1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capacele suruburi pentru A3 - A4 - A6 - A8 - "mai lungi" - exista ?

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de Red_, 15 Iun 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Salutare ,

    De ceva vreme ma tot mananca o problema. La jantele de vara pe 18" gaura in care intra surubul e mult mai adanca decat la janta de iarna pe 16", practic e mai adanca de 2 ori, din cauza ET-ului mic

    Daca folosesc capacele pentru suruburi pe care le am la rotile de 16", la cele de 18" nu o sa mai pot sa le scot si in plus nici nu se vad ca sunt foarte inauntru.
    Intreabrea mea e daca exista cumva capace pentru suruburi mai lungi in asa fel incat sa iasa mai in afara. In poza, atasata, se vede capacul pentru surub care e mult mai inauntru decat janta. Ma intereseaza daca nu exista o solutie sa fie la nivel cu janta.

    Ma intreb daca sunt mai multe tipuri de capace pentru suruburi.
     
  2. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Capacele de plastic pentru suruburi se scot cu o clema de plastic special facuta pentru asa ceva. In principiu oricat de adanc le-ai baga, acea clema intra dupa ele, le agata si le trage afara.
     
  3. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Da stiu, am acea clema, dar in cazul meu daca bag capacul pe surub clema de scoatere e suficient de lunga dar nu se deschide suficient incat sa intre dupa gatul capacului, acest fiind foarte inauntru.

    Am facut o poza mai elcoventa. Cred ca singura solutie e o manufactura pe capacele. In sensul sa lipesc 2 cate 2 ca sa fie mai lungi.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exista capacele de suruburi mai lungi dar nu de la Audi. Cauta de Skoda tot pe culoare gri.

    Cred ca folosesti o clema dubioasa pentru ca asa cum ti-a spus si colegul boresque acea clema intra suficient de adanc si agata suficient de bine ca sa scoata capacele de suruburi.

    Ce cod ai la clema care o foloseti ? Are un cod de la VW-Audi trecut pe interiorul clemei de extractie.
     
  5. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Salutare.
    Nu reusesc sa scot capacelele de la suruburi. Jantele sunt de 18 inch, originale Audi.
    Am incercat cu o cheie originala, cod 8D0 012 244 A, dar nu intra prin spatiul dintre capacel si janta, ca si cum e mai gros plasticul din care e confectionata cheia.

    8D0012244A-Extractor-capace-prezoane-original-Audi-2-1400x1400h (1).jpg 20191023_182254.jpg
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Alea sunt capace de VW (care NU s-au montat niciodata pe nicio masina marca Audi) si trebuie altceva pentru a fi scoase de pe surub, adica un carlig. Un exemplu:

     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta