1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capac si Emblema capac motor - Izolatia fonica capac - plastice in compartimentul motor la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de remix, 28 Mai 2017.

  1. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Salutare,
    Ce parere aveti despre inlocuirea buretelui macinat de pe capacul motor cu Lana fonoabsorbanta Intertechnik Sonofil de pe site-ul si rubrica aceasta (nu are link direct la produs), lipita cu adeziv siliconic Ceresit Thermo Resistant (260*C)?
    Nu ma deranjeaza in mod special starea actuala, insa m-ar scapa de putin zornait al capacului la relanti si, desigur, ar aduce avantajele izolarii fonice + ale incalzirii mai rapide a motorului in zilele geroase de iarna.
    Apreciez orice parere.
    Multumesc anticipat!
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pe vwforum.ro cineva a facut asta dar nu mai gasesc topicul. Cauta-l si tu. Sunt acolo niste link-uri cu materiale din astea fonoabsorbante si ignifuge pana la o anumita temperatura. Am si un fisier, cu bureti din astia speciali, dar trebuie sa-l caut prin hard-uri, pe unde l-am arhivat.
    Eu am aruncat de peste 5 ani acel burete (pur si simplu s-a macinat din cauza caldurii) si nu mi s-a parut ca atunci cand l-am avut am avut vreun beneficiu privind antifonarea sau sa se incalzeasca motorul mai repede.
    Oricum in timp se va distruge din diferite motive si numai antifonare la capac nu stau sa fac. Daca vrei sa faci asta iti doresc multa bafta si rabdare.
     
    remix apreciază asta.
  3. Ionut B.

    Ionut B. 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2007,2.0 TDI, BRD
    Eu am lipit burete fonoabsorbant tip cofrag si nu am observat nici o diferenta privind antifonarea sau incalzirea motorului. Poti sa incerci, ca nu costa mai nimic. Lana aceea pare mai densa decat ce am folosit eu si e posibil sa fie mai buna pentru asa ceva. Doar sa nu fie prea gros stratul, ca nu o sa mai stea fixat capacul.
     
    remix apreciază asta.
  4. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Multumesc amandurora pt raspuns!
    Am gasit si topicul de pe vwforum insa este slabut pe partea de argumente / pareri, ma bucur ca am intrebat aici.
    Daca efectul de izolare nu ar fi cine stie ce, si cum mi-e teama sa nu fie prea groasa acea lana (25mm), s-ar putea sa ma rezum la a lipi partea ce rezoneaza cu Ceresitul acesta rezistent la temperatura.
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  6. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Buna ideea, @MarianMaxx !
    La o prima cautare am gasit urmatoarea chestie similara - linkul de aici .
    Doar ca nu stiu ce anume sa cred din descrierea produsului... chestia neagra este "muffler cotton", "rubberized compound" sau fibra de sticla?! :rolleyes:
    Ultimul lucru pe care l-as dori ar fi ca dupa un drum de 10 ore sa-mi iasa fum de sub capota.
     
  7. vladi87

    vladi87 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 TDI, 2010, CANA & A6 3.0 TDI Quattro 272 hp 2016
    O alta intrebare :)) : ma poate ajuta cineva cu un cod pentru suruburile/prinderile/piulitele pentru capacul de protectie motor?

    Mersi.

    L.E: rezolvat.

    Pentru interesati:
    028103665 surub
    038103638a cauciuc
    038103937 capac surub
     
    DrLexic apreciază asta.
  8. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    L-am primit si eu recent.
     
    vladi87 apreciază asta.
  9. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Cand am capota deschisa se aude urat motorul din cauza capacului motor. Capacul motorului vibreaza si scoate ceva zgomote. Daca tin apas cu mana pe capac ca sa nu mai miste, se aude cum toarce motorul frumos. Capacul nu l-as da jos, deoarece imi place motorul cu, capac... + ca am dat bani si pe logo-ul audi si pe capacele motor, am vrut ca totul sa arate perfect. :)

    P.S.:

    Captuseala aia de sub capacul motor e cam rupta. Sa fie din cauza asta ? Daca nu o sa caut alt capac motor...
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Capacul ala are niste "bucse" de cauciuc pe care se prinde. Poate sunt uzate. Ai in atasament codul bucselor de cauciuc.
    Verifica daca mai are pe undeva ghidaje de plastic, sa nu fie rupte.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  11. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Am reconditionat capacul motor cu Sonofil si silicon rosu rezistent la temperaturi inalte.

    Mai precis am folosit:
    - 1 bucata lână fonoabsorbantă Intertechnik Sonofil (50x35x3 cm) care se poate separa in doua bucati, ajungand la o suprafata de 100x35x1.5cm (suficient de groasa si lata pentru a acoperi suprafata unui capac motor). Rezista pana la 120 grade Celsius.
    - 1 bucata silicon Ceresit CS 28 de 300ml SIGILAT, rezistent la temp intre -65 si 260 grade.

    Rezultatul obtinut de mine cu acest kit se poate vedea si pe pagina mea:
    http://www.clubaudi.ro/threads/audi-a4-b7-1-9-tdi-bke-clean-styling.35294/page-3#post-816341
     
  12. alanb1

    alanb1 Bronze Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Petroșani - Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI AWX, 2001
    Dupa montare se simte vreo diferenta fonica?
     
  13. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Aceeasi diferenta conferita si de izolatia originala.
     
  14. Pindaru Mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2021
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 b8
    Salutare,
    Aceeași problema am și eu la capac. Te-a ținut, a fost ok la drumuri lungi ? Știu că a trecut ceva vreme dar m-am gândit că îmi poți răspunde mai concret dupa ceva timp de cand l-ai folosit.
     
  15. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Salutare. Da, s-a pastrat in stare buna pana in prezent.
     
  16. Barosyka

    Barosyka 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TDI CAGA manual
    Salutare! am căutat pe google și nu am găsit deloc lâna fono-absorbanta, dacă ne poți da un link sau un nume de magazin, ar fi super. Eu am găsit doar burete, pe net!
    Mulțumim
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu trebuie neaparat lana. Exista si alte materiale fonoabsorbante ce rezista la temperaturi mari. S-a mai scris si atasat pe forum ce o sa iti arat eu acum dar pana cauti tu, uite link-urile:

    https://www.emsai.ro/tesatura-izolatie-termica - tesatura de izolatie termica

    https://audioalchemy.ro/accesorii/fonoabsorbant.htm - aici gasesti lana fonoabsorbanta (deruleaza in pagina si o sa o vezi)

    si lipesti cu un adeziv sau silicon ce rezista la temperaturi de peste 200 grade. Gasesti pe internet sau fizic pe la magazinele de bricolaj. De exemplu are firma SIKA asa ceva sau Titan sau Wurth.
     
    remix și Barosyka apreciază asta.
  18. Barosyka

    Barosyka 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TDI CAGA manual
  19. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Are dreptate, Cristi. In mod particular eu am luat de pe al doilea link dat de el, mai exact produsul din poza.

    Dupa aproape 4 ani, inca se pastreaza bine.

    Toate cele bune.
     

Distribuie pagina asta