1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Avertizare Presiune si de Nivel Ulei aprins in Bord / Consum ulei la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de valy2, 20 Oct 2008.

  1. StefanOprica 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2014
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4, 1,6, 1996
    Problema ulei-motor

    Buna ziua!
    Ieri am verificat nivelul uleiului si am observat ca nu mai aveam aproape deloc ulei in motor. Neavand la indemana ulei de benzinar, am bagat ulei de diesel (15w40). Masina mea fiind un A4b5 1996 1,6, intrebarea este urmatoarea: Pot aparea probleme, sau pot merge fara probleme si cu acest ulei. Tin sa precizez ca am completat cu 1L de ulei diesel.
    Multumesc anticipat!
     
  2. costel71

    costel71 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brad , Hunedoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant / 1.6 AHL / 1997
    in primul rand uleiurile nu se amesteca. este topic dedicat acestei probleme.
     
  3. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Nu este bine deloc ceea ce ai facut.Schimba uleiul neaparat,si incearca sa folosesti un ulei ceva mai subtire gen 10w 40,ce ai pus tu acolo(15w 40),este un ulei destul de gros,tind sa mentionez si faptul ca este si nepotrivit tipului tau de mitor.Eu la fostul B5,1.8 benzina din 96,foloseam Castrol Edge 5w 40,si vreau sa zic ca motorul era foarte silentios si mergea excelent.Acum depinde de fiecare,de masina daca ai grija,si ea are grija de tine.
     
  4. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Stefan Oprica, ce ai facut tu acolo e ca si cum ai turnat Cola direct pe ficat.... Asculta ce a zis Gaby si fa rapid schimbul de ulei pana nu o sa fii nevoit sa faci schimbul de motor cu totul... E foarte rau daca ajungi sa pui in motor ce ulei iti pica in mana fara sa te gandesti la consecinte... bafta :friends:
     
  5. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    Tot 1.6 am si eu. Folosesc de 2 ani Aral 5w40 fara probleme gen mancat, disparut, zgomote si etc.
    Schimba-l si baga ce trebuie. + filtru, evident.
     
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    As dorii un sfat daca se poate din partea voastra, binenteles a colegilor binevoitori acum doua seri in timp ce ma indreptam spre casa mi s-a aprins in bord semnul de ulei minim, cel galben mai aveam doar vreo 17 km pana acasa , fiind dimineata la ora 3 nu am oprit sa verific uleiul ..totodata nici nu aveam ulei la mine sa completez.. Am ajuns acasa fara zgomote la motor l-am oprit si acolo a ramas de atunci. Acum urmeaza intrebarea.. Pot sa mai merg asa cu motorul cam 3km pana la service? Ca s-au implinit cei 10.000 km pt schimbul de ulei si filtre, sau sa completez cu alt ulei aceeasi norma si sa ma duc pe urma sa fac schimbul..
     
  7. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Eu cred ca daca gasesti pe la vreun amic 200 ml de ulei adecvat pentru motorul tau nu se va intampla nimic, dar sa nu bagi orice iti cade in mana cum am mai auzit pe la altii pe aici, asta ca sa fii sigur ca din galben nu se face rosu in 3 km cat ai de parcurs :D Bafta :friends:
     
  8. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Pai problema e ca la magazinele de prin oras nu gasesc Motul sa aiba prin magazin decat daca dau comanda..iar prietenii care mai au aceeasi masina ca si mine explicit acelasi cod motor nu folosesc motul..5w40.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica si pe joja nivelul de ulei. Daca e in gradatia de minim-maxim poti merge linistit pana la service sa-l schimbi. Cumpara-ti un litru sau mai mult in plus cand faci schimbul,sa nu mai ajungi in situatia asta, tu stii cat iti consuma de la schimb la schimb;)
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Adevaru-i ca nu ii in acel interval de gradatie. Acum sa mai dau comanda de un litru de motul...acum 5 minute am comandat 5l de valvoline plus toate filtrele man..revin cu o poza cu joja.
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai ca sa eviti toate aceste semne de intrebare, cheama un prieten sa te traga pana la service si aia e. 3 km nu e asa mult, o poti si impinge pana acolo :).
     
  12. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Vrei sa ma rosesc de rusine? :))) Mai dau o fuga pana la magazin sa imi comande un litru de xcess.. Se recomanda un flush la motor daca am schimbat la,ultimile 3 schimburi marca? Am avut 10w40 aral , la primul schimb , pe urma motul 5w40 x.cess si acum am dat comanda de valvoline synpower 5w40.
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Il lasi sa curga ceva timp, dupa ce a fost bine incalzit in motor, cureti bine si la filtru, si nu mai e nevoie de nici un flush. Pui filtrul, uleiul nou si gata, bote !
     
  14. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Sarumana! Acu ma duc sa-l intreb pe asta "vânzătoru" de la magazin , cum mama masii 5l de valvoline synpower 5w40 e 258 ron. Am verificat abia acum pe autokarma ca e 198ron 5l.. Eu deja i-am platit suma integrala pt comanda..
     
  15. Toma79 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2015
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A4,1.6 ALZ 2000 facelift
    Buna, am un A4 1.6. ALZ din 2000. Am facut 3000 km de cand am aceasta masina si de 3 zile mi-a scazut nivelul la ulei putin sub jumătate. Recunosc că nu am mai verificat nivelul in ultimii 500 km , dar până atunci am făcut-o regulat deoarece dacă o turam pe loc scotea fum alb albăstrui și nivelul era la limita maximă pe jorja. Uleiul l am schimbat anul trecut cu tot cu filtru. În timpul mersului nu am văzut sa scoată fum deloc. Poate fi o problema majora sau nu? Încă nu am completat cu ulei ca să stiu cât a ".papat ".
     
  16. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Eu cred ca e o problema majora!
    In motorul de 1.6 intra 3.5-3.8 litri de ulei.
    Tie in 3000 de km ti-a scazut nivelul la jumatatea jojei, asta inseamna cam 0.8-1 litru de ulei cred...
    Eu la 10000 de km, cand fac schimbul de ulei ar trebui sa completez cu 300-400 ml de ulei dar iti dai seama ca nu ii mai pun :p .. Asa ca trage tu concluzia ;)
    Parerea mea e sa urmaresti mereu nivelul (la fiecare 1000 km sa scoti joja si sa o verifici) si sa completezi cu ulei daca nu ai bani deocamdata sa desfaci motorul sa schimbi semeringurile de supape, cred ca asta e problema la tine. Bafta
     
  17. horya71 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Campia-Turzii
    Masina:
    Audi A4.AJM 85KW 115 cai,2000
    Buna! vreau sa va cer un sfat.Am facut un test in urma caruia mia dat ca sensorul de temperatura ulei defect.Imi poate spune cineva unde este situat acest sensor.Masina este Audi A4 b5 115cp AJM
     
  18. utzu

    utzu 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 B5 18i 20V ADR 1996
    Vreau sa ma ajutati prin a alimina senzorul de la baia de ulei . Am avut baie de ulei cu senzor pe ea si eu am pus baie de ulei fara senzor , dar acuma imi tot plapaie in bord senzorul de ulei .Audi a4 b5 1.9 tdi din 2000 .Multumesc
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai incercat sa faci punte pe mufa care intra in senzor ?
     
  20. utzu

    utzu 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 B5 18i 20V ADR 1996
    Am incercat dar in zadar, nu se stinge. Sunt 3 fire: plus, minus, si unul care se duce la ECU.
     

Distribuie pagina asta