in urma.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm

    [​IMG]
     
    pop.radu, Andu333, Xtremer și alți 7 apreciază asta.
  14. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    dacă la „floricele” nu pot să mă declar fanul tău...la ce faci aici ești idolul meu. nu știu câți înțeleg câtă muncă este la ce faci acum.
     
  15. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Parca schimbasesi motorul deja, ce s-a intamplat?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Draghi apreciază asta.
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    O extorsiune a unui degajment :))
    Nu cred ca a reușit transplantul primului

    Felicitări Costi spor pe mai departe


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Mitiy și manzzotty apreciază asta.
  17. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Felicitari pt reusita m-am tot uitat la modificarile tale si nu am inteles un lucru :
    Ai cumparat masina cu faturi xenon apoi ai facut upgrade la cele pe led .
    Din fabrica ai avut bara normala pe masina apoi ai trecut la bara de rs facelif adica farurile pe led ti.a mers si pe bara normala si pe cea de facelift ca ulterior ai trecut la farurile de facelift avand aceeasi bara nu ?
    Din ce stiu nu merge baraa de facelift cu farurile ,vechi''
    Lamureste-ma si pe mine cand ai timp :respekt:mie imi place mult bara de facelift dar sa schimb si farurile depasesc bugetul eventual as pune farurile led cu bara de facelift dar nu se potrivesc nu ?
     
  18. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    @quattro2001 - multumesc! Farurile led au mers cu bara de RS6 2011-2014 ( non-facelift) ( dar ar fi mers si cu bara de S-line cu care am comandat masina).

    Farurile facelift au mers cu bara de RS6 facelift ( 2015 -> ).

    In concluzie daca vrei bara de facelift (2015 ->) trebuie si alte faruri. Daca ai ACC, camera night vision sau camera fata - pentru toate se schimba suportii de prindere. Cand schimbi bara trebuie schimbata si grila centrala, respectiv grilele laterale si tot ce inseamna accesorii pentru bara/grila.

    Sper sa-ti fie de folos informatia.

    Spor!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Am inteles acum am avut impresia ca bara de rs a ramas aceeasi si la farurile led si la la cele matrix sau cum se numesc astea de facelift .
    Am facut si eu un retrofit de la c6 la facellft :) dar ce ai facut tu e arta !:respekt:
    Ar mai fi o variata sa fac din 2 bari :jester:
     
  20. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Superba masina, probabil unicat in lume, iar modificarile aduse in timp inseamna dupa mine , in afara faptului ca trebuie sa ai potential, mai trebuie si mult curaj sa te apuci de asa ceva in Romania, oameni cu care sa poti realiza anumite detalii si ambitia de a avea ceva unic al tau!
    As mentiona aici si o vorba pe care mi a zis o acum cativa ani un prieten comun Marian Gadau ,,degeaba ai bani daca nu sti sa te bucuri de ei!"

    Cu ceva timp in urma cand am descoperit topicul am fost putin sceptic in privinta culorii - granatrot perleffekt! M am intrebat de ce alegerea asta si nu intelegeam deloc pana cand nu am ajuns in Germania sa mi iau un A4 B8 aceeasi culoare. Tot drumul am stat crispat, eram convins ca nu o sa cumpar masina din cauza culorii. Imi ziceam in gand ca am innebunit, ma duc sa mi cumpar masina rosie:)) Cand am ajuns la parcul auto si am vazut o cum statea parcata, cu oglinzile rabatate, jantele Rotor si putina bruma pe ea instantaneu m am indragostit de masina (eu care eram fan negru) si cu timpul am observat ca mi place din ce in ce mai mult. In soare se vede perla care atrage clar priviri, mai ales sa fie in combinatie cu jante mari inchise la culoare, iar noaptea se vede o visina deosebita.

    Imi place ca ai reusit sa realizezi caroseria de Rs6. Imi place tot ce tine de interior trimuri, suporturile carbon de la scaune, bordul, cusaturile si ma bucur ca si a pus amprenta si Art in Motion Exclusive pe masina ta pentru ca chiar era nevoie. Eu cred ca sunt putin oameni atat de capabili si de inventivi ca el. Si mai are el o vorba cand il intrebi daca poate sa realizeze ceva ,, orice e posibil si se poate face''

    Imi plac mai putin cusaturile de la manere! Eu as fi renuntat la cele din partea de jos, asa cum sunt acum mi se par manerele prea incarcate. Pe partea de motorizare eu personal m as fi oprit in jurul la 500cp. Si bineinteles ca e mai senzatie un TFSI fata de un Biturbo. Cand dieselul termina treapta a 8 si se plafoneaza la benzina as zice ca abia incepe distractia, undeva pe la treapta 5 - 6 de viteza...cred.

    Numai bine si spor in continuare.
     

Distribuie pagina asta