1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ce inseamna un Garaj pentru Masina

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de daniel84, 6 Dec 2008.

  1. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Dupa cum zice alex_flo, vara cel mai daunator pentru masina este statul in soare direct. Atat pentru vopsea cat si pentru interior. Daca mai ai si piele neagra... Plus ca vara mai e un fenomen pe care nu vreau sa-l simta nimeni pe propria caroserie: grindina.:undwech:
    Garaj = mana cereasca.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  2. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Eu cred ca cel mai bun garaj este cel cu acoperis,fara parti laterale(in cazul celor ce le permite spatiul-sau locuiesc la curte).caroseria trebