1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Baia de ulei la A4 B5 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Sttefan, 10 Feb 2012.

  1. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Ok, merci o sa ma uit la el sa vedem ce e acolo si mai am o intrebare se poate schimba intinzatorul fara sa desfac camele , sau se vor deregla daca al desfac ?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stiu cum este la B5 dar la B6 si B7 se desface integral distributia pentru schimbarea lantului la pompa de ulei si implicit trebuie sa pui la punct distributia cand montezi inapoi.

    Cel mai grav este ca nu se mai fabrica lant pentru pompa de ulei la modelul B7. Sper ca la tine (la tipul tau de motor) sa se gaseasca lant si intinzatorul lantului cu patina. Bafta.
     
  3. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Bine deci o sa fac la service reparatia pentru ca se complica treaba. M-am uitat si pe net si se pare ca trebuiesc desfacute axele cu came nu de tot dar cat sa se scoata intinzatorul .
     
    Ultima editare: 11 Iun 2012
  4. dmx_cma

    dmx_cma 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Filipestii de Padure,PH
    Masina:
    audi a4,1.8 20v avant,1997
    Salutare tuturor,
    bushman stiu ca sunt pe din afara discutiei dar as vrea sa te intreb daca ai idee cum se da baia de ulei jos, am spart-o.
    Am observat ca masina ta din profil este la fel ca a mea. Eu i-am desfacut toate suruburile care o tin dar fara succes, se misca foarte putin dar nu se desprinde de motor. Tin sa spun ca m-am uitat cu atentie si nu a ramas niciun surub nedesfacut.
    Sau poate un alt membru din club ma poate ajuta cu un raspuns. Va multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Iun 2012
  5. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Salut dmx eu nu am dat baia jos pana acum, dar din ce am mai discutat cu colegii ,respectiv cu cristian zicea ca trebuie motorul ridicat ca sa poti avea acces la baie si sa poti sa o dai jos .
     
  6. dmx_cma

    dmx_cma 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Filipestii de Padure,PH
    Masina:
    audi a4,1.8 20v avant,1997
    Multumesc pentru raspunsul tau rapid!Cristian are dreptate,motorul trebuie cat mai sus ridicat altfel nu poti scoate baia din cauza jugului si asa o sa incurce un pic sorbul pompei de ulei,spun asta pentru cei care vreo data vor avea probleme pe acolo ceea ce nu le doresc.Dar ce vreau sa adaug este ca m-am inselat cu ideea ca am dat toate suruburile jos,sunt 2 suruburi imbus(5mm) care sunt pozitionate exact in dreptul volantei si aparent nu pot fi scoase din cauza ei dar daca motorul este invartit putin cate putin in volanta se va observa o fanta mica exact cat sa permita intrarea imbusului pe acolo.Sper ca o sa fie de ajutor si pentru altii.Drumuri bune tuturor.....
     
  7. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Pentru motorul AFN,cunoaste cineva procedura de demontare a baii de ulei?
    Pierde ulei pe langa garnitura.
     
  8. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    la fel ca la celelalte trebuie ridicat motorul ca sa ai acces la restu de suruburi de sub lonjeron .
     
  9. grigo112

    grigo112 Bronze Member

    Înscris:
    3 Noi 2009
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A6 C6, 2.0 TDI. BRF, Audi A4 B7, Avant, 2.0TDI, BRD
    Salut, imi poate spune cineva cum se da baia de ulei jos la un AFN ? vreau sa schimb garnitura. Daca slabesc putin cadrul motor ?
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Oct 2013
  10. George05 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4, ADR 1.8i, 1995
    Am o curiozitate: știe cineva dacă baia de ulei de la ADP se potrivește și la ADR ? Întreb asta pentru că am cumpărat inelul acela de etanșare din cupru pentru bușonul de golire, dar supriză: este mai mare. Din ce îmi dau seama, pare să fie șurubul de la ADP, adică M14x1,5 în loc de M26x1,5. Nu știu nici cheia de deschidere care ar trebui să fie la ADR, pentru că la mine se desface bușonul cu 19, deși am impresia că ar trebui să fie 17.
     
  11. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Confirm ca 17 este la adr ( 1.8 )
     
  12. George05 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4, ADR 1.8i, 1995
    Deci ceva este în neregulă la mine, în cazul acesta. Îmi poți spune și în ce loc este poziționat bușonul ? La mine este pe partea lateral stângă a băii, partea șoferului.
     
  13. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Poate e facuta vre-o improvizatie. Nu vreau sa te induc in eroare, o sa ma uit la mine si o sa te anunt .
     
  14. George05 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4, ADR 1.8i, 1995
    Astăzi am avut ocazia să mă uit iar acolo că am dat scutul jos. Până la urmă este ok, bușonul este cel care trebuie, deci mi-am făcut griji degeaba.
    Mulțumesc, Ogyo.
     
  15. rosu_ghe Bronze Member

    Înscris:
    2 Aug 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a4 b5 avant ajm 2000, Audi a4 b8 avant CAGA 2010
    Am spart baia de ulei la masina mea, Audi A4 B5 facelift , motor AJM ! Rog un coleg care a demontat la un asemenea motor baia de ulei, sa-mi puncteze pricipalii pasi ai operatiunii !
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poftim.
     
    rosu_ghe apreciază asta.

Distribuie pagina asta