1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Calculator - Modul confort la Audi A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de LevY, 9 Ian 2009.

  1. oxidme 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A6 2002
    Salut. Sa va dau si eu cateva sfaturi (sper sa va fie de folos). Am vazut ca sunt cativa cu probleme la Calculatorul de comfort. Inainte de a ajunge acolo verificati releele de sub volan (sunt 9 sau 10 la numar) cele care scrie cifre pe ele (ex 370, 372, 52 etc). Eu am patito. Nu mergea : semnalizari, clima, incalzirea oglinzi, incalzirea volan, dezaburire luneta (isi mai dadeau drumu 1 ora la 2 zile apoi iar pauza). Toti 'MESERIASII' la service sau uitat la sigurante apoi imi dau verdictu ca trebuie sa schimb calculatorul de comfort cu toate ca pe tester nu dadea nici o eroare. Apoi am am auzit de un electrician bun si am zis hai sa incerc si eu (pt cei din Galati il recomand si eu la randu meu pe ION de la Jan Service de pe str Cosbuc). Omul sa uitat, a verificat si in 10 min imi spune ca trebuie sa cumpar un releu (370, cod 8D0 951253). Asta a fost tot.

    Pt cei care au probleme asemanatoare variantele sunt urmat:
    1. Scoateti masca de SUB volan (nu cea de pe volan) si verificati releele (pret 50 lei unul). Am atasat un site (e de VW) dar macar aveti o idee cum arata, oricum sunt identice din ce am vazut eu : http://www.passatplus.de/umbauteile/relais/index.htm. Pt orice problema electrica nu strica sa verificati

    2. Scoateti masca DE PE volan si verificati partea electrica de la contact (este un releu rotund in patea stanga a volanului). ATENTIE pt aceasta operatiune trebuie sa dati jos airbag, volan apoi masca de plastic. DECI SCOATE'TI CHEIA DIN CONTACT PT A EVITA APARITIA ERORILOR (pret 50 lei)

    3. Calculatorul de comfort (pret peste 1000 lei)


    Sper sa va fie de folos.
    Drumuri bune va doresc.
     
    Ultima editare: 5 Dec 2011
  2. omega 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6 1.9cmc,2004
    Salut,
    Te-am mai rugat daca poti sa-mi dai si mie adresa tipului din Constanta care repara computere de comfort. Am inteles ca se afla pe strada Burada din Constanta. Nu pot sa iau fiecare casa la intrebari, da-mi o adresa sau un numar de telefon. Te rog frumos. Iti multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mar 2012
  3. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    Pe strada Burada la sevice auto. Este singurul service pe strada cand vii dinspre gara.
    0723212012
     
    alexe marcu apreciază asta.
  4. samratonul

    samratonul 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2012
    Locație:
    rocca di cambio it.
    Masina:
    audi a6 1998 2500 V6 TDI
    Salutare,
    Daca nu am acces la un tester vag com, cum fac sa -mi dau seama daca e dus modulul de confort sau nu ?
    Mentionez ca masina e cea din profil si nu mi functioneza geamurile nici jos nici sus, luminile ambientale, sonorul la alarma, desi alarma functioneaza si nici trapa nu se misca.
    Eu deja am cumparat un alt modul de confort aceeasi serie de pe e-bay, second, 120 euro din Germania, dar am indoieli ca ar fi modulul de vina. Va multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2013
  5. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Daca ai verificat sigurantele si ele sunt ok,singura problema ramane calculatorul de confort.Ai avut apa in masina(orificiu scugere baterie infundat)?
     
  6. samratonul

    samratonul 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2012
    Locație:
    rocca di cambio it.
    Masina:
    audi a6 1998 2500 V6 TDI
    umezeala da, dar modulul vechi arata functionabil,cand pun contactul,lucreaza, in sensul ca ticaie si inchiderea centralizata merge. ma gandesc sa nu fie cunva de la firele dupa modul????...
     
  7. djcyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Locație:
    Fieni
    Masina:
    allroad 2.5 tdi 2002 132 kw AKE
    salut

    Am avut si eu probleme cu usa de la sofer care nu o vedea deschisa, am desfacut broasca si am verificat switch-ul, totul ok mergea perfec, am mers pe fire si am gasit 3 fire intrerupte care intrau in modulul confort, unul din cele 3 fire era cel de confirmare usa deschisa/inchisa sofer.Acum merge totul perfect doar ca la scanare cu vag com-ul modulul 46 nu raspunde. La modelul din semnatura se poate scana acest modul sau nu ? stima!
     
