1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Braking Guard - EBA (Emergency Brake Assist) - BAS (Braking Assistance System) la A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Scorpion, 13 Mar 2017.

  1. Scorpion

    Scorpion 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 3.0 TDI 218 CP Model 2016
    Buna seara,
    Dupa cum am scris la descrierea masinii mele (Audi A6 Avant 3.0 TDI 218 CP), functia de Braking Guard nu e chiar perfecta, dupa cum se plang si unii in forumurile germane, in sensul ca efectueaza franari cateodata complet fara motiv, creind situatii periculoase fara a fi necesar.
    Pe scurt, mi s-a intamplat asta:
    Pe o strada cu limita de 30 Km/h, o masina in fata mea a virat la dreapta, iar eu as fi vrut sa merg inainte, numai ca BG a fost de alta parere, si anume ca ar fi un pericol, si m-a franat brusc pana la oprire. Situatii din astea, ca o masina din fata vireaza la dreapta sau stanga iar eu merg inainte, sunt la ordinea zilei, nu e nimic deosebit, dar asta e prima data cu asa o oprire brusca.
    Ok, as putea spune ca e normal, dar.... dar de atunci, sistemul nu mai actioneaza asa cum a actionat vreo trei sferturi de an de la cumparare. Am fost la firma de doua ori, nu iese nimic la diagnoza (nici cu vcds-ul meu), am facut si cateva videouri, unde se vede ca BG ori nu actioneaza deloc, ori cel mult arata avertizarea in ultimul moment. De franat, nu franeaza aproape deloc cand il provoc, doar foarte rar, si atunci foarte tarziu, nu ca inainte. Ei cica au trimis videourile si la Audi in Germania, dar raspunsul e ca totul e ok, ceea ce eu nu accept, pt ca dupa cum am spus, am vazut cum actiona sistemul inainte, iar acum e ca si cum nu ar avea nici o regula, actioneaza pur si simplu la intamplare. Deci inainte, cand ma apropiam de o masina din fata, mai intai venea avertizarea cu simbolul ala mic asemanator cu simbolul de w-lan (wi-fi), apoi daca nu franam eu, aparea simbolul mare cu masina din fata rosie si tonul de avertizare, asa cum se vede in videoul nr. 4, numai ca inainte de cazul cu franarea brusca de la 30 Km/h , si avertizarea sonora si franarea automata apareau mai devreme.
    Senzorii radar din fata nu sunt deteriorati (ma refer la faptul ca nu au lovituri de pietre), iar tempomatul functioneaza normal, in sensul ca respecta distanta fata de masinile din fata. Doar Braking Guard pare a fi iesit total din norma.
    Din ce am citit eu pe forumurile germane, ar fi doua posibilitati:
    ori e vreun senzor defect, dar asta nu iese la test ci numai prin schimbari asa de proba, ceea ce firma nu vrea sa faca, sau sistemul este complet decalibrat, necesita o recalibrare, ceea ce firma iar nu are chef sa faca, pt ca e destul de complicat, bineinteles ca dureaza ceva timp, iar un raspuns precum ca totul e in ordine e mai simplu.
    M-ar interesa daca stie cineva de situatia asta, ca nu m-as lasa asa dupa cum vor ei, masina e in garantie si chiar daca ei nu au chef sa faca ceva, totusi sunt convins ca ceva s-a intamplat, ori scurt timp inainte de franarea aia care nu a fost necesara, ori exact in momentul ala, ori scurt timp dupa aceea, pentru ca sistemul asta nu mai actioneaza asa cum actiona inainte.
    Am doua poze in care se arata cum ar trebui sa actioneze Braking Guard, si asa functiona la mine inainte.

    1.JPG 2.JPG

    Cele 4 videouri le-am pus pe you tube:




     
    Ultima editare: 13 Mar 2017
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Conform pataniei tale asa functioneaza sistemul si cazurile patite de tine s-au mai intamplat in Romania si nu numai, inclusiv incheiate cu accidente destul de grave.
    Sistemul asta de asistenta la franare asa calculeaza cand intra cineva brusc in fata si din cauza asta franeaza violent.
     
