1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Bricheta si Prize 12 V la A4 B5 - sistemul de alimentare si montare ulterioara bricheta / prize

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de marius_bms, 11 Mai 2010.

  1. marius_bms

    marius_bms 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4, B5, 1,6 ? 1996
    Treaba sta in felul urmator: Am bagat un pix in bricheta de la masina (sa trag de clame, ca erau apasate de la modulator) si a facut POC! adica scurt (aveam contactul pus). Normal ca bricheta numai functioneaza:keule:. Imi spune cineva, cumva care siguranta trebuie sa o schimb? sau ce sa fac in cazul de fata? ms anticipat

    Audi A4, '97, 1.6
     
  2. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    verifica siguranta nr.33 cea de 15A ;)
     
  3. marius_bms

    marius_bms 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4, B5, 1,6 ? 1996
    ms, am rezolvat aveam una de rezerva in panou de 15 acolo la "rezerva" am pus-o pe pozitia 33 si merge bine acum. m-am alarmat aiurea
     
  4. rhadoo AUDI

    rhadoo AUDI 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2010
    Locație:
    Vâlcea
    Masina:
    Audi Aavant B8, 2.0,CJCA, 2013
    bricheta si scrumiera sunt luminate ?
    daca da cine stie cum as putea schimba becurile ?
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bricheta si scrumiera sunt iluminate de acelasi bec (da, doar unul) si e un sistem tare idiot ca becul e infipt intr-un suport pe care sigur nemtii l-au gandit sa se schimbe cu tot cu suport.
    Mai exact mufa are 3 pini, o masa permanenta, un plus permanent (alimentare bricheta) si un plus pe pozitii (iluminare contur bricheta si sertaras).
    Ansamblul brichetei se scoate folosind 2 surubelnite cu cap linie pe care trebuie sa le folositi deodata. Anume:
    - deschideti sertarasul scrumierei
    - scoateti partea in care se aduna scrumul
    - acum aveti acces la 2 cleme ce se afla la baza ansamblului, iar acele 2 cleme trebuie apasate cu acele surubelnite prin 2 gauri din podeaua sertarasului
    - daca ati apasat corect ambele cleme deodata trageti (cu a treia mana :) ) de acel ansamblu ca sa il scoateti din locas
    - desfaceti mufa din spatee brichetei (aceea cu 3 pini) apasand pe cele 2 cleme, una sus si una jos in timo ce trageti de ea.
    - acum aveti ansamblul in mana
    - becul este pus intr-un alt ansamblul care e tras pe sina din spatele brichetei facand contact prin niste pini indoiti, identic cu plusul ce ajunge in suportul becurilor din stopurile de spate, dar la scara mai mica
    - ridicati cu o surubelnita mica urechea unei cleme de care e lipit un pin al beului iar cealalta ureche trebuie sa rupeti piciorul becului.
    - becul folosit e unul de 1.2 w fara soclu.
    - am cumparat alt bec si am prelungit pinul ce a trebuit sa il rup pana acolo unde eveti acces cu un pistol/ciocan de lipit pentru a face contact.
    - atentie, conteaza cat de mult il infigeti inauntru

    Pare complicat, necesita o oarecare minutiozitate si rabdare dar in nici un caz nu trebuie cumparat acel soclul in care sta becul, asa cum a gandit neamtul.
    Imi pare rau ca nu am poze, am schimbat becul la vreo 4 B5-uri si chiar saptamana trecuta a fost ultima oara. :(
     
  6. rhadoo AUDI

    rhadoo AUDI 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2010
    Locație:
    Vâlcea
    Masina:
    Audi Aavant B8, 2.0,CJCA, 2013
    ms mult ovidiu daca treci prin valcea dau eu berea, nu e foarte complicat de sccimbat dar eu nu reuseam sa scot ansamblul ala
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu ai pentru ce. Berea, cu prima ocazie! :beerchug:
    Eu chiar ma gandeam ca nu ai sa intelegi din ce am scris acolo dar daca ai prins ideea, macar cum se scoate ansamblul o sa iti dai seama care e treaba si cu becul ala. Doar de oameni e facuta. ;)
     
  8. rhadoo AUDI

    rhadoo AUDI 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2010
    Locație:
    Vâlcea
    Masina:
    Audi Aavant B8, 2.0,CJCA, 2013
    am si rezolvat problema, ms mult .
     
    Randooom93 apreciază asta.
  9. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    cam asa arata.
     
  10. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Eu nu-i dau de cap. Am cumparat 2 becuri noi si nu merge cu nici unul din ele. Ochiometric toate contactele par ok si am curent la bricheta...dar nu am lumina.
     
  11. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    ai curent pe ambele plusuri?
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    ia o baterie de 9v si pune firele pe partea cu becul ca sa vezi daca e bun, apoi intordu-l in locasul lui si alimenteaza-l din nou cu bateria dar de data asta folosind contactele pe care urmeaza sa le foloseasca mufa. Daca totul merge inseamna ca e o problema la plusul de la pozitii. Si ala se poate verifica cu un creion de tensiune de 12v, sau, daca nu ai, cu firele ce sunt legate pe un bec + masa bineinteles... nu uita sa aprinzi si pozitiile.
     
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Tii,acum mi-am dat seama ca nici mie nu-mi merge becul,desi am masina de 2ani,nici nu stiam ca are lumina acolo,noroc de poza lui @mariusk:);cu prima ocazie trebuie sa ma ocup si de asta.
     
  14. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Azi am desfacut si eu scrumiera sa vad care e treaba cu becul si am descoperit un cablu negru separat care e legat pe direct de unele dintre cele 2 cabluri care vin in mufa brichetei;poate sa-mi spuna cineva unde este de fapt mufat acel cablu negru?Am scos becul care era ars,dar nu-mi dau seama cum sa pun alt bec,cel vechi neavand soclu si nu stiu cum sa fac legatura.
     
    Ultima editare: 14 Mai 2011
  15. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    cornel firul ala nu imi dau seama ce e cu el.la mine nu sunt decat cablurile care vin direct in mufa.becul e fara soclu de 1,2 W dar e important sa gasesti un bec cu piciorusele mai lungi deoarece va trebui sa le lipesti pe cele 2 lamele metalice din corpul de plastic.e foarte migalos dar cred ca o sa reusesti.si al meu era ars si m-am chinuit ceva pana am reusit.ce ma deranjeaza la mine e ca plasticul care trimite lumina si in cutia de scrumat s-a matuit si lumineaza foarte slab.
     
  16. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Merci;incearca cu un smirgher fin sa rezolvi lasticul,ar trebui sa mearga.
     
  17. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ce inseamna sa imbatranesti si sa te prostesti:uitasem ca acolo am tras legatura pt display senzori de parcare AM :) ;deci mai ramane sa rezolv cu becul :)
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Lasa Cornele ca iti rezolv eu becul cand vii. Sa imi aduci aminte.;)
     
  19. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Nu imi merge bricheta,nu stiu din ce cauza.Siguranta este buna ca am verificat-o,am scos-o am curatat in pic contactele alea de unde se baga bricheta am pus siguranta la loc dar tot nu merge.ce poate fi?vreau sa folosesc un invertor auto in loc de bricheta pentur a conecta laptopu la mufa cand vreau sa fac teste ca bateriea mi dusa,dar daca acolo nu am curent cumpar degeaba
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Scoate siguranta de la bricheta si cu o surubelnita impinge contactele laterala mai spre interior. Nu mult, doar cat sa atinga partea mobila a brichetei. Apoi pune siguranta si trimite-mi o pizza. :)
     

Distribuie pagina asta