1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Caldura in masina - caloriferul din masina la A6 C4 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de maryuzzz, 1 Feb 2012.

  1. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Am observat ca incalzirea la mine este mult mai slaba ca la alte masini.Am schimbat termostatul fiindca aveam probleme cu el,dar tot nu are efectul dorit.
    Se poate aresii cumva caloriferul de caldura.
    Are cineva un desen pe unde vin conductele de caldura?
    A mai intampinat cineva aceasta problema,daca da cum a rezolvat-o.
     
  2. virgilius

    virgilius 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2009
    Locație:
    focsani
    Masina:
    Audi A6 C4 2.5TDI an fabricatie 1995
    Salut,
    Si eu am aceeasi problema ca si tine voiam sa te intreb daca ai rezolvat-o si daca imi poti lasa si mie numarul de telefon sa vorbim.
    Multumesc anticipat, cu respect.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Feb 2012
  3. bogdan89

    bogdan89 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2011
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5 -1.9tdi AWX A6 c6 - 2.0tdi blb
    Se vad doua furtune care intra spre habitaclu,pe sub geam sub pompa de injectie!!!filtru de polen daca e murdar nu permite aerului sa treaca cu putere!
    Caloriferul de regula este in bord pozitionat central!
     
  4. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Salut

    Daca voi sau propietarii anteriori au avut pierderi de lichid de racire in sistem si au pus STOP LEAK atunci aerisiti radiatorul de caldura cu altul. Adica schimbati-l.
    Apoi nu a-ti pomenit nimic daca aveti sau nu climatronic. Acesta are niste servomotoare care inchid si deschid caldura si care se poate testa cu Vagcom. Daca nu o sa va descurcati o sa va dau un numar de telefon prin PM.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Feb 2012
  5. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Pierderi de antigel nu stiu daca am avut.Mai ales ca anul trecut am avut mai multa caldura.Am climatronic.Cineva imi spunea sa verific pompa de apa.Are idee cineva cum se verifica cel mai usor?
     
  6. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    salut

    Cel mai usor faci o diagnoza la climatronic si verifici tot senzori,motorase,pote cel de la caldura nu merge,dar nu umbla aiurea dinainte!
     
  7. virgilius

    virgilius 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2009
    Locație:
    focsani
    Masina:
    Audi A6 C4 2.5TDI an fabricatie 1995
    Eu nu am climatronic pe masina mea, doar trapa. Tevile care intra in calorifer sunt foarte fierbinti, pierderi nu am, am gasit frunze prin gurile de caldura dinauntru si ma gandesc sa nu fie acoperit cu frunze si din aceasta cauza poate nu mai da caldura.

    Am vreo sansa sa-l demontez fara sa dau bordul jos, sa-l curat eventual sa-l schimb ? Va multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2012
  8. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Revin cu o intrebare.Am vazut ca debitul de aer care iese prin gurile de ventilatie e relativ mic,chiar daca e dat pe cea mai mare treapta de ventilatie.Se poate sa fie dusi carbuni de la motorul de ventilatie?
     
    catalincrisan și Tavone apreciază asta.
  9. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
    Salut Maryuzzz. Cum arata filtrul ?! Daca este foarte imbacsit este posibil sa ai problema de mai sus !
     
  10. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Filtrul de polen a fost schimbat la inceputul iernii.O sa incerc sa scot filtrul sa vad daca se simte vreo imbunatatire.
     
  11. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Am o rugaminte pentru colegi cu motor 2.5TDI.caloriferul de caldura din habitaclu are 2 furtune(tur-retur).Ma intereseaza o poza cu ele si cum vin dun motor.Am impresia ca la mine sunt inversate intre ele.Din ce stiu cel de pe motor trebuie sa se cupleze cu furtunul cu supapa vaccumatica
     
  12. robert28

    robert28 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T 2001 AWT (Ex. A6 C4 2.5 TDI AAT)
    Uite daca te ajuta iti las o poza dintr-un pdf de fabrica,iti lasam tot pdf-ul dar nu reusesc sa il atasez.
     

Distribuie pagina asta