1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capitonaj plafon la A6 C5 - sfaturi demontare / inlocuire

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de xixii, 3 Iun 2013.

  1. xixii 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C5,1.8t,AEB,2000
    Saltare la toata lumea,o inrebare pun si astept raspuns de la cine cunoaste. multumesc

    Vreau sa demontez plafonul la un A6 an 2000 berlina si m-ar interesa un clip video, niste poze sau explicatie scrisa. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Iun 2013
  2. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Se demonteaza intai toate capitonajele stalpilor, cu mare grija sa nu se rupa sustinerile din interiorul lor care sunt extrem de firave; eu cred ca le-au facut intentionat asa de slabe ca sa fii nevoit sa le cumperi de noi la prima demontare.

    Se scot cele 3 corpuri de iluminat, doua in fata si unul in spate.

    Apoi demontezi surubele parasolarelor, surubele manerelor de sustinere si rama metalica de sustinere in jurul trapei (daca exista trapa).

    In acest moment, plafonul ar trebui sa-ti pice in cap.
    :)
    Tine-l bine, ca inca nu e gata; daca il lasi sa pice, iti rupe firele plafonului.

    Acum urmaresti firele care vin la parasolare, corpurile de iluminat si trapa prin niste clipsuri lungi din plastic negru, pe partea stanga unul si inca unul in fata, deasupra parasolarului.

    Lasi ambele rezematoare de la scaunele spate in jos, dupa ce in prealabil le-ai scos tetierele.

    Impingi volanul in bord, il duci in sus la maxim, bagi schimbatorul in mers inapoi (o sa vezi ca spatiul este limitat la mm, asa ca schimbatorul in orice alta pozitie va incomoda).

    Deschizi toate usile, ca sa te poti invarti sa pozitionezi plafonul putin cate putin inclinat cu partea stanga in jos, la 45 de grade si cu capul spre usa dreapta fata.

    Te asezi in dreapta masinii, si cu mana dreapta il tii de marginea dreapta fata, iar cu mana stanga, prin geamul din spate, il ghidonezi spre fata, pana il scoti pe usa pasagerului din fata.

    Mai mult pare dificil decat este in realitate.

    Scuze, dar film n-am facut !
     
  3. xixii 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C5,1.8t,AEB,2000
    Multumesc mult,raman dator de cinste,maine ma apuc de treaba,revin cu replay ce prostii am facut :)
     
  4. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Nu e nevoie.
    Iti spun eu de pe acum.
    Vei rupe multi din suportii clipsurilor metalice de pe interiorul capitonajelor de la stalpi ;)
    Cel mai nasol e ca nici de la dezmembrari nu vei putea cumpara, pentru ca aia le rup mai rau ca tine cand le dau jos.
    Asta daca gasesti varianta de culoare si forma ca la tine.
    Dupa care te vei interesa de preturi la piese noi.
    Cand vei afla preturile, vei lesina 3 zile.
    Dupa ce-ti vei reveni, le vei lipi cu silicon p'alea rupte.
    Vor sta 1 an, dupa care iti vor cadea in cap.
    Mai departe nu stiu ce vei face.

    PS: da Doamne sa n-am dreptate !!!
     
    Gheorghe Alexandru apreciază asta.
  5. xixii 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C5,1.8t,AEB,2000
    si daca incecrc eu sa nu dau plafonul jos si sa desurubez fara manere sa mai slabesc un pic si sa lucrez din interior? cred ca va fi greu dar sper sa reusesc,material am luat de la o firma cu 25 lei pe m2 (identic cu burete) , am luat si prenandez+ o pensula,acum ramane sa ma chinuii
    P.S. altcineva a mai trecut prin chinul asta?
     
  6. Lucien73

    Lucien73 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.5 TDI,Fab in 2003
    Salut la toata lumea.

    Sunt un nou posesor de Audi,model A6.
    Am si eu mai multe prb cu masina,cea mai mare dintre ele fiind plafonul,care este lasat** jos.Din cate am inteles de la fostul proprietar ,acesta sa lasat putin cate putin dupa ce sa facut o "curatenie"generala la masina la una din spalatoriile din Buc.
    Cum il pot demonta/da jos?sunt riscuri sa se distruga de tot?este mai rentabil sa il inlocuiesc cu totul sau este bina sa il "repar"?
    Astept si eu cateva sfaturi de la cei care sunt priceputi..!
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Iul 2013
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Lucien73 Frumoasa masina, cu potential !
    Citeste pe aceasta pagina cum se da jos plafonul. Verifica cu aceasta ocazie si integritatea/continuitatea firelor care vin la lampa spate. Bafta.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Iul 2013
  8. Lucien73

    Lucien73 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.5 TDI,Fab in 2003
    nucugheri merci mult pentru raspuns. Am citit tutorialul respectiv, insa ma lovesc de o mica problema: airbag-urile care sunt pe stalpi, ce fac cu ele, sa dau jos odata cu capitonajul ?
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Iul 2013
  9. GMV 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6, 1.9 TDI, 2001
    tavan

    Hey, salut!

