1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Bricheta si Prize 12 V la A4 B5 - sistemul de alimentare si montare ulterioara bricheta / prize

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de marius_bms, 11 Mai 2010.

  1. Bogd@n

    Bogd@n 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 1997
    Si-a montat cineva priza bricheta in portbagaj la A4 B5 ?

    Se gasesc in portbagaj , in partea dreapta fire sau mufa pt montarea unei prize de 12 V ?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Iul 2014
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa montezi o siguranta separata in tabloul de sigurante din interiorul masinii (se introduc in tablou niste pini speciali grosi care rezista la sarcina electrica marita) si in plus tragi fire de 2.5 mm minim catre tabloul de sigurante si legi firele in siguranta care devine activa dupa ce montezi pinii. Colegul KUL a montat priza in portbagaj la masina lui A4 B8 si cum a procedat el se aplica integral si la tine.

    Te sfatuiesc sa faci asta la un electrician care stie ce inseamna pini pentru instalatia electrica la Audi, are depinatori pentru sigurante ca sa scoata pinii, are cleste de sertizat pini din ala profesional si nu in ultimul rand sa stie sa citeasca schemele electrice din ELSA. Daca faci tu asta si nu te pricepi exista riscul sa iti ia foc instalatia daca folosesti fire subdimensionate care nu suporta o sarcina electrica mare asa cum are o priza. Daca ai drum prin Bucuresti te poate ajuta cineva aici fara probleme. Bafta.
     
  3. 56ATI

    56ATI 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    AUDI A4 Avant facelift, 1.9 TDI PD - motor AJM, 2000
    La masina mea exista priza in portbagaj, pe partea stanga.
     
  4. Bogdan Bodo 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 1.9 tdi 2002
    Salut baieti. Am si eu o mica problema, am bagat un varf de cutit in bricheta de la masina (sa trag de clame, ca erau apasate de la modulator) si cred ca a facut scurt. Normal ca acum bricheta nu mai merge... M-am tot uitat prin topicuri si am vazut ca siguranta 33 este pentru bricheta. Ce m-ar interesa in mod special: ca sa schimb siguranta respectiva este nevoie sa dau bornele de la masina jos sau o schimb pur si simplu fara alte batai de cap ?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    O schimbi pur si simplu fara sa umbli la bornele bateriei. Bafta
     
    Ultima editare: 20 Dec 2014
  6. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Ai putea sa rezolvi problema cu lamela inainte de a schimba siguranta.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si data viitoare cand mai vrei sa faci asa ceva, ori scoti siguranta 33 (15A), ori folosesti un bat de lemn.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2015
  8. Bogdan Bodo 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 1.9 tdi 2002
    Asa am sa fac. Multam pentru ajutor.
     
  9. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    La B5,facelift cum se scoate scrumuiera?Am dat jos sertarul ala uunde se aduna scrumul si de aici m-am pierdut,am cautat cele doua orificii ca la nonfacelift,pentru a baga surubelnita dar nimic,sau are alt sistem,?
     
  10. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Daca nu ma inseala memoria, trebuie sa dai jos climatizorul, apoi vei vedea 2 suruburi in lateral sus scrumiera...
     
  11. Daniel RR

    Daniel RR 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2014
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 - 2.0 TDI CAHA - 2012
    gabi_74 daca e facelift si 1 DIN din dai jos headunit-ul, apoi plasticul ornamental care vine peste headunit si climatronic, scoti panoul de climatronic si ai doua suruburi negre care tin scrumiera + 2 fire de la iluminatul de sub scrumiera. Vezi ca sunt fragile firicelele alea doua !
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Feb 2015
  12. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    OK,am inteles,multumesc.
     
  13. mariusosan 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Germania Straubing
    Masina:
    1.6
    Problema bricheta audi a4 b5

    Salutare tuturor !
    Am o problema cu bricheta de la masina nu se alimenteaza cu energie electrica. Tin sa mentionez ca am bagat un mp3-Fm prin semnale radio pe bricheta de la masina ..acesta fiind defect cand l-am scos , am bagat mufa de la Gps in bricheta si nu se mai alimenta cu curent .. chestia e ca in interiorul brichetei avea un cerculet rotund cred ca acel cerculet facea contact in interiorul brichetei cu clemele exterioare a brichetei, l-am pierdut acel cerculet nu eram sigur ca era din bricheta . Voi aveti asa ceva ? Ma intreb acel cerculet era de la mp3 ori de la bricheta.. m-as bucura sa gasesc o rezolvare cu ajutorul vostru , sunt dependent de gps , Anticipat!
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    mariusosan cred ca ai ars sistemul de alimentare al brichetei. Verifica siguranta brichetei conform cu ce scrie in topicul asta unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Fă o poza la interiorul brichetei și verifica siguranța 33.
     
  16. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Daca ai scos cerculetul de acolo, deja ai rezolvat jumatate din problema, cealalta jumatate ti-a spus-o colegul Ovidiu deasupra, schimba siguranta.
     
  17. iepuras

    iepuras 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi, A4 Avant (B5), 1.8 20V Turbo (150 Hp), 2001
    salutare tuturor...
    as vrea sa stiu si eu cum repar setarul de la scrumiera...nu il mai pot deschide (cu un vf de cutit iese sertarul, dar nu mai gliseaza ca si sertarul/suportul pt pahar), poate aveti voi o idee.
    ms mult
     
  18. FlorinMS 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Locație:
    Ludus
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1995
    Buna seara!As vrea sa va intreb daca nu imi mai sta inchisa scrumiera se poate face ceva sau trebuie schimbata?Multumesc anticipat!
     
  19. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Cauta alta! Mai simplu si mai eficient ;)
     
  20. FlorinMS 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Locație:
    Ludus
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1995
    Ok dar ma intrebam daca ar trebui schimbata doar partea mobila sau tot corpul?
     

Distribuie pagina asta