1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capota motor blocata sau cablu capota blocat sau rupt - A3 8P - cum se poate deschide

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de RZV_BV, 6 Sep 2012.

  1. RZV_BV

    RZV_BV 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A3 Ambition, 2.0 TDI, 2004
    Ultimele dati cand am mai deschis capota, facea figuri si nu se deschidea din prima... sau se deschidea dupa ce o lasam peste noapte (wtf?!), insa si ieri si azi nu a mai vrut sa se mai deschida deloc! Am tot tras de manetuta aia, am desfacut-o... am tras de cablu cu patentu si nimic, ba parca e si mai slabit acuma nu mai opune nici un fel de rezistenta.

    Problema e ca trebuie sa ii fac RARu cat de curand si nu stiu cum naiba o mai pot deschide...

    Exclus dat bara/grila si altele jos pt. ca sunt prinse in suruburi si e imposibil fara a ridica, capota, damn...

    Heeeelp!
     
  2. lucian.1950 Guest

    Doi oameni, unul tine tras de cablu si celalalte se joaca cu capta ( apasa-trage-apasa- pina isi da drumu ) Dupa aia incearca sa ungi cu un degripant mecanismul ( HD W40 de exemplu )
     
  3. hbjr.

    hbjr. 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A7, 3.0 TDI, quattro, 2011
    Salutare,

    Am urmatoarea stituatie la A3-ul 2.0tdi din 2010.

    A murit bateria, complet, iar butucul de la usa soferului (singurul butuc pe care il are masina) nu deschide usa, indiferent de cat de mult incerci, fortezi, etc.

    Singura solutie pe care o vad pentru a depasi situatia este de a deschide capota ca sa pun booster-ul pe baterie, sa o incarc, astfel incat sa deschid masina din cheie.

    Ma poate ajuta cineva cu info referitoare la cum pot deschide capota fara sa am acces in interior?
     
  4. hbjr.

    hbjr. 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A7, 3.0 TDI, quattro, 2011
    Salut tuturor,
    Am reusit sa deschid masina. Am desfacut contraaripa din stanga (partea soferului) si cu putina dibacie am tras de cablul care deschide capota. Apoi cu putin curent dat bateriei, butucul a actionat deschiderea usilor. Tin sa va spun ca sunt socat de faptul ca butucul nu se deschide mecanic, iar ca fara baterie nu se putea deschide masina.
     
    Ghost75, briscan catalin, george-d și alți 2 apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Multumim pentru mesajul cu rezolvarea problemei.
     
    hbjr. apreciază asta.

Distribuie pagina asta