1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

"Autocorect" pe forum?

Discuție în 'Pareri, sugestii, observatii' creată de Rapier, 19 Noi 2008.

  1. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Nu stiu daca deranjeaza pe mai multa lume, dar pe mine cel putin au inceput sa ma doara ochii de la diversi termeni auto care sunt scrisi in toate felurile numai cum e corect nu.

    Nu imi pare elegant, sa intru pe un topic si sa-i atrag atentia unui membru ca stalceste cuvintele, mai ales ca este foarte posibil ca sa fi preluat si el termenul asa cum l-a auzit prin alte parti.

    Sunt totusi anumite cuvinte care sunt foarte frecvente sau cunoscute si ma intrebam daca nu se poate implementa un fel de "autocorect" care sa schimbe automat un cuvant in momentul in care se face postarea. Pe Invision Power Board exista aceasta posibilitate, dar nu stiu daca se poate si aici.

    Sa dau niste exemple:

    - geanta, gentzi, genti, jenti...etc. Corect este JANTA/JANTE (geanta este aia cu care mergi pe strada)
    - balastru. corect este BALAST (se refera la componenta de la Xenon - ridicatorul de tensiune)
    - debilmetru:). Corect este DEBITMETRU
    - marsalier. Corect este MARS-ARRIERE (sa zicem ca asta este mai scuzabil)

    Sunt mult mai multe, dar nu imi vin toate in minte acum.

    Daca nu este posibil, poate se face altceva...un topic cu denumirea corecta a acestor componente/piese/etc si in care poate citi fiecare si sa vada atunci cand greseste.
     
    Ultima editare: 19 Noi 2008
  2. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    bun post rapier...
    apropos, niste genti dA tabla dA undemi iau si yo?:p
    glumesc!
    exista ceva program care sa puna si cratima corect acolo unde este cazul?
     
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Programul ala care pune cratima corect, acolo unde este nevoie se numeste "SCOALA", "EDUCATIE", "CUNOASTEREA LIMBII ROMANE" sau cum mai vreti voi.
    Treaba cu stalcirea unor cuvinte poate veni din graba sau din neatentie. Necunoastere nu cred ca poate fi, din moment ce se intreaba despre o problema legata de respectiva piesa, problema care se vrea rezolvata in regim propriu, nu la service (daca e vorba de service, nu mai au rost intrebarile pe forum, in mare parte).
     
  4. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    gaby, cuvantul GENTI sau GEANTA l-am vazut in repetate randuri...
    deci, nu e vb de graba...:yes:
     
  5. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Gaby, nu este vorba numai de scoala. Nu sunt termeni care se invata la scoala. Eu cel putin nu i-am invatat acolo. Am aflat pe parcurs, la unele cuvinte fiind si eu la randul meu corectat de altii. Nu cred ca in scoala te invata cum se scrie corect JANTA sau alt termen de genul asta.
     
  6. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Poate ca aveti si voi dreptate. Si poate ca o astfel de implementare nu ar aduce ceva rau, dar ar fi ceva de munca pentru realizarea ei. Dar daca noi, toti, am avea putin grija in exprimare am reusi sa ne descurcam si fara astfel de implementari.
    Totusi doar o corectare fara atragerea atentiei e degeaba. Va fi corect pe forum, dar respectivul nu va invata niciodata

    Eu merg cu ambele "genti" din imaginea atasata pe strada :) Asta ca sa fiu carcotas...
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Eu o sa mi cer scuze de la toti forumistii ca nu mi functioneza literele dintre f si j, plus cratima, asa ca sunt nevoit sa tastez cum se poate. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Mai 2013
  8. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    :)sa fim seriosi...una este sa nu-ti mearga ceva butoane la tastatura si alta este sa scrii incorect. Avantajul tau este...ca nu vei putea sa scrii "genti" oricum...ca nu-ti merge "g"-ul:p Da vorba lui Taz...pe tine te iertam
     
  9. admin

    admin Administrator Staff Member

    Înscris:
    7 Iun 2007
    Locație:
    Oradea

    Nu stiu inca daca se poate pe vbulletin. Ma voi documenta.
    Problema vine la unele cuvinte cum ar fi "geanta". Poate userul chiar va dori sa scrie asa fara sa se refere la janta. Ce se intampla atunci? :)
    Cred ca, daca vom aplica aceasta restrictie, va trebui bine gandita lista de cuvinte.
     
  10. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Da, intr-adevar exista problema cu acest cuvant. Daca va dori sa spuna chiar "geanta" va putea folosi un sinonim (sacosa, bagaj, etc) care va da clar indicatii despre ce este vorba. In plus, fiind pe un forum auto si in contextul topicelor existente pe aici, de mult mai multe ori se refera cineva la "janta" scrisa sub forma gresita, decat la "geanta".

    In cazul in care totusi nu exista pe vBuletin aceasta posibilitate, poate este o idee buna ce-a de-a doua varianta pe care am propus-o: un topic (eventual sticky) intr-o arie tehnica generala, in care sa se treaca termenii si modul lor de scriere corect. La acel topic pot contribui chiar membrii si pot exista chiar discutii constructive in cazul in care un termen este cunoscut sub mai multe forme si trebuie gasita varianta corecta.
     
  11. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Jos palaria !

    Salut!
    Nu vazusem threat-ul asta.
    Intai imi exprim admiratia pentru Rapier datorita elegantei cu care a inteles a-si corecta colegii: deschiderea unui thread dedicat, in locul atentionarii directe.
    Nu stiu ce varsta are, insa gestul lipseste din garderoba multor minti cu pretentii. Lui nu!
    Chapeau bas! :hi:

    Apoi ma declar intru totul de acord cu propunerea, atat in privinta termenilor tehnici, cat si (mai ales) in privinta gramaticii elementare. Pentru partea a doua m-as oferi chiar consultant, evident in situatia in care s-ar "simti" careva, desi ma indoiesc.
    Parcurg frecvent si alte forumuri, insa derapaje gramaticale ca aici parca nu am gasit pe nicaieri (nu insinuez nimic, doar remarc).
     
    Ultima editare: 5 Mar 2009

Distribuie pagina asta