    Acelas lucru am patit eu la un A6 sedan ieri.
    Am intrebat peste tot si nici la SH nu am gasit. La audi mi-au zis ca ma costa 2000 ron una noua fara manopera pt montaj. Enorm!!!
    Deci prin urmare trebuie data jos si retapitata la o culoare asemanatoare.

    Merci pt sfaturi si pt poze!
     
  10. GMV 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6, 1.9 TDI, 2001
    Salut,

    am patit acelas lucru la spalatorie si acum trebuie sa vad cum o rezolv.

    Merci mult pt informatii, promit sa revin cu detalii despre experienta mea!
     
  11. GMV 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6, 1.9 TDI, 2001
    Imi puteti spune va rog, mai detaliat, cum sa procedez pentru a demonta stalpii fara sa distrug acele cleme de plastic si ce unelte imi trebuiesc pt demontare?
    Merci!
     
    alexrosu0589 apreciază asta.
  12. tb33fan

    tb33fan 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2012
    Locație:
    cisnadie ,sibiu
    Masina:
    a6 1.8t 2003 avant 110 kW
    Va salut pe toti!
    Ma tot uit si nu gasesc...un topic: tapiseria de pe plafon "curge". Aveti idee careva, care e cauza?
    Stratul de panza se dezlipeste si atarna efectiv.
    E posibila inlcuirea intregului plafon?
    Poate fi remediata problema in vreun fel?
    Multumescmult, pentru orice informatie!
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    tb33fan te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uite-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @GMV Gasesti aici procedura de demontare a plafonului pas cu pas, include si stalpii.
     
    AudiFannn apreciază asta.
  15. marian_milea

    marian_milea 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,C6,2.0tfsi 2010
    Eu am incercat sa il lipesc la loc, dar fara suces, intr-o luna sa dezlipit din nou.
    Cel mai indicat este sa mergeti intr- ul loc specializat.
     
  16. tb33fan

    tb33fan 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2012
    Locație:
    cisnadie ,sibiu
    Masina:
    a6 1.8t 2003 avant 110 kW
    Cristi, am adaugat informatiile, mai putin codul motor (nu am doc langa mine acum).
    Multumesc pentru ca ai adus commentul meu spre acest topic.
    Inteleg deci ca trebuie sa fac intai rost de un alt plafon iar pe urma sa ma apuc de "magie".
     
  17. MiminB 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2012
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a6 c5 avant quattro 2.5 180 cp 2005
    Probleme plafon

    Buna , ceva timp in urma a inceput sa mi se dezlipeasca materialul de pe plafon ... acum l-am dat jos si nu stiu ce sa fac se meita sa il reconditionez eu sau sa caut unu second ?
     
  18. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    GARANTAT cumpara altul din dezmembrari,pe propria experienta iti spun ca am incercat sa reconditionez unul si efectul a fost pentru cateva luni.
    Am dus plafonul la un nene care cu asta se ocupa de tapiterii l-a lipit pus la presa dar mi-a zis ca el nu crede ca o sa tina decat daca lipesc alta parte textila si am zis pas,a avut dreptate dupa vreo 3 luni o luase iara la vale.
    Vreo 150lei gasesti in dezmembrari,poate gasesti la vreo un coleg si scapi mai ieftin
     
  19. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    MiminB, daca nu iti este prea greu, il poti trimite la Timisoara la "Tibi tapiterul" si ti-l face ca nou cu ce culoare de material vrei tu. Foloseste material special pentru plafoane de masini cu un adeziv special ceva de genul benzilor dublu adezive.
     
    BRICEAG apreciază asta.
  20. AudiFannn

    AudiFannn 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A5 1,8 TFSI!
    Salut, colegi!Cu problema tapiteriei plafonului ma confrunt si eu exista posibilitatea de a demonta plafonul FARA a umbla la stalpisi/sau airbag-uri?
     

Distribuie pagina asta