1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capota motor blocata sau cablu capota blocat sau rupt la A4 B7 - cum se poate deschide

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de GeorgeM., 30 Noi 2015.

  1. GeorgeM.

    GeorgeM. 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2015
    Locație:
    Deta, Jud. Timis
    Masina:
    A4 B7 Avant, 2.0 TDI, 2006, BLB
    Salut,
    De curand mi-am luat un audi A4 B7 Avant si am fost la un mecanic sa fac distributia si schimbul de ulei. Dar intr-o zi, cam la 5 zile dupa operatiune, am ajuns acasa si am vrut sa desfac capota.
    SURPRIZA!! Clapa de langa pedale de la capota era bleaga si capota blocata. Presupun ca mecanicul, atunci cand a facut distributia, nu a pus cablul la loc sau nu l-a pus bine. Stie cineva, cum se deschide capota in aceasta situatie si in mod sigur, fara sa-i provoc vreo stricaciune ?
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Noi 2015
  2. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Sui masina pe rampa sau pe elevator, dai scutul de sub motor jos si dupa aceea printre motor si radiator te uiti cu o lanterna si localizezi incuietoerea capotei.
    Daca te uiti atent la incuietoare o sa vezi in partea de jos( adica dinspre tine cum te uiti la ea) o parghie metalica pe care in mod normal o actioneaza cablul care vine din habitaclu pe deasupra farului de la sofer. Cauti o surubeltina dreapta mai mare si teapana si bagi mana si actionezi manual parghia despre care vorbeam, dupa care ar tb sa deschizi capota si sa rezolvi problema cablului.
    La mine a mers metoda descrisa mai sus.
     
  3. George Perijoc 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2017
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi a4 2.0 2005
    Am facut o gresala. Urmand sa plec din tara pentru o perioada lunga am scos bornele la baterie, nestiind ca inchiderea si deschidera portierelor se realizeaza doar electronic. Cum pot deschide capota masinii fara a sparge masina sau sa rup ceva pe la capota motor.

    P.S.:

    Rog "glumetii" sa se abtina de la comentarii ironice. Multumesc anticipat!
     
  4. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Introduci cheia mecanica in portiera soferului, deblochezi usa mecanic, deschizi portiera si actionezi clapeta pentru deschiderea capotei.
     
  5. George Perijoc 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2017
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi a4 2.0 2005
    Nu merge.Am incercat .nu da nici un semn.se actioneaza stanga ,dreapta dar nimic.
     
  6. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Gluma: pentru ce era gaura de cheie pe maner, si pt ce sa scoti borna? e Lastun?
    Daca nu iti merge, inseamna ca ai o problema, si nu are nimic de-a face cu bateria,

    Si vezi ca trebuie resincronizata cheia. Apropo bateria e buna in cheie?
     
  7. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Atunci ai o problema cu yala... Incerca sa deschizi pe la portbagaj sa vezi ce poti face de acolo...
     
  8. George Perijoc 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2017
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi a4 2.0 2005
    E A4 B7 avant si e modificat de fostul proprietar adica nu are gaura pentru cheie pe hayon.
     
  9. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Scoate grila fatza, de la radiator. Chiar daca rupi urechile de prindere, pe acolo este drumul cel mai scurt si ieftin.
    Totusi apeleaza la cineva care cunoaste cum se face asta, pentru mai multa eficienta. Succes!
     
    George Perijoc apreciază asta.
  10. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Esti sigur ca nu e, te-ai uitat atent in zona de unde vine lumina spre numar?

    z_trunk_lock_position.jpg
     
    George Perijoc apreciază asta.
  11. George Perijoc 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2017
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi a4 2.0 2005
    Multumesc frumos ! Acum sunt in drum spre Anglia cand ma intorc de pasti voi incerca cu portbagajul,grila si ciocanul
     
  12. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    documentatie pana te intorci:

    .
     
    Ultima editare: 26 Ian 2017

Distribuie pagina asta