1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Bricheta si sistemul de alimentare al brichetei la A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Monroe, 3 Dec 2014.

  1. Claudiu Purenciu

    Claudiu Purenciu 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2018
    Locație:
    sighisoara
    Masina:
    Audi A3 - 2.0 TDI - 2006 - BMM
    salut ! ai facut cumva operatiunea asta ? montarea unei a doua prize pentru bricheta, m-ar interesa si pe mine ! mersi !
     
  2. stefan19

    stefan19 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2018
    Locație:
    Deva, Hunedoara
    Masina:
    Audi A3, 8p,2006
    Doar am procurat-o. Inca mai studiez unde s-o pozitionez. O vreau pentru camera video de bord.
     
  3. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Buna seara.
    Am citit acest posturile in intregime si parca nu imi vine sa cred ca bricheta este alimentata permanent la A3 8P . Mai am alte masini din grupul VAG ,am mai condus multe altele din acelasi grup ,dar alimentarea brichetei se opreste dupa ce iau contactul si eu cel putin asa credeam ca e normal sa fie la toate. Toate astea pana am cumparat acest A3 si am vazut ca bricheta e alimentata permanent.
    De aceea as vrea sa intreb clar: toate A3-urile din 2008 au bricheta alimetata pemanent?

    Multumesc!
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Si nu numai la A3 8P este asa. Asa vine din fabrica si la A4 B7 si alte modele de Audi. Poti inversa functia aia, permanenta de alimentare, schimband borna de alimentare din bara de alimentare existenta sub bord. Adica atunci cand scoti cheia din contact se opreste alimentarea permanenta, nu mai este bricheta conectata permanent la 12 volti ci doar la un plus contact si atat. Nu face tu asta. Vobesti cu un electrican experimentat.
     
  5. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Multumesc @Cristi ....era bine sa fi intrebat inainte de a ma plange la vanzator legat de bricheta.:)
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru cine intreaba si cauta, becul la bricheta de la Audi A3 8P (si nu numai) este T5 ca si model.
     
  7. FloreUvex 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2023
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3/8P/1.6 /BSE/102CP/2007/3 usi/
    Salut,
    Bricheta A3-ului meu functioneaza dar lumina care ii da un aspect frumos mai ales noaptea nu mai functioneaza de ceva vreme. Nu este bec este un led care nu este ars, l-am verificat. Soclul brichetei are 3 pini: un plus, un minus si un plus pentru led si neavand o schema electrica a masinii nu stiu de unde este alimentat. As dori o schema electrica a masini Audi a3 8P 2007, am cautat pe net dar nu am gasi. Atasez o imagine cu soclul brichetei.

    s-l225.jpg
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca esti asa priceput sa citesti scheme electrice auto te ajuti singur adica iti instalezi ELSA de aici de pe forum. Nu stat nimeni sa iti scoata schema din ELSA pentru ca NU avem timp si nu avem informatiile necesare pentru ca NU stii sa ceri si sa dai datele masini cu informatiile pentru care vrei ceva, deoarece aceste criterii sunt obligatorii la o cautare in ELSA.

    Cand mai ceri ceva scrie obligatoriu modelul de Audi, seria de sasiu (VIN Number), cod motor (cilindree = capacitate cilindrica motor) si an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti.
     
  9. FloreUvex 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2023
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3/8P/1.6 /BSE/102CP/2007/3 usi/
    Ok Cristi,am inteles mesajul si am completat toate datele masinii.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Fie el un bec led sau un bec incandescent, tot bec se numeste.

    Poftim schema, la ilustratia #1/26 gasesti ce te intereseaza.
     
  11. FloreUvex 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2023
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3/8P/1.6 /BSE/102CP/2007/3 usi/

Distribuie pagina asta