1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi TT RS

Discuție în 'Linia de modele RS' creată de CLM, 11 Ian 2009.

  1. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Si eu care te banuiam ca esti fan BMW :p
     
  2. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    asa l-am banuit si eu:):p,insa traian e foatre obiectiv iar cand este vorba despre o comparatie intre marci,el este neutru,undeva la mijloc si spune realitatea ,fara sa tina cu nici o marca ,de multe ori are dreptate
     
  3. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Cred ca imi fac cont pe bmw club, ca e distractie maxima :)
    Super tare votul ! Au votat 81 de persoane, dar daca stai sa aduni numarul de voturi de la fiecare optiune in parte, iti da 134 de voturi :uhm:
     
  4. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Eu cred ca traian si decebal e un pic masochist... Nu stiu de ce mai incerci sa le impui un punct de vedere diferit.. Ei oricum stiu doar ca bmw este cea mai tare masina din lume si nimic nu o sa le schimbe aceasta conceptie.
    Dar am vazut ca nu toti sunt atat de reticenti la concurenta si totodata nici clubul nostru nu duce lipsa de "fanatici".
     
  5. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    cristi, le-am spus.
    oamenii fie au probleme cu softul fie au falsificat rezultatul.

    acum doua seri totul era in regula si brusc intr-o ora au aparut 55 de voturi impotriva lui audi cu toate ca , timp de doua zile nu erau mai mult de 60 in total in cele 4 optiuni.

    totusi, de ce la total sunt doar 81 de voturi? alea sunt voturile reale.

    practic audi a abtinut 16 din 81 de voturi care inseamna 19,75% ceea ce e f bine.


    LATER EDIT cat despre inscrierea pe forumul lor, nu cred ca este o idee buna sa o faci acum. oamenii sunt iritati la culme si m-am decis si eu sa le acord un " respiro" pt ca multi sunt saraci cu duhul si apoi iar imi dau ban din orice.
     
    Ultima editare: 6 Mar 2009
  6. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ce am mai ras:)buna faza.:icon_thumright:..deabia astept sa-l vad pe tt-rs in realitate,apropo si eu am prieteni cu bmw care parca o iau razna cand le mai dau peste nas...unul chiar si-a dat 320-ul pe un 1.8T al nostru:rock:
     
  7. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    majoritatea faniilor bmw nu vad alte masini
     
  8. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
  9. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    Lista asta a aparut azi sau ieri....ca acum 3 zile am verificat eu si nu era :)
    oricum 56.000....not bad, ma asteptam sa fie mult mai scump.
     
  10. adi micle

    adi micle 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2008
    Locație:
    cluj napoca\satu mare
    Masina:
    Audi TTS 2.0tfsi 272cp quattro
    ieftin ma asteptam sa fie mai scump
     
  11. nadir

    nadir Gold Member

    Înscris:
    11 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audis S3 8P
    ma uimeste faptul ca este foarte ieftin...
     
  12. razvanduta

    razvanduta 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2009 3.0TDI 240Cp
    Am citit topicul de la inceputul postarii cu TT-RS pe forumul BMW, si am citit si topicul de pe forumul BMW ... tot ce pot sa spun e :haha: Cei cu BMW sunt ca cei din bancul ala cu "Care e cea mai grea operatie la o femeie ? Sa ii scoti ... din cap" ... la ei e "sa ii scoti BMW-ul din cap" ... oricum , felicitari pt tupeul maxim de a posta asa ceva pe site-ul lor :laugh: Am facut si eu la un moment dat greseala sa imi prezint masina, o Skoda Superb 2.5TDI "tunata" pe un forum GM ( a se citi Daewoo), si au sarit pe mine toti posesorii de Espero si Leganza ca "ce nasoala e masina, ce urata ai facut-o etc" ...

    Deh ...

    On Topic ... TT-RS va fi (este) Bestial ... la fel si RS4 ... de ce a facut "esica" prin Ungaria stie toata lumea :D (eu stiu de pe vwforum :p)
     
    Ultima editare: 6 Apr 2009
  13. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) AUDI RS indiferent de model + AUDI R8 sunt produse exclusiv la Neckarsulm de quattro GmbH !!!

    :) Noi imagini oficiale... Enjoy
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Apr 2009
  14. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    Cred ca se referea la ce a facut esica S3 la legale prin ungaria,nu ca e fabricat acolo :)
    Sper sincer sa nu am ocazia sa ma plimb cu masina asta (TTRS) vreodata,ca asa s-a intamplat si cu S3-ul...n-am mai avut liniste pana nu l-am vazut in fata casei.
     
    Ultima editare: 6 Apr 2009
  15. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    AUDI TT RS - update

    :)Noi imagini / date oficiale cu noul meu cosmar... oare care imi place mai mult Coupe sau Roadster?... totusi cred ca se aude mai bine motorul din Roadster...
    Enjoy!
     
