1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Baterie Auto - Electromotor - Alternator la Audi A5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de Radu_Audi_A5, 29 Dec 2016.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    O cumperi pe cea de la reprezentanta unde si o codezi.
     
  2. Geanyyy

    Geanyyy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI 177CP 2013 CGL QUATTRO
    Am fost azi la cineva sa verifice bateria... mi a spus că bateria este buna si a scos bonul asta . Este in parametri? Dacă da de la ce ar putea fi eroarea?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste tot topicul din aria A4 B8. Sunt niste probleme cu cablurile de la baterie. Citeste topicul indicat de mine integral. Bafta.
     
  4. Geanyyy

    Geanyyy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI 177CP 2013 CGL QUATTRO
    Ok. Multumesc
     
  5. SnickersSNK 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5,1.8 TFSI,2012
    salut,

    Eu am schimbat bateria si am pus varta aia de 95 silver dynamic AGM, mi a codat o cineva cu un cod de original si merge perfect fara probleme. Daca ai pune bateria originala, de ce sa o iei de la reprezentanta unde au adaosuri nesimtite ? o poti lua din alta parte si sa o codeze cineva.
     
    Ultima editare: 11 Iun 2018
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru ca nu poti compara calitatea unei baterii OE cu una aftermarket, chiar daca sunt acelasi brand.
     
  7. SnickersSNK 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5,1.8 TFSI,2012
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aia este OE.
     
  9. SnickersSNK 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5,1.8 TFSI,2012
    pai da.. asta este OE. dar daca te duci la audi reprezentanta cred ca are un pret mult mai mare.. pt aceeasi baterie. Au adaosuri foarte mari
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai te-ai exprimat in asa fel incat doar tu ai putea sa intelegi ce ai zis.

    Nu Varta aia, ci baterie OE care este fabricata de Varta.
    Nu cu un cod de original. Odata ce ai luat baterie OE, ai toate codurile necesare pe ea. Nu ai nevoie de niciun alt "cod de original".
     
  11. SnickersSNK 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5,1.8 TFSI,2012
    Colegul de mai sus a intrebat ce parere avem de bateriile pe care el le a enumerat. Eu am raspuns si i am spus ca eu am pus varta silver dynamic de 95 . Tie ti se pare varta silver dynamic 95 OE? Am specificat ce baterie am pus eu pe masina iar apoi a fost codata cu un cod de original si merge fara probleme.
     
  12. cristysir

    cristysir 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A5 Coupe, 1.8 TFSI 170 CP, 2009; Audi TT Roadster, 1.8T 225 CP APX, 2000
    Salutare tuturor,

    Sunt si eu in situatia de a inlocui bateria de pe masina din profil datorita clasicelor erori si martori aprinsi in bord. Zic sa le iau pe rand si sa incep cu bateria pentru ca da semne de oboseala. Pe masina am un Bosch S5 010 de 85Ah si 800 A (EN). Codat pe masina am altceva, las mai jos un printscreen, probabil ce a fost de la bateria OE si nu stiu daca avea aceleasi specificatii ca si actuala baterie.
    Acum intrebarea este: ce baterie sa pun, sa merg in continuare tot pe un Bosch identic sau altceva, ce parametrii sa aiba ? Ca de exemplu daca merg pe Varta finder, ei imi dau baterii de 95Ah si 100 Ah (fara AGM pentru ca nu am start/stop pe masina). Las si vin-ul aici, in speranta ca se poate verifica cu parametrii a venit bateria OE: WAUZZZ8T29A013319.

    Cu respect,
     
  13. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Ma lamureste si pe mine cineva? Asta e codul de pe bateria noua ce trebuie scris la coding? Are doar 12 caractere si stiam ca trebuie sa aiba 13. Multumesc! [​IMG]
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mie aia imi pare a baterie aftermarket.
     
  15. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    E o Varta care are exact aceleasi specificatii ca cea OE. Nu am putut merge 100km pana la cea mai apropiata reprezentanta. Sa inteleg ca asta nu merge sau nu trebuie codata?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai si tu te astepti ca o baterie aftermarket Varta sa aibe codul BEM pe ea ? Daca ar fi fost asa, cei de la reprezentanta cum le-ar mai vinde pe cele OE ?

    Vezi cu VCDS ce codare ai, si posteaz-o aici sa iti zic daca este cea mai recenta. Daca ai ultima codare, nu mai codezi nimic sau doar faci o recodare.
    Daca ai o codare mai veche (primele coduri de Varta), iti dau eu ceva mai nou.

    Poate ai buna-placere sa ne zici si ce baterie ai avut inainte si ce ai cumparat acum, la specificatii ma refer.
     
  17. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Pe sectorul asta nu ma pricep. Inainte a fost bateria originala pe masina care este ca cea din imaginea atasata, iar cea noua are exact aceleasi specificatii (asta am cautat, nu sunt sigur ce inseamna Endpolart care pe original este EN iar la asta noua scrie "Normal"). Ca si codare ( am citit cu obdeleven ca vcds nu am la indemana pana maine seara) aparea ceva de genul ASCII iar in mai jos un cod de 13 caractere pe care am sa il postez indata ce ajung la masina. [​IMG]
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu te mai deranja sa postezi ce ai citit cu OBD etc. Posteaza ce apare in VCDS.
     
  19. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Am inteles. Pana maine seara nu am vcds deci voi reveni atunci. Multumesc pentru lamuriri pana acum.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Uite o codare pentru bateria respectiva, in caz ca nu iti apare 000 915 105 CF in VCDS.
    Daca masina ta e mai veche de 2011 este posibil sa ai 4L0 915 105 in codare, caz in care te sfatuiesc sa o recodezi cu ultimul cod disponibil.

    upload_2018-6-23_16-21-22.png
     

Distribuie pagina asta