1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Calculator - Modul confort la Audi A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de LevY, 9 Ian 2009.

  1. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Am gasit cu acelasi cod ca al meu. Identic. Tot trebuie ?
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact.
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Tu crezi ca eu degeaba am scris mai sus ce am scris ?? Dar asa va place voua, in loc sa faceti, mai bine intrebati la nesfarsit...
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  4. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Multumesc pentru ajutorul acordat.
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Doctore, puteai sa lasi si mesajul initial. Nu ma deranja. Si nu sunt eu detinatorul adevarului, doar preventiv ti-am sugerat sa notezi coding-ul, in cazul in care schimbi calc-ul de confort. Deoarece au mai fost colegi care l-au schimbat si nu au notat coding-ul de pe cel vechi, dupa care au inceput ca de ce nu le mai merge inchiderea, nu se mai deschid geamurile, etc. ? Daca tu ai luat-o ca o ofensa...e treaba ta.
    Si sa stii ca si job-ul meu e altul, asta e doar o pasiune. Sanatate si tie.
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  6. Galea petru

    Galea petru 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2016
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AudiA6an 2002 1.9tdi
    Buna ziua sunt posesor al unui audi a6 an2002,19 tdi.Am masina de 8 ani si nu am avut nici o problema majora...pana acuma.De doua saptamanii nu imi mai functioneaza geamurile electrice fata spate,nici luminile ambientale si pe bord imi da usa stanga fata deschisa.Am contactat un electrician care a verificat sigurantele si mi a dat verdictul:modul confort defect.Pana aici toate buna caut pe net,gasesc modul,il comand pe serie.Ajunge modulul il montez....nimik tot asa.Pfff il trimit inapoi la proprietar...nu stiu daca imi mai recuperez banii sper.Comand alt modul tot asa patesc dupa ce il montez,nimic.ce naiba sa mai fac?sa fie alta problema?modulu meu arata ca nou.Am citit ca intra apa si asta e cauza defectarii modulelor in genere,al meu arata ca nou....ceva sfaturi?cu stima
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cum a verificat electricianul ala sigurantele si a ghicit el ca este calculatorul de confort defect. A dat "in bobi" ? Schimba electricianul. Intai se face o diagnoza mai detaliata cu VCDS-ul si pe urma te apuci de cumparat. Tu nu stii ce este defect dar ai cumparat piese aiurea si inutil. Mergi la cineva care are VCDS de preferat original si ELSA instalat si stie bine sa citesca o eroare, so o interpreteze si sa citesca bine ELSA impreuna cu schemele electrice. Bafta, ca ai nevoie.
     
  8. Galea petru

    Galea petru 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2016
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AudiA6an 2002 1.9tdi
    Ok multumesc de sfat...problema este ca in Dej nu prea sunt electricieni de seama...sau nu cunosc eu,eventual imi poate recomanda careva pe cineva din Cluj?multumesc
     
  9. basarab ionut

    basarab ionut 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A4 B6,multitronic,1.9 tdi 131 cp.
    Salut,Galea Petru,
    Asa am patit si eu, am schimbat parbrizul si nu l-au lipit bine, imi intra apa si curgea direct pe calculatorul de lumini si se scurgea la picioare sub mocheta. Se deschidea masina singura, geamurile urcau-coborau singure, etc. Am schimbat 2 calculatoare de confort pana am descoperit pe unde intra apa. Ideea este ca si mufa de conectare era coclita si facea-nu facea contact. Incearca sa vezi daca ai apa sub mocheta,la picioarele soferului, desfa plasticul de pe prag, interior si baga mana acolo sub pedale in sus. Eu am izolat locul infiltratiei, schimbat din nou calculatorul cu unul bun si gata. Succes si schimba electricianul pentru inceput.
     
  10. Galea petru

    Galea petru 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2016
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AudiA6an 2002 1.9tdi
    Da partea cu schimbat electricianul e prima pe lista:)apa nu am deloc sub mocheta.O sa incerc la alt electrician pana il gasesc pe cel bun:)va doresc multi km fara probleme la masini.cu stima
     
  11. mirceaa6c5

    mirceaa6c5 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    Audi a6 c5 2004 avant cod motor bdg
    Buna seara,
    Am si eu o mica problema cu acest calculator: nu ma pot conecta cu VCDS la el. Mentionez ca nu am gram de apa si nici urma de apa sub mocheta, calculatorul la fel nu are urme de apa si nici borne oxidate. S-a mai intalnit cineva cu problema asta ? Multumesc anticipat. Este vorba deun Audi A6 C5 Avant din 2004.
     
  12. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Nu e vcds bun
     
  13. O'neill

    O'neill 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Rm. Valcea
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, BCZ, 2004
    Buna seara si bine v-am gasit.
    De curand sunt posesorul unui Allroad 2003(4), 2.5 TDI, BCZ si fireste am problemele descrise mai sus.:(
    Mai exact am probleme cu modulul de confort, in sensul ca nu mi se aprind plafonierele la deschiderea usilor, respectiv plafoniera de la sofer si cea de la pasagerii din spate, (dar cea de la portbagaj se aprinde la deschiderea portbagajului), in rest totul functioneaza. Inchiderea centralizata e ok, clima ok, geamurile ok.
    Am modulul de confort cu seria 4B0 962 258 L.
    L-am cautat, l-am gasit destul de greu sa fie identic cu al meu, l-am montat (la service) dar nu pot coda cheile, cel putin asa sustin cei din service si nu pot incuia usile.Plafonierele merg in schimb cu modulul asta. :3sadwalk:

    Ca idee, cel de pe masina avea semne ca a fost umblat in el, iar inauntrul lui era o "sarma" care a topit carcasa de plastic a modulului.
    Intrebarea mea: e posibil sa nu fie modulul original al masini si sa fi fost schimbat intre timp cu altul cu seria cu "L" la final?
    Cum pot sti exact ce serie de modul imi trebuie? Se poate afla dupa seria de sasiu?
    Cei de la service imi "recomanda" sa il cumpar nou dar e 1.800 lei!!!

