1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Bujii motor diesel la Audi Q5 - Martorul de la Bujiile de preincalzire aprins - schimbare bujii

Discuție în 'Audi Q5' creată de Anusca Petru, 12 Dec 2017.

  1. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
    Salut
    Am fost la Service la Audi sa schimb bujiile incandescente, la masina mea din profil. Au reusit sa schimbe doar 3 celelalte 3 fiind blocate. Mi-au spus ca exista riscul sa le rupa daca le forteaza, asa ca au schimbat doar 3. Stie cineva cum as putea sa le inlocuiesc fara sa le rup (si fara sa desfac motorul ). Multumesc !!
     
  2. EEXCALADE

    EEXCALADE Silver Member

    Înscris:
    21 Iul 2010
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Porsche Macan S 3.0
    Cu motorul fierbinte ,dai cu degripant sau pui lichid de frana la baza bujii,lasi cateva minute si apoi incerci .
     
  3. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Vaselina de bujii au pus oare pe cele noi? (ma-ndoiesc) Aceasta va usura viitoarea demontare extrem de mult. Solutia propusa de eexcalade e buna, ar trebui sa functioneze. Hmmm, probabil nu au aparat cu inductie sau nu le-a trecut prin cap sa incerce in acest mod.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca sunt intepenite poti sa ai si pe mama aparatului de inductie (cel cu incalzire locala).
     
  5. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    @Cristi depinde in ce stadiu sunt.. de exemplu metoda enuntata mai sus nu a functionat iar baietii din service au incercat cu acel aparat, iar rezultatul a fost pozitiv.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca nu ai umblat 15-20 ani pe acolo (ca nu ai avut de ce) cum am eu diverse masini cu bujii originale pe ele de peste 15 ani si care functioneaza fara probleme, nu le scoti nici cu trafaletul sfintit al lui Daniel :)
     
    AlexPTB și AndreiF92 apreciază asta.
  7. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
    Salut,
    Acum o sa va spun cum am rezolvat problema cu bujiile incandescente blocate. Am citit pe forum foarte multe postari cu un domn "Bunicul" de la Urziceni. Nu aveam ce sa fac mai mult de atat cat sa incerc si eu varianta cu el. Am plecat la Urziceni si am rezolvat problema, le-a rupt in fata mea. A incercat sa le desfaca si s-au rupt. Dupa, nu m-a lasat sa stau sa vad cum le scoate, isi protejeaza omul afacerea. :)
     

Distribuie pagina asta