1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Biodiesel in carburant

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de mihaieugen, 18 Mar 2011.

  1. mihaieugen

    mihaieugen 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A4 Avant 2001 Facelift Diesel AHH
    Salutare... in ultimul timp am tot cautat informatii despre compatibilitatea motorului diesel cu carburantul Biodiesel ... din pacate informatiile sunt foarte putine si neclare ... ba chiar contrare ...
    Motorul masinii mele este un Diesel 1,9 non PD, cod motor AHH (an 2001) si ma tot intreb daca merge sa il alimentez cu Biodiesel fara sa ii cauzez daune...
    Cu ceva vreme in urma, cam 1 an jumatate, am oprit pt alimentare in Austria unde, pe langa pompele de benzina si motorina mai era una cu Biodiesel ... mi/a atras atentia atat numele combustibilului cat si pretul acestuia ... era cu aproape 35 de procente mai ieftin ... daca motorina era un pic peste 1 euro biodiesel era undeva la 70 de centi ...
    Am inteles ca pe undeva pe la Constanta o firma producatoare de Biodiesel a investit intr/o benzinarie complet automatizata cu acest tip de combustibil ...
    Daca are cineva informatii suplimentare cu si despre acest produs si despre compatibilitatea acestuia cu motoarele diesel este rugat sa ne impartaseasca si noua cunostintele ...

    In manualul de utilizare pe care il detin scrie la capitolul carburanti ca:
    in concordanta cu E DIN 51 606 Audi cu motor diesel poate rula cu biodiesel, dar sa fiu atent de unde alimentez si ca in cazul in care nu sunt sigur ca si anume combustibilui bio nu indeplineste norma mai sus mentionata sa intreb pe cel acre raspunde de benzinarie daca acel combustibil indeplineste norma in cauza ... (cel putin asa am inteles eu din traducerea pe goagal din minunata limba germana)
     
  2. razvanciobanasu

    razvanciobanasu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2018
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A4 B8 2015 CSUA
    Salut. La mine pe capacul la rezervor scrie Not for biodiesel. Deci bag motorina 55 de la rompetrol ( pe care scrie max 0%biodiesel). Am vrut sa bag si la petrom, dar sortimentul mai scum de motorina tot contine biodiesel. Prin urmare am renuntat. Nu stiu cu exactitate daca fac bine, dar eu cred ca da. Info de la service nu primesc, ca sa ma pot baza.
     

Distribuie pagina asta