    Nirosorin apreciază asta.
  3. Scorpion

    Scorpion 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 3.0 TDI 218 CP Model 2016
    Da, cum functioneaza Braking Guard am inteles si am vazut, dar ceea ce nu inteleg, oare ce s-a intamplat dupa acea franare, ca sistemul reactioneaza acum fara nici o regula, complet aiurea si aproape fara nici o logica, sau mai bine spus, nu reactioneaza aproape deloc, sau foarte tarziu fata de cum stiu ca reactiona inainte.
    Cum a functionat inainte am fost multumit, interesant ar fi cum il fac sa functioneze iar normal.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din pacate raspunsul ti-l poate da doar reprezentanta pentru ca trebuie facuta o diagnoza si recalibrat sistemul la reprezentanta.
     
  5. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    La o franare foarte brusca risca si cel din spatele tau! mai ales ca nimeni dintre noi nu respectam intotdeauna sau nu ne dam seama de distanta care ar trebui sa fie intre masina conducatorului respectiv cea din fata!
     
  6. Hono 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6 3.0 TDI 2014
    Salut,
    Ce ai postat tu ca se intampla mie imi pare logic. E franarea de urgenta si la mine face la fel trebuie activat ACC-ul cu viteza la care vrei sa mearga sa urmareasca masinile din fata. Pe filmare pare a nu fi activ.
     
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @Hono braking guard functioneaza si fara a fi setat ACC -ul
    Ideea colegului era ca nu functioneaza de fiecare data
    Acest lucru se intampla si la mine
     
  8. Hono 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6 3.0 TDI 2014
    Ok, imi cer scuze am inteles ca ii functioneaza dar franeaza violent, din filmare se intelegea ca ar vrea sa incetineasca in spatele tirului. Am mai inteles ca ar fi probleme in conditii meteo nefavorabile cu functionarea acestuia. Eu nu am lovit pe nimeni inca :) m-a salvat de vreo 4 ori, dar specific ca nu a fost placut deoarece franeaza violent
     
  9. Apex 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2018
    Locație:
    Zalau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI ultra 2014
    Dupa ce mi-am cumparat masina din profil (sh), dupa vreo 2, 3 zile am patit si eu ceva foarte similar, o franare brusca, absolut nejustificata, daca era cineva in spatele meu sigur ma lovea. Eu atunci imi aprindeam o tigara, iar din cauza franarii neasteptate era sa imi cada tigara din gura. In ziua respectiva am si dezactivat functia breaking guard pentru ca mi se pare f periculos.

    Pe de alta parte sistemul acc functioneaza ireprosabil si il folosesc atunci cand e cazul.
     
  10. Rainman 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI 2014 CNHA
    @Scorpion Ai reusit sa ii dai de capat la problema?
     
  11. Scorpion

    Scorpion 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 3.0 TDI 218 CP Model 2016
    Rainman scuze ca raspund asa tarziu, dar am fost in concediu si un timp nu am mai intrat pe forum. Am dat masina cu cateva luni in urma pentru ca sa calibreze sistemul din nou, dar nu prea au reusit perfect, adica nu asa cum a fost din fabrica. Cel putin a inceput sa actioneze cat de cat corect daca ma apropii prea repede de o masina care incetineste in fata mea. Trebuie insa in continuare sa fiu atent sa nu imi franeze brusc daca cineva in fata mea vireaza la dreapta, chiar daca e iesit deja de pe banda mea. Cred ca radarul e putin "spanchi", vede prea mult lateral.
     
    Rainman apreciază asta.
  12. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Comparativ cu alte marci, BG mi se pare ca functioneaza ok daca te obisnuiesti cu el. Pe mine m-a “salvat” de 2 ori prin oras, oprind masina la 0. Intra destul de des cand masina din fata ta vireaza brusc la dreapta, insa daca esti invatat cu sistemul, nu te mai surprinde.
     
    dentimarius apreciază asta.
  13. Rainman 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI 2014 CNHA
    @Scorpion: multumesc pentru raspuns.
    Nu am inteles exact, in filmarea #4 a franat sistemul BG, sau ai franat tu?
    Iar calibrarea unde ai facut-o si cat a costat?
     
  14. Scorpion

    Scorpion 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 3.0 TDI 218 CP Model 2016
    Calibrarea nu a costat nimic, pentru ca e in garantie. La filmarea 4 cred ca a franat sistemul la o fractiune de secunda dupa ce am franat eu. Acum se pare ca functioneaza cum era la inceput, doar cu masinile care vireaza in fata mea ramane problematic, in sensul ca uneori, chiar daca masina nu mai este pe banda mea, sistemul o vede ca un pericol si franeaza brusc.
     