  8. z_a_v_e_l_k 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2.5 TDI, 150 Cp, (AFB), an 99, quattro , tiptronic. A6 C5, 2.4 ( BDV) an 2003 , automata
    Cu acest modul am si eu probleme.

    Se pare ca un "mester" foarte nepriceput si-a bagat pistolul de lipit prin el si mai mult rau a facut decat sa remedieze problema.
    La mine se manifesta astfel cu mufa rosie scoasa:
    1. nu am lumini ambientale si plafon.
    2. inchidere centralizata.
    3. geamuri .
    Daca o cuplez si pe cea rosie imi sta semnalizarile aprinse permanent si functioneaza doar geamurile in rest.......decedate toate.
    Acum merg cu mufa rosie conectata dar...am scos butonul de avarie si semnalizarile s-au stins . maine voi merge sa caut un modul cu 258E in coada ca pe net nu am gasit decat cu alte litere .
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @z_a_v_e_l_k 4B0 962 258 E asta iti trebuie ?
     
  10. z_a_v_e_l_k 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2.5 TDI, 150 Cp, (AFB), an 99, quattro , tiptronic. A6 C5, 2.4 ( BDV) an 2003 , automata
    audi66 Da colegul, asta e codul.
    Ai asa ceva ?
    Stima
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Dec 2013
  11. z_a_v_e_l_k 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2.5 TDI, 150 Cp, (AFB), an 99, quattro , tiptronic. A6 C5, 2.4 ( BDV) an 2003 , automata
    Astăzi m-am ocupat de acest modul, am încercat cu un prieten electronist sa îi dăm de cap dar nu s-a mai putut asa ca am dat fuga pe la dezmembrări.
    Nu am găsit nimic sa se termine cu "E" seria și am zis sa încerc și cu alta litera adică cu "B" în coada ca asa era modulul......surpriza, absolut toate îmi functionau. Și închiderea din cheie și geamuri și lumini ambientale....tot, tot. Asa ca i-am dat banii omului (150 lei) și am plecat.
    Deci se pare ca nu contează asa mult cu ce litera se termina seria.
    Stima
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Conteaza si acea litera, ea "iti spune" printre altele si ce dotari sunt pe modulul respectiv (dupa codurile PR) , dar pot fi de asemenea aceleasi dotari pe module cu terminatie diferita. Tu ai avut norocul sa-l gasesti pe cel cu terminatia B, care e compatibil cu modulul cu terminatia E.
     
  13. z_a_v_e_l_k 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2.5 TDI, 150 Cp, (AFB), an 99, quattro , tiptronic. A6 C5, 2.4 ( BDV) an 2003 , automata
    Mersi de informații, azi am găsit unul cu aceiași terminație cu al meu, voi merge să-l cumpăr.
    Stimă
     
  14. z_a_v_e_l_k 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2.5 TDI, 150 Cp, (AFB), an 99, quattro , tiptronic. A6 C5, 2.4 ( BDV) an 2003 , automata
    Intreb aici ca nu stiu unde altundeva.
    Acest calculator de confort este responsabil si pentru luminile de pozitii??
    Pe benzinara mea (AGA) nu imi merg pozitiile fata spate si nici stop frana pe partea dreapta si nu stiu care e cauza (verificat sigurante , becuri)
    Pe lampa spate (dreapta) se aprind doar semnalizarea si lumina de la mars-arriere.
    Stima
     
  15. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    Salut. Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru calculatorul de confort? Ma intereseaza firele de la cele 4 mufe, unde duc, pt ce sunt, tensiuni. Multumesc
     
  16. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Salutari, am si eu o mica problema cu modulul confort, al meu s-a prajit cod 4B0 962 258 D si am cumparat unul cu codul 4B0 962 258 B si nu merge, trebuie codat ceva la masina ca sa il citeasca? Multumesc!
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E posibil sa nu fie bun, chiar daca sunt pentru acelasi cod PR. Cel cu terminatia B are in plus si functia pentru auto cu alarma. Verifica cu VCDS ce codare are, si eventual schimba codarea in functie de dotarile masinii tale. Daca tot nu merge, cauta un modul care are exact codul celui "decedat".
     
  18. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Pot face aceasta codare cu VAG 12.12.3?
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, se poate.
     
  20. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Multumesc frumos si sper sa ma descurc cu codarea.
     

Distribuie pagina asta