1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig remorcare/tractare pe Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de lipiciu, 23 Dec 2008.

  1. nicolae.ignat

    nicolae.ignat 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2008
    Multumesc!
     
  2. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nici nu ai idee câți ambițioși ca tine sunt !
    Majoritatea dau toti banii din ciorap pe masini pentru care nu mai raman bani de întreținere, ca sa nu mai scriu ca nu au banii de combustibil pentru ea si o tin in fața blocului.

    Off topic ! Intrebare de om prost
    - Exista o codare pentru A4 ca sa pun avaria cand dau in MARȘARIER ? "
    - Da ce frate, conduci camion ?
    - Da. De profesie sunt TIR-ist!
    - Înțeleg acum! Imi eta teama ca asta vei spune
    - Folosește butonul din dotare.

    Du-te frate la cineva sa îți monteze ce ai nevoie daca nu esti in stare.
    Ambitia tine-o pentru cand iti va folosi.
    In cazul de fata dupa cum vezi nu te ajuta
     
  3. Florinmng

    Florinmng 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    A4 b8 2.0 caga 2008
    ma ajutat foarte muuuultttttttt , deci mi-am montat singur , mi-am activat sigur , si acum daca are cineva nevoie îl pot ajuta cu mare plăcere ... ce este asa de greu sa dai niște sfaturi daca cu adevărat știi ? Eu va întreb dece sau inventat forumurile ? Ca sa sa ce ? Să-mi zică cineva du-te la X sau la Y ? Eu daca vroiam nu ma duceam direct la un electrician .. trebuia să-mi zică cineva du-te Maa la electrician... sau de era asa de greu să-mi zică cineva vezi ca trebuie sa legi 2 fire la Can si 4 la siguranțe .. asa
    Mult era de explicat sau vezi doamne nustiu ce facultate iti trebuie ? Eu chiar mi-am facut ca la fabrica cu firele trecută in siguranța . Eu chiar dau o mana de ajutor daca o sa pot decât sa dau in cap la cineva . Si pana la urma fiecare face ce vrea .. nu vrei sa ajuți e treaba ta, nu trebuie sa arunci cu noroi daca cineva are nevoie de ajutor.
     
    radural și Razwy apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu iti bati joc de noi ? Dupa ce ca esti praf in a intelege o schema electrica care ti s-a pus la dispozitie in mod gratuit mai ne si certi. Ti s-a spus ce sa cumperi (in conditia in care daca te duceai la reprezentanta iti dadeau cu flit si te trimitea la plimbare cu privire la coduri si scheme de montaj) si ti s-a spus ce sa faci si cum sa procedezi. Asta chiar e nesimtire maxima. In loc sa spui multumesc si sa taci din gura mai esti si recalcitrant. Sa-ti fie rusine pentru atitudine. Abtine-te de la alte comentarii, pentru ca e spre binele tau.
     
    paulkf apreciază asta.
  5. Uglea_17

    Uglea_17 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0, 88 kw, 120 cai, CJCC, 2014
    Buna seara. Ma poate ajuta cineva de aici cu o informatie? Am nevoie de capacul de sub bara din spate/ spoiler care vine pus daca se da carligul de remorcare jos, nu gasesc nicaieri acel capac. Eu nu am carlig, dar am cumparat masina (Audi A4 B8, 2014, sedan) fara acel capac. Va multumesc.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Il gasesti la reprezentanta. Afli imediat codul (daca masina ta a fost prevazuta cu carlig) la reprezentanta. Daca masina nu a avut carlig din fabrica inseamna ca bara spate a fost inlocuita si montat una neconforma. Cand mai ceri coduri si alte informatii lasi obligatoriu seria de sasiu a masinii.
     
    Uglea_17 apreciază asta.
  7. Uglea_17

    Uglea_17 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0, 88 kw, 120 cai, CJCC, 2014
    Multumesc, Cristi.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu din cate stiu nu vine niciun capac acolo.
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Exact. Pe nici o bara din seria A nu este capac de carlig, doar pe Q.
     
    Baubaujr apreciază asta.
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si pe S6. :) Am eu carlig electric si diffuser-ul de S6, care a venit cu tot cu capac.
     
  11. Uglea_17

    Uglea_17 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0, 88 kw, 120 cai, CJCC, 2014
    Va multumesc. Incerc la reprezentanta, daca nu o las asa, nu ma deranjeaza in mod deosebit, aproape nu se vede ca este foarte jos.
     
  12. Zetocha Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2018
    Locație:
    Alesd
    Masina:
    Audi,A4,2010
  13. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Eu as pune cu cheita.
     
  14. Strozzi 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2018
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi 2014
    Salut!
    Scuze ca intervin asa direct dar am si eu o intrebare legata de acel capac de la carligul de remorcare.
    Am si eu acea decupare dreptunghiulara sub bara din spate dar uitandu-ma prin ea am observat ca nu are nimic acolo de care s-ar putea prinde vreun carlig. Masina,un A4 Avant din 2014 150 cp. ,am achizitionato recent de la cineva care a adus-o din Olanda. Va rog,daca se poate,sa-mi spuneti si mie daca ar fi trebuit sa aibe vreun capac care lipseste,daca asa trebuie sa fie sau pot sa suspectez ca bara a fost inlocuita cu una neconforma. Am incercat si la piese auto si nu am gasit nici o informatie clara,iar la second hand nu stiu cum se numeste ca sa dau o cautare. Las mai jos si VIN nr.:
    WAUZZZ8K1EA106138
    Multumesc anticipat!
     
  15. Reviver Bronze Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Ai postat la decodare VIN aici pe forum ? După ce colegul nostru iti da rezultatul, poți afla dacă a avut ca și dotare "carligul".
     
  16. Strozzi 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2018
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi 2014
    Sunt nou aici,nu stiam de varianta asta. Am sa caut sa vad unde trebuie sa postez. Thanks!!!
     
  17. Strozzi 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2018
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi 2014
    Salut din nou!
    Am primit acea decodare VIN iar acolo scrie ca are “trailer hitch preparation”. Insa,daca ma uit prin acea gaura,nu vad cum as putea prinde acolo un eventual carlig si mici nu mi-ar trebui. Cum as putea gasi un capac ptr. acea gaura?atasez si o poza mai jos
    Multumesc anticipat!
     
  18. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Se gaseste ca piesa separata si nu e scump (e in jur de 100 de lei parca). Ia legatura cu unul din colegii care vand piese si o rezolvi rapid. Asa am facut eu pentru un Audi A3 luat tot din Olanda si care desi avea carlig nu avea piesa respectiva. Am ignorat sfaturile celor care imi ziceau ca nu merita, pentru ca se va fura si ca sigur e scumpa si am comandat-o. Nu s-a furat si nici pierdut, nici nu a fost scumpa. Bafta.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Voi ati citit cateva posturi mai sus unde s-a mai discutat treaba asta ?
    Daa nu citim nici macar ultima pagina, ce pretentie sa mai avem la tot topicul ...
     
  20. stelian_pop

    stelian_pop 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca / Pfarrkirchen
    Masina:
    Audi A4 B8 11.2012, CJCA,143 CP.
    Salutare,
    La masina din profil un Audi A4 B8 an 2012 am avut surpriza sa nu pot monta carligul pe masina (Westfalia 8T0 800 495) adica a ramas blochata cheita in el (cheita se roteste dar nu sunt sigur ca face cursa completa) plus ca nu pot roti maneta, ea ramanand putin iesita. Bilele din capul carligului sunt bagate inauntru.
    Pana acum am incercat cu diverse spray-uri in decurs de cateva zile dar fara rezultat.
    Are imbus in capul carligului (nu stiu exact numarul ). Doresc sa-l defac,curat,vaselina noua si reasamblat.
    Am gasit pe Youtube un video demonstrativ cum ar functiona mecanismul inauntru dar nici un exemplu in care se reconditioneaza.
    As aprecia sfaturile despre dezasamblare (in cazul in care este posibila) plus ce vaselina ar fi indicata.
    Multumesc
     

Distribuie pagina asta