  16. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Nu am inteles un singur lucru in fisierul postat de tine...ma rog, de Audi. Nu am vazut sa zica nimic de cutia S-Tronic desi stiam ca optional poate fi echipat cu una, si ca aceasta imbunatateste si timpii de accelerare...:readit:
     
  17. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    Cand o sa posteze aici AUDI, eu ma voi rezuma doar la comentarii...
    Nu stiu de unde ai aflat tu de S-tronic pe TT RS, dar pana cum fabrica vorbeste doar de manuala cu 6 trepte si ambreiaj cu disc dublu similar cu cel de pe A5 3.0 TDi manual. probabil se lucreaza intens (sau nu) la o cutie ce sa reziste la acesti CP si NM, pana acum nu au cu siguranta una...
     
  18. mawe 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2009
    Locație:
    Lucerna
    Masina:
    bmw
    Sincer credeam ca sunteti mai obiectivi dar dupa ce am citit toate replicile voastre ca aceasta masina ar fi vezi doamne buricul pamantului si uite ce prosti aunt aia de la bmw de au scos dint ditamai motorul biturbo doar 306cp iar din cel aspirat normal 272.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Mai 2009
  19. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    A fost o greseala , dar se putea intelege...ma refeream ca fisierul vine din partea AUDI AG,Product Communications.
    Daca e sa o iei asa, astept atunci sa iti dai seama ca "Audi" nu e o persoana ca sa posteze. Cu toate acestea, persoane din cadrul firmei, au venit de multe ori cu informatii utile pe forumuri iar cei implicati in dezvoltarea modelelor se bazeaza si pe feed-back-ul venit de pe forumuri ca acesta sau site-uri de specialitate....
    Ma rog... Iar in privinta cutiei automate, in momentul lansarii, am citit pe mai multe site-uri cum ca acesta va fi disponibil si cu o cutie S-tronic...dar informatiile astea erau chiar in preajma lansarii, sau imediat dupa.De atunci, nu m-a mai interesat TT RS-ul. Poti gasi articolele daca dai un search pe google.
    Si totusi, daca ai sti cate ceva despre cutiile automate Audi, atunci ai sti ca sunt cutii facute sa reziste macar sau chiar mult peste cuplul TT RS-ului (450nm). De exemplu, S-tronic-ul ce echipeaza S5 cabrio care face fata celor 440nm sau R-tronic-ul care pe R8 face fata atat celor 430nm dezvoltati de motorul de 4.2 cat si celor 530nm pe motorul de 5.2. Nu mai zic de clasicul tiptronic care pe A8 W12 face fata celor 580nm !!!(sau 540 pe S8)
    Si daca citeai chiar ce am postat zilele astea la sectiunea stiri Audi, vedeai ca S-tronic-ul, reuseste sa duca cei 500nm de pe motorul 3.0 TFSI de 408cp.
    Asa ca lasa ironiile...:drag:

    Cat despre mawe.... indivizi care (cica) gandesc ca tine...nici nu are sens sa ii bagam in seama. Certati-va la voi pe forum, unde numai asta faceti... Oricum, ar fi bine sa te intrebi, de ce de ani buni incoace, BMW se chinuie si abia dupa 1-2 ani, scot motoare putin sau egale cu cele Audi:gaehn:. Mai gandeste-te si la acest motor de 2.5, la cel de 3.0 care scoate 333cp in loc de 306 cat are biturbo la voi, ba chiar mai nou, scoate si 408cp la Audi, la 2.0 TFSI care depaseste pe anumite modele performantele celui de 3.0 biturbo de la voi, etc... Ca sa nu mai zic de tehnologia quattro...:doctor:

    P.S. Imi place mai mult coupe-ul, e mai suparat. Totusi, aceasta masina, o vad potrivita la doar 2 culori: albastru "RS" (sprintblau PF) sau negru metalizat. Ar mai merge si un rosu...dar nu alb!
     
    Ultima editare: 26 Mai 2009
  20. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    mawe
    motorul ala de la bmw de 272 cp a fost pomenit intr-un alt context si nu s-a vorbit despre el ca fiind unul caruia ii lipseste calitatea.
    despre el s-a mentionat in contextul in care un copil fara minte cu un 330i de 272 cp credea ca s-a intalnit pe strada cu un TT-RS iar ala cu TT-RS nu a aratat nimc deosebit(din punctul de vedere al proprietarului de bmw) si, copilul cu bmw a concluzionat ca acest TT -RS nu ar fi ceva exceptional.
    omul facea o confuzie grava si, dupa cum i-am explicat, el de fapt nu putea face fata la un motor echivalent de 272 cp de la audi.

    pai de ce spui ca noroc de R8 ca sa avem cu ce ne lauda?

    uite aici:
    R8 >>>> ca orice model de bmw
    rs6>M5
    TT-RS>>> Z4 idrive 35
    S4>335i sedan
    S5=335i coupe


    incepand din vara RS5 > M3 coupe
    din primavara anului urmator RS4> M3 sedan

    din toamna va aparea noua generatie de A8 iar derivatul din acesta adica S8 va ave V10 (600cp+800Nm) va fi un S-AMG killer iar pe seria 7 cu amaratul lui de motor de top il va bate cu piciorul in fund.
    acusica va aparea RS3 cu motorul de pe TT-RS ce ii va face "dusurile aurii" lui 135i.

    voua ce va mai ramane?
    intr-un an de zile singurele modele de masini(din cele de nisa) din gama bmw care vor fi superioare si cu nimic echivalent la audi, vor ramane X5M si X6M.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Mai 2009

Distribuie pagina asta