    Precizez ca si switch-ul de pe usa stanga fata cred ca e dus. Nu imi arata in bord usa deschisa, in schimb becul de la picioare sofer se aprinde, dar palpaie.

    Multumesc anticipat.



    Stima, Catalin.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    La simpla scanare cu vcds se vede ce cod de piesa are modulul.
    La o simpla cautare in etka dupa seria ta de sasiu se vede ce modul (codul de piesa) era initial pe masina. Si se poate merge mai departe, sa se vada ce coduri sunt compatibile cu acel cod.
    La o simpla verificare pe msb in vcds, se vede daca cheile sunt compatibile cu acest modul - chiar daca este altul cu alt cod decat cel initial pus de fabrica.
    Vezi cat de simplu e sa aflam lucruri, si cat de complicat e cu acest service a carui singura solutie e "cumpara unul nou". Daca nu cunosc ce am scris mai sus, de unde stiu ei ce modul sa cumperi tu si sa mearga pe masina ta? Si, daca nu stiu sa imperecheze cheile pe asta vechi, ce te face sa crezi ca pe ala nou e altfel? Procedura e aceeasi, nou sau vechi. Doar fraierul e nou - si sa nu te superi pe mine, insa asa am impresia ca te percep cei de la service.
    Eu zic sa iti cumperi o interfata vcds si sa incepi sa iti cunosti masina, ca cei de la service fie au alt interes, fie sunt prastie.

    Restul de simptome tradeaza fie fire intrerupte in articulatia usii, fie broasca defecta, fara vreo legatura cu incompetenta celor de la service.
     
    mare_hotz apreciază asta.
  15. O'neill

    O'neill 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Rm. Valcea
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, BCZ, 2004
    Wow!!
    Scuze daca am deranjat pe cineva cu intrebarea mea dar fiind primul meu post pe forum, cred ca am dreptul la putina clementa! :3sadwalk:
    Am pus niste intrebari deoarece sunt newbie in materie de Allroad si acum incerc sa-mi cunosc masina, asta si cu ajutorul vostru. Sper.

    Sunt constient ca masina mea nu e una tocmai noua si ca mai are unele probleme specifice varstei, probleme pe care vreau sa le rezolv deoarece nu sunt genul "las-o ca merge si asa".
    Am avut posibilitatea sa iau altceva dar am ales-o pe asta, desi stiam ca masina are cateva "bube" si nu e tocmai ieftina la intretinere.
    Fraier nou? :( N-as crede asta, cel putin cei de la service nu ma percep asa, am si eu oamneii mei. Ei mi-au recomandat doar sa schimb modulul, nu m-au obligat.
    Ma rog ... sa trecem peste.

    Eu am enumerat in postul de mai sus problemele masini, cel de la service e foarte posibil sa nu fi stiut sa lucreze cu VCDS (asa mi s-a parut si mie) de asta am apelat la forum, iar in ETKA nu am apucat inca sa caut, deoarece nu am aplicatia instalata.
    In viitor o sa cumpar o interfata (mai am o Skoda Octavia si mi-ar fi de folos pentru amandoua).

    Pot sa va rog in baza VIN-ului sa imi spuneti si mie din ETKA ce modul era initial pe masina? Am voie sa atasez seria de sasiu?

    Stima.
     
    Ultima editare: 24 Noi 2016
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ataseaza seria de caroserie sa-ti spun cu ce modul a iesit masina din fabrica, lasa apologia asta de mai sus, ca nu are rost ;)
    Concentereaza-te pe problemele masinii si rezolva-le. Fa-ti timp si citeste aria de A6 C5 (chiar si "non-allroad")ca o sa inveti multe lucruri.
     
  17. O'neill

    O'neill 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Rm. Valcea
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, BCZ, 2004
    Ok.
    VIN WAUZZZ4BX4N041593
    De 10 zile asta fac, rasfoiesc forumul pe toate partile si incerc sa invat.

    Multumesc.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu ai inteles cat de simplu e.
    Ori nu ai citit cu atentie postul meu, ori ai prea mare incredere in "oamenii tai". Informatiile astea pe care le ceri tu aici ti le puteau oferi si oamenii tai, ori acolo e o lipsa de cunostinte sau de interes... sau de incredere.
    4B0 962 258 L este codul tau montat de fabrica.
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    O'neill, nu are rost sa confirm ce spune Ovidiu, eu nu-i pun la indoiala informatiile, ceea ce ar trebui sa faci si tu.
    Citeste foarte bine raspunsurile pe care le primesti, cateodata si "printre randuri". Succes.
     
  20. O'neill

    O'neill 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Rm. Valcea
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, BCZ, 2004
    Posibil nu m-am exprimat bine in legatura cu "oamenii mei". :) Cel cu diagnoza VCDS nu face parte dintre ei!
    Multumesc pentru informatie!

    Toata stima!
     

Distribuie pagina asta