1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capitonaj plafon la A6 C7 - sfaturi demontare / inlocuire

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de quattro2001, 8 Mar 2019.

  1. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Salutare,
    Pentru schimbarea plafonului este necesar demontarea parbrizului sau pe unde il bag inauntru ? :(
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Prin partea dreapta fata = pasager. Se duce/trage scaunul pasager maxim in fata si se rabateaza maxim pe spate spatarul scaunului si asa iese / intra plafonul in masina berlina. Am scos plafoane / introdus plafoane in masina prin metoda asta de zeci de ori la multe modele de masini berlina.

    La cele Avant cu hayon treaba este simpla. Iese / intra direct prin spate.

    Atentie:

    Sa nu indoi / pliezi prea tare plafonul pentru ca imediat cedeaza / se rupe acel carton de pe plafon
     
    danut172003 și quattro2001 apreciază asta.
  3. danutz_m

    danutz_m 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2019
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 C7, 2tdi, 2013
    salut, am si eu o problema cu antena navi si trebuie sa o desfac, ai cumva o procedura de demontare a plafonului pt o berlina. Multumesc
     
  4. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Scoti afara capitonajele laterale de lângă luneta,tragi de partea de sus si le scoti prin ridicare. La mânerele spate iti trebuie o scula mai speciala, o surubelnita dreapta îndoită la 90 grade. Cauta pe net si youtube cu mânerele la A4 B8 ca sunt la fel. Il scoti frumos de după chedere pana la stâlpii din mijloc. Tragi in jos de partea din spate ca are 3 sau 4 plastice, trage foarte usor si pe suprafață mare pentru ca este foarte sensibil și face cute foarte repede. Tragi usor in jos si il treci peste stâlpii din mijloc și cei subtiri de la usile spate. Asa iti faci loc cam 20 cm in spate pentru ca in fata este inca prins. Eu asa am lucrat dar cu spatarele bancheta culcate. Dacă ai spatare fixe nu cred ca te poti strecura pe acolo. Grija mare pentru ca se distruge repede cartonul și face cute. La montare daca ai airbaguri cortina ai grija sa nu le prinzi cu clipsurile capacelor din spate. Teoretic toată operațiunea asta se face cu scule de plastic dedicate și pentru mânere surubelnita speciala. Dar cu multă îndemânare merge și cu mana goală.
     
    smurff apreciază asta.

Distribuie pagina asta