1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capota motor blocata sau cablu capota blocat sau rupt - A4 B8 - cum se poate deschide

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de adynis, 2 Mai 2016.

  1. adynis 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro (2010) - 2.0 TDI (CAHA) - 170 CP
    Salut,

    Pare-se ca am patit-o si eu ...
    Trag de clapeta pentru capota, si capota nu sare ! nu se ridica cei ~5cm astfel incat sa o pot deschide.
    Maneta este tasa inapoi, deci nu este moale, si ascultand cu urechea in fata, langa capota, in timp ce cineva tragea de maneta, se aude ceva, semn ca nu ar fi cablul rupt ... totusi maneta merge mai usor decat de obicei si ajunge usor la capatul cursei manetei, fara sa deschida capota.

    Exista un subiect similar la A4 B6, unde in principiu se sugereaza ca trebuie sa dau grila, cu sigla, jos, ca sa ajung la mecanismul de inchidere a capotei. Aveti idee daca la B8 este acelasi lucru? eu m-am uitat un pic, am incercat sa misc grila, dar imi pare foarte fixata de ca si cum nu asta ar fi solutia de scoatere.

    Mersi,
    Adi
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cu placere.
     
  3. adynis 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro (2010) - 2.0 TDI (CAHA) - 170 CP
    Auleu .. Mersi de filmulet :)
    Sper, totusi, ca asta [fierastraul electric] sa nu fie singura optiune ....
    Mai are cineva idei de alte variante? Daca merg la un service si abordam situatia pe dedesubt, e vreo sansa mai nedistructiva ?

    Mersi,
    Adi
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai alte sanse. :)
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact. Ai fi avut o sansa daca puteai sa scoti grila centrala, dar cum este prinsa de bara in vreo 15-20 de torx-uri si bara nu poti sa o dai jos fara sa deschizi capota, nu prea vad alta posibilitate.
     
  6. adynis 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro (2010) - 2.0 TDI (CAHA) - 170 CP
    Off :(
    Multumesc de raspunsuri ..
    Am sunat azi la Proche Pipera ... am vorbit cu o doamna "de la tehnic" cu care nu m-am putut intelege, parca nu pricepea ca nu pot deschide capota ... mi-a zis ba de 0.5-1h manopera (90-180 lei) , ba de 3.5-4h manopera [~700 lei] si nici nu m-a convins ca stiau despre ce e de facut ...

    Aveti vreo recomandare cum ar fi mai bine sa procedez? unde/la cine sa ma duc sa rezolv problema ?
    Stiti pe cineva care a mai facut vreodata asta ?


    Mersi,
    Adi
     
  7. adynis 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro (2010) - 2.0 TDI (CAHA) - 170 CP
    Salut,
    Am rezolvat-o:
    Am fost la Audi (Porsche Vest 2), am vazut pe TV-ul pe care erau filmate masinile in service unde lucrau ca au ridicat masina pe elevator, si pe sub ea au facut ceva, si duap vreo 10 minute capota era deschisa, dupa aceea au mai lucrat ceva pe sus pe la capota, si apoi au terminat.
    A costat 200 lei si mi-apare pe factura demontare/montare scut motor, deblocare capota si gresare angenaje.
    Nu mi-au spus care-a fost problema ...

    Sper sa nu patiti asa ceva, e frustrant :)
    Toate bune,
    Adi
     
  8. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    -este nevoie de un elevator sau un crick mai profi si sa fie si safe(nu cel cu care este dotat masina pentru roti) sa il poata ridica destul de mult sa poti intinde mana intre motor si partea din fata +scula necesara,in partea dreapta a masinii trebuie pus cricul.

    Se da scutul jos,apoi dotat cu o lanterna se vizualizeaza sistemul din partea dreapta masinii in directie oblica oarecum.
    Trebuie:rabdare, indemanare si sa cunosti sistemul sa stii ce trebuie impins si cum.Daca nu cunosti sistemul o sa va ia mai mult timp atata tot.

    Daca stii cum functioneaza sistemul este simplu,ai nevoie de aici de o surubelnita foarte lunga in unele cazuri o prelungitoare sa impingi tija,de obicei cablul este sarit.
    Succes.
    Alte metode cu grila,etc mari sanse sa va deteriorati alte elemente din grila etc
     
    Ultima editare: 6 Mai 2016
  9. Dan Crisan 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi B8 2009 2.0 TDI CR
    Salut,
    Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru demontare maneta de deschidere a capotei din interior ?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am gasit doar o schema generala si PDF-ul cu explicatii pentru demontarea manetei.
     
    Dan Crisan apreciază asta.
  11. Avram octavian 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 2.0 2010
    Salut grup! Am si eu o problema! Cand am tras de manerul ala sa deschid capota s a deschis dar s a auzit un ,,clanc" si dupa am incercat sa o deschid iar si nu mai merge, trag de manerul ala in gol! Ce este de făcut?:(
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Avram octavian apreciază asta.
  13. Sova Liviu

    Sova Liviu 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 Diesel 2009
    Salut, am și eu o problema cu capota, A4 B8, se deschide perfect dar nu se mai Închide, adică nu o mai tine Închisă de tot, doar prinsă in cârlig, ma poate ajuta cineva cu o idee? Mulțumesc
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la tinighigiu bun. Degeaba iti spun ce sa faci daca tu nu ai scule sau nu te pricepi sa reglezi incuietoarea de la capota.
     
  15. Sova Liviu

    Sova Liviu 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 Diesel 2009
    Am înțeles, multumesc
     
  16. Robert84 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2018
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 b8 2009
    Salutare!
    Mă poate ajuta cineva cu un cod pentru mânerul din interiorul masinii care acționează capota?
    Audi A4 avant 2009...
    Multumesc anticipat!
     
  17. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cauta dupa codul 8T1823533
     
  18. Robert84 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2018
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 b8 2009
    Multumesc...voi incerca...
    Am un cod pe maner si cel de la service a găsit componenta fara"mustiuc"(cum se numeste el...sistemul care vine băgat în arc.. .)
     
  19. dorru

    dorru 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2009
    Locație:
    Berzovia
    Masina:
    A4B8 CAGA 2.0TDI, 143 cp /2009
    Salut. Am reusit sa rup parghia din plastic ce actioneaza cablul de deschidere al capotei . Am comandat dupa codul de pe maner dar a venit doar clapeta de care tragi nu si acea parghie. Este parte componenta a cablului cumva?????
     
  20. coserea florin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2019
    Locație:
    RM SARAT JUD BUZAU
    Masina:
    AUDI A4B8 2008 2000 143
    dorru acea piesa se gaseste pe suport maner deschidere cod 8T1823633B
     

Distribuie pagina asta