  15. terrymada 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro, CGLC, 2014
    @Scorpion : Banuiesc ca la tine sistemul se bazeaza sigur pe cei 2 senzori,avand in vedere ca e modelul 2016. La mine la A4 il are doar pe cel din dreapta si totusi pana in prezent a fost extrem de eficient. Tind sa cred ca actioneaza exact pt scopul pentru care a fost creat adica atunci cand in fata ta se intampla manevre bruste independent de vointa ta. Implicit cand ceilalti participanti la trafic franeaza brusc in fata ta sau fac stanga brusc, etc si nu atunci cand simulezi tu o anumita situatie.in aproape un an m-a salvat de la accident de cateva ori. 1 data s-a aprins avertizarea dar s-a stins rapid cand pe Lapusneanu in Constanta, aproape de gara, a intors unul pe contrasens de langa bordura din dreapta, eu fiind langa axul drumului in deplasare. In alte 2-3 situatii exact cand unul din fata mea a facut dreapta sau stanga iar eu i-am evitat spatele la mustata. Toate situatiile astea insa mi se par firesti pt ca sistemul nu poate stii ca tu ai calculat deja traiectoria de evitare a coliziunii. Daca nu ma insel sistemul nu functioneaza atunci cand la sesizarea pericolului accelerezi. De asemenea, nu functioneaza nici macar atunci cand doar ciupesti pedala de frana sau ti usor piciourul apasat pe ea. Parca scria si pe undeva. Practic prin accelerare il anulezi. Ma gandesc ca acel calcul pe care il face sistemul incepe cu siguranta mult mai devreme (fiind necesar sa calculeze viteza ta de deplasare, viteza obstacolului din fata, etc. iar prin actiunile tale in timpul acestui calcul e posibil sa dea cu eroare). Voi mai testa si la mine. Poate ar fi bune niste teste cu unele cutii de carton, eventual si imbracate in material textil pt a nu deteriora masinile.
     
    Ultima editare: 24 Sep 2018
  16. Rainman 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI 2014 CNHA
    @terrymada Cu cutii de carton nu are rost sa incerci pentru ca sistemul e astel conceput incat nu franeaza la obiecte stationare. Cat despre piscatul franei, conform manualului, daca sistemul considera ca nu franezi suficient pentru a evita coliziunea cu un vehicul din fata ta care franeaza brusc, sistemul va frana suplimentar - efectiv vei simti ca pedala de frana merge mai mult decat o apesi tu.
     
  17. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    La mine nu franeaza deloc , doar ma avertizeaza in bord , sa fie dezactivat ? din vcds? in meniu nu imi apare deloc , decat ACC si line assist.
    Se poate face vreo codare sa fie disponibil?presupun ca tot pe senzorii de la acc functioneaza.
    Franeaza decat cand este acc ul activ , cand nu este activ si o masina din fata franeaza brusc doar de ma avertizeaza in bord nu mi a franat niciodata (apare semnul de coliziune cu rosu )
     
    Ultima editare: 5 Dec 2018
  18. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu a frânat datorită faptului că sistemul nu a considerat necesar.
     
  19. Rainman 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI 2014 CNHA
    @Nicolcea
    Dupa 6 luni de folosire, in care si eu am crezut ca nu functioneaza Braking Guard, acum tind sa cred ca sistemul totusi functioneaza, dar franeaza foooaaaarte tarziu, cand esti la max 10-20 cm distanta de cel din fata. Ceea ce nu mi se pare ideal (cel putin nu la asta m-am asteptat), insa tot e mai bine decat nimic. Spun asta dupa cateva experiente in care mi-a franat singura: de cateva ori cand masina din fata a virat dreapta, eu nu am schitat nici un gest, si cand am fost foarte aproape, desi masina deja era iesita din raza mea, sistemul totusi a actionat frana; si o data cand am vrut sa schimb banda, iar masina din fata a franat brusc, am virat maxim dreapta si am si franat putin, crezand ca il ating, iar ABG a calcat automat si mai tare frana, si am trecut milimetric cu coltul stanga fata de ea.
     
  20. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    la mine se aude acel beep si se aprinde cu rosu “ distance “ intre ceasuri iar in partea dreapta apare semnul de distronic dar de culoare rosie ,
    nu mi - a franat niciodata
     

Distribuie pagina asta