1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capitonaj plafon Audi A4 B5 sfaturi demontare / inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de cj80gdi, 15 Noi 2008.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Degeaba il iei moca daca nu ti-e bun. Pune-l si spune-ne daca iti place. 150 ron ti se pare mult sa dai pe un plafon care nu iti pica in cap si se potriveste? Serios?
    Nici nu mai vorbim ca al tau e gri deschis iar ce pui tu e gri inchis.
     
  2. Alex_VL

    Alex_VL 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2012
    Locație:
    V A L C E A
    Masina:
    Audi a4b5 1.8 1996
    Multumesc pentru pareri. O sa revin si cu poze.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2015
  3. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Eu tin sa va contrazic pe toti in legatura cu plafonul. Eu am montat plafonul de facelift, cu mici modificari dar l-am montat.
    Sa o luam de la capat. Trebuie : plafon, stalpi de plastic de la jumatate in sus, tot setul de chedere de la masina donatoare, instalatia electrica de la masina donatoare sa ramana pe noul plafon, distantiere manere de deasupra usilor, plafonierele.
    Moficari :
    - la stalpii spate exista niste picioruse care tin clemele de metal ce fixeaza stalpul pe tabla. Primele doua picioruse de sus trebuiesc taiate pentru ca altfel o sa creeze luft intre plafon si stalp.
    - manerele de deasupra usilor : la facelift mai au niste distantiere fata de plafon. Distantierele la facelift se prind nu niste suruburi lungi negre. Aici ori faci gaura in tabla in asa fel incat sa poti insuruba ori in locul suruburilor pui holsuruburi indeajuns de lungi si indeajuns de groase sa se potriveasca pe gaura manerului. Eu am pus holsuruburi.

    Alta modificare nu imi aduc aminte. Eu am pus unui prieten acum 3 zile. Mai mult mi-a luat sa desfac ce avea el pe masina.
    Mie unul mi se pare mult mai frumos decat cel de dinainte. Eu nu am avut probleme cu cel vechi dar mi-a placut cel de facelift. Si plafonierele, si lumina ambientala :).
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2015
  4. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Cu aceste detalii ne`ai incurajat sa ne punem plafon de facelift !
     
    DoubleV apreciază asta.
  5. Alex_VL

    Alex_VL 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2012
    Locație:
    V A L C E A
    Masina:
    Audi a4b5 1.8 1996
    :) orice se poate, vointa sa fie...si curaj...tot de mana omului a fost facuta masina,deci... multumim #zamolxez !!
     
  6. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Cu placere. Bafta la montaj si daca aveti nevoie de ajutor trimiteti PM sau chiar sunati.
     
  7. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    Am o curiozitate. Cum se scoate plafonul, daca nu ai banchete rabatabile?
     
  8. Alex_VL

    Alex_VL 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2012
    Locație:
    V A L C E A
    Masina:
    Audi a4b5 1.8 1996
    dai scaunele in spate si pe spate de tot,si il scoti pe usa din fata,pe dreapta...
     
  9. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    Prin 2012 cand am luat B5-ul (96) postam pe topicul asta cum ca aveam problema plafonului care imi cade in cap la vechea masina, B3, iar la asta e ok. Acuzam ca problema apare in mare parte din cauza spalatului plafonului. Eh, astazi cand stateam la rand la spalatorie, intr-un semi-intuneric asa am vazut o umbla ciudata pe plafon, partea de deasupra pasagerului. Cand pun mana...o bucata asa cam cat un pumn dezlipita. Ce e ciudat e ca de 3 ani de cand am masina, n-am spalat-o niciodata pe acolo, iar fostul propietar, nici atat. Totusi, dupa 20 de ani, cred ca nu mai e numai spalatul cauza pentru care se dezlipeste panza aia....
    Eu sper ca bucata aia sa fie dezlipita de mult timp si numai acum sa o fi sesizat-o, ca altfel ma astept ca intr-un scurt timp sa imi cada in cap cu totul.
    Ghinion, ce sa zic... :)
     
  10. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Eu am o bucatica dezlipita cat palma deasupra soferului si aia la trapa, din 2011 de cand am masina si de atunci nu s-a dezlipit mai mult. Asa ca parerea mea e ca nu ar trebui sa-ti faci probleme.
     
  11. 1n$4n3 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5 2.6 V6 benzina 1996
    Salut! Se potriveste capitonajul de la face-lilift 99-2001 (cel cu plafoniera mare cu leduri in fata si alta plafoniera mica pe spate), la modelul 95-96 (cel cu plafoniera mica normala doar pe fata)?Ma refer la prinderea propriu-zisa a capitonajului dectabla din plafon..

    Acum am citit ca zamolxez l-a adaptat.. Apropo, cat din partea electrica de pe facelift trebuie preluat?
     
    Ultima editare: 16 Noi 2015
  12. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Trebuie sa iei toata instalatia electrica lipita de plafon si 20 de cm din firul de care e atasata mufa care vine de jos. la firele astea legi firele care vin la tine pe masina de jos.

    Se potriveste plafonul cu toate modificarile pe care le-am descris anterior. Merita munca si investitia ( care de altfel nu ar trebui sa depaseasca 250 lei - maxim).
     
  13. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Salut !

    Vreau sa dau jos plafonul si sa ii aplic o imitatie de piele si sa il lipesc cu prenadez, intrebarea mea ar fi dupa ce lipesc materialul, dupa cat timp pot pune plafonul inapoi pe masina, trebuie mult timp lăsat la uscat? As vrea sa termin totul intr-o zi :)

    Multumesc frumos!
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    24-48 ore minim la uscat. Foloseste un prenadez pensulabil sau chiar la spray, nu altceva. Bafta.
     
  15. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Am luat la sticla din dedeman 1.5L ...crezi ca imi ajunge sau sa mai cumpăr ? Stiu ca se da pe ambele suprafete in strat subtire si trebuie lasat 5 minute pana sa aplic materialul pe plafon.... Daca ma însel te rog să mă ajuti cu un sfat... Multumesc!
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  17. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Multumesc frumos !!!
     
  18. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Am reusit sa imi retapitez plafonul :) a iesit destul de bine dupa parerea mea :)
    IMAG0828.jpg
    Pus pe masina:
    IMAG0830.jpg
     
    coco_catalin, radu20 și arazvan2002 apreciază asta.
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai facut singur asta, felicitari.
     
  20. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Eu cu prietena mea :) o zi a durat dat jos si lipit. L-am lăsat 24 ore la uscat si dupa, l-am pus sus :)
     

Distribuie pagina asta