1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capitonaj plafon Audi A4 B5 sfaturi demontare / inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de cj80gdi, 15 Noi 2008.

  1. BogdanAp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B5, 1.8, 1995
    Salut.
    Eu deja mi-am facut destul curaj si m-am hotarat sa imi capitonez singur plafonul. Am gasit un material sintetic ce imita pielea intoarsa la un pret rezonabil (19 lei metrul liniar cu o latime de 140cm). Am vazut un tutorial la cineva la un audi b4 cum a capitonat cu piele, am mai citit ceva forumuri si cred ca sunt destul de informat privind procedura pentru un rezultat foarte bun.
    Tot din acel material voi modifica si tapiteria scaunelor si a banchetei in ideea ca voi coase la masina peste cea veche lateralele si voi inlocui si panza de pe fetele de usi care arata foarte rau.
     
  2. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Si te-ai gandit cum ai de gand sa o lipesti ? sau cu ce , intru-cat sa nu iti iasa adezivul prin material..? Sa revii cu oze de pe parcursul lucrarii daca te apuci sa vedem ce iese . Succes.
     
  3. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Daca e o imitatie buna de piele intoarsa, cred ca si cu prenadez poate sa lipeasca !
     
  4. George05 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4, ADR 1.8i, 1995
    mikaela4, care sunt șansele ca respectivul plafon, luat de pe o altă mașină de acum 15-16 ani, să nu fie la fel de copt ? Știu că ies mai ieftin (inițial), dar la fel de bine am șanse să mă trezesc și cu acel plafon dezlipit.
     
  5. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    George, si eu sunt partizanul tapitarii plafonului mai degraba decat a schimbarii lui cu unul care nu stii cat e de bun. Asa ca, curaj ! O sa iasa bine, ai sa vezi ! Si nu am glumit cu prenadezul ! Dar repet : depinde cat e de buna imitatia !
    :salute:
     
  6. BogdanAp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B5, 1.8, 1995
    http://www.anatex.org/piele-alcantara/
    Aici gasiti materialul.
    Voi degresa foarte bine suprafetele, voi aplica un prenadez de buna calitate pe ambele suprafete (cel mai usor de utilizat este cel la spray - 4buc) si apoi din centru catre extremitati voi intinde si presa materialul precum folia de geamuri.
    Si eu m-am gandit la fel ca orice plafon la mana a 2a tot copt este si nu merita cumparat.
    O sa revin cu poze si explicatii pe parcursul lucrarii. De lucrare ma apuc luna viitoare cand o sa am concediu ca sa pot lucra.
     
  7. LUCAMAX

    LUCAMAX 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2009
    Locație:
    Caransebeș
    Masina:
    A4 B5 -1,6; MB E220
    Mare grija cu imitatia aia de alcantara ca ii din cele mai proaste, care defapt ii un plus iar alcantara ii o micro fibra pe care o poti lipi cu usurinta fara sa treaca lipiciul prin ea sau sa o pateze si pe care o poti si modela foarte usor dupa plafon in schimb imitatia aia ii foarte rigida si nu iti va permite sa o modelezi dupa formele plafonului ...spor la treaba
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    La 18.6 ron metrul liniar nu poate fi decat o bataie de joc pentru buzunarul tau. Calitate zero.
    Ai idee la ce pret ajunge 1 metru de alcantara?
    Ia-ti un plafon de la o masina din 1998, iti garantez ca nu e copt. Am zis din 1998, nu 1997, nu 1999.
     
  9. mariusbotw

    mariusbotw 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2014
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A4 b5 1.8T 1998
    Parasolar

    Salutare, Vreau sa demontez si eu capitonajul de pe plafon pentru ca s-a dezlipit,
    Nu ma descurc deloc sa demontez prinderea parasolarelor,
    In cealalta parte e usor , ca e un sungur surub, dar aici....?

    [​IMG]


    [​IMG]



    Multumesc
     
  10. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    plasticul vine jos cu o surubelnita si cu putina grija. e prins doar in cleme. sub el gasesti si suruburile.
    ;) bafta
     
  11. iulian_18

    iulian_18 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5, 1.6 (101 Cp ), 1995
    Mariusbotw, cu o surubelnita trebuie sa tragi cu grija d ele. Bafta !
     
  12. mariusbotw

    mariusbotw 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2014
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A4 b5 1.8T 1998
    Va multumesc! pentru ajutor
    Numai bine!
     
  13. Alex_VL

    Alex_VL 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2012
    Locație:
    V A L C E A
    Masina:
    Audi a4b5 1.8 1996
    imi poate spune cineva sigur daca se potriveste fara improvizatii plafonul de facelift pe nonfacelift ?la prinderi,gauri,tot..?
     
  14. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Pe scurt - NU. Nu se mai potrivesc mânerele, vin altfel... Tb sa lipești la loc cumva chederele de la uși alea colorate ca plafonul... E de lucru. Nu știu dacă merita deranjul. Poți încerca întâi retapitarea celui actual.
     
  15. Alex_VL

    Alex_VL 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2012
    Locație:
    V A L C E A
    Masina:
    Audi a4b5 1.8 1996
    chederele nu sunt o problema,dar ma intereseaza daca vine totul la gauri? la manere la parasolare la tot....
     
  16. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Mânerele de deasupra ușilor nu se potrivesc la șuruburi. La facelift au niște șuruburi lungi și la nfl au holzsuruburi. Se face, dacă vrei neapărat sa îl pui. Parasolare merg.
    Eu pusesem un plafon din asta exact înainte sa vând B5-ul. Nu mai țin minte dacă am pus vreo poza pe topic. Vezi în semnătură.
     
  17. Alex_VL

    Alex_VL 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2012
    Locație:
    V A L C E A
    Masina:
    Audi a4b5 1.8 1996
    Nu ai poza sau cel putin nu am gasit eu. Pe mine atata ma interesa sa stiu daca vine perfect peste tot la gauri si etc. Prinderile le dau eu de cap. Am gasit ceva bine, zic eu.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2015
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca vrei sa pui ceva care se va vedea ca nu e de acolo, pune-l.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2015
  19. Alex_VL

    Alex_VL 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2012
    Locație:
    V A L C E A
    Masina:
    Audi a4b5 1.8 1996
    Plafonul meu e lasat, cel de facelift il iau moca. Cel de dinainte de facelift trebuie sa ma duc dupa el unde il gasesc, deci bani de drum plus contravaloare ~150 lei. Este de ajuns ? :)
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2015
  20. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Ar fi ceva sa il pui sa nu se vada.. Daca ar fi sa iei la mana a 2`a tre sa iei unu din 98, sunt gri inchis nu gri deschis ca la cele din 95-97 si sunt mai bune, dar sa nu fi fost spalat ca te`ai pi**t pe el.. Si al meu imi cade in cap, zici ca`s in cort :)))
     

Distribuie pagina asta