1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig Remorcare si instalatia electrica cuplare Carlig la Audi A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de B-77-GUZ, 8 Ian 2008.

  1. CNAdrian

    CNAdrian 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Cernavoda
    Masina:
    Audi A6, BMK, 2005
    Salut,
    am o problema cu priza (13 contacte, cod 3D0 945 505) de la carlig in sensul ca nu intra steckerul in ea, accesul la ea fiind partial blocat de portiunea decupata de bara. capacul prizei se ridica incomplet lovind in masca aceea negra. Ajutati-ma va rog cu o solutie ! Multumesc !
     
  2. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Ce fel de carlig ai?
     
  3. CNAdrian

    CNAdrian 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Cernavoda
    Masina:
    Audi A6, BMK, 2005
    Carlig cu actionare electrica (maner compartiment stanga portbagaj).
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si ce marca este pentru ca sunt mai multi producatori care au echipat masina ta din fabrica: Westfalia, Bosal, Galia, Autohak, Hakpol, Thule, etc., etc.

    Invata sa dai un raspuns complet si invata sa scrii un mesaj complet cand vrei un raspuns cat de cat sigur adica nu raspunsul la o ghicitoare ca nu stam noi sa ghicim in loc ca tu sa scrii un mesaj complet. Bafta.
     
  5. CNAdrian

    CNAdrian 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Cernavoda
    Masina:
    Audi A6, BMK, 2005
    Scuze,
    Studiez mai bine problema si revin cu informatii complete. Merci.
     
  6. Eugen cusma cxc

    Eugen cusma cxc 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2016
    Locație:
    Motru
    Masina:
    Audi a6 2.0 tdi
    Un coleg care ma poate ajuta si pe mine cu un sfat cum sa leg instalatia la un carlig original a6 c6 4 f nu stiu ce fire ale instalatiei tr desfacute de pe masina donatoare

    Ajutati ma va rog cu schema electrica la carlig original audi a6 4 f ma intrereseaza in spacial mufa din mijloc
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asa e ca ti-a fost lene sa citesti 4 pagini ?
     
  8. De@n

    De@n 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2017
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Marca Audi, model A6 C6 4f2 2.0 TDI,cod motor BLB,putere 140 cp 103 kw, an fabricatie 2005.
    Salutare,
    De curand mi-am montat un carlig OE pe masina mea un Audi A6 din anul 2005, motorizare 2.0 TDI 1986 cm, cod motor BLB. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu dimeniunile de la gaura din fusta bara spate ? Trebuie sa decupez fusta ca sa pot rabata carligul,
    Stima.
     
  9. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Ala asa este el din fabrica, pentru masinile cu carlig trebuie schimbat difuzorul spate ca sa arate bine.
    Eu am vazut unul bricolat dar nu a iesit ceva prea frumos.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Doar ce am aruncat eu luna trecuta unul, l-am inlocuit cu cel de S6. :))
    Iese bine si bricolat, daca esti indemanatic cu un Dremel, si nu il decupezi cu surubelnita.
     
  11. De@n

    De@n 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2017
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Marca Audi, model A6 C6 4f2 2.0 TDI,cod motor BLB,putere 140 cp 103 kw, an fabricatie 2005.
    Inteleg ca e mai ok cu fusta originala. Eu am cumparat masina din Germania acum 5 ani cu esapament S6 si cu fusta bara spate de S6, asa arata masina acum. Pe mine ma intereseaza daca cineva ma poate ajuta sa imi zica ce dimensiuni are locasul pe unde se rabateaza carligul, sa stiu cat sa tai din fusta, ca sa nu tai aiurea sa fac ditamai gaura si sa arate urat. Multumesc.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asa arata si a mea acum.

    Nu ai decat sa rogi un coleg ce are difusser-ul stock OE si carlig sa iti faca un sablon.
    Eu la diffuser-ul de S6 am capac, deci nu te ajuta.
     
  13. De@n

    De@n 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2017
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Marca Audi, model A6 C6 4f2 2.0 TDI,cod motor BLB,putere 140 cp 103 kw, an fabricatie 2005.
    oki, multumesc de raspuns,
     
  14. Daniel Balaci 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2019
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6 2700 c6
    Salutare,
    Stie cineva pe unde se gaseste, de cumparat, mufa pentru modulul carlig westfalia pentru un audi A6 din 2006 ? Am cumparat un carlig de pe net si cel de la care l-am cumparat l-a demontat de pe un audi a6 2006. Mi-a si trimis o poza cu mufa care trebuie sa o caut dar nu o gasesc. Acest model de mufa imi trebuie
    Multumesc

    Screenshot_20190427-003122_Chrome.jpg
     
  15. adisrg 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2019
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A6 / 2.0TDI / 2008
    Salut,
    Am si eu aceeași problema ca si userul opinion cu acele fire. S-a gasit rezolvare ? Imi arata in bord eroare carlig deblocat. Multumesc
     
  16. LzrFlorin 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi a6
    Si eu am montat pana la urma carlig plus instalația electrică dar acum caut răspunsuri pentru codare ceea ce nu prea gasesc. :( Un mic ajutor va rog ?
     
  17. Zvony 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2019
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2006
  18. raducrisstian

    raducrisstian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    UK
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI, 2010
    Salutare grup! Am si eu nevoie de o informatie: ce culoare/combinatie de culori si grosime ar trebui sa fie cablul lampilor de ceata la un C6 facelift berlina? Si daca trece prin partea dreapta pe langa stopul drept (avand in vedere ca la facelift lampile de ceata sunt pe capota portbagaj)...
    Pe scurt am cumparat masina cu carlig westfalia detasabil manual, montat de fostul proprietar, probabil. Cert e ca la instalatia electrica au folosit metoda cu releu de bypass. Am observat ca nu mi se aprind lampile de ceata la remorca, m-am uitat un pic la conexiuni si am constatat ca firul albastru de la ceata era legat cu clema la un fir subtire rosu cu dunga albastra din partea dreapta, in spatele stopului de pe aripa dar nu facea contact. Dupa ce am refacut conexiunea, stopurile de ceata de la remorca stau permanent aprinse, chiar si cu cheia scoasa din contact, deci firul ala rosu/albastru e un plus permanent care a fost legat gresit dar fara contact deci ceata nu a mers niciodata.
    O sa incerc sa caut si diagramele electrice, dar daca le are cineva la indemana, multumesc in avans!
     
  19. raducrisstian

    raducrisstian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    UK
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI, 2010
    Raspund tot eu, poate ii va fi de folos si altcuiva. Am gasit la un coleg ceva scheme electrice si o sa enumar toate cablurile necesare, in caz ca isi mai pune cineva instalatie din asta universala cu releu de bypass. Este valabil pentru berlina facelift. Toate conexiunile se pot face in partea dreapta, in zona din spatele suportului de cric.
    - semnal stanga - gri cu dunga alba, 0.35mm - in manunchiul care pleaca spre partea stanga;
    - pozitie stanga - gri cu dunga neagra, 0.5mm - in manunchiul care pleaca spre stanga;
    - frana - albastru cu dunga rosie, 0.5mm - manunchiul care pleaca spre stanga. Atentie, mai e un fir cu aceleasi culori dar de 0.35mm care ajunge la ceata pe stanga dar merge in manunchiul spre capota portbagaj; cred ca se poate folosi si de la frana de pe dreapta negru cu dunga verde de 0.5mm, manunchiul spre stopul dreapta de pe aripa;
    - ceata - eu am folosit de la ceata dreapta verde cu dunga albastra de 0.35mm, manunchiul care urca spre capota portbagaj;
    - mers inapoi - albastru cu dunga galbena de 0.5mm din manunchiul care merge spre stanga sau verde cu dunga galbena de 0.5mm din manunchiul care merge sore stopul dreapta de pe aripa;
    - pozitie dreapta - gri cu dunga rosie de 0.5mm din manunchiul care merge la stop dreapta pe aripa;
    - semnal dreapta - gri de 0.35mm - manunchiul spre stop dreapta pe aripa.

    Sper sa fie de folos, spor!
     
    gr10mmc și Dutu mitica apreciază asta.
  20. FlorescuEmil 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2019
    Locație:
    Chitila, Ilfov
    Masina:
    Audi A6 C6, 3.0 tdi 165kw,2005
    Bună ziua. Am întâmpinat o problema la cârlig. Acționez butonul din portbagaj și indiferent de poziția carligului(ca e retras sau sus) becul nu se mai face verde, pâlpâie rosu continuu și îmi arata lacătul deschis în bord. AUDI A6 C6 2005.
     

Distribuie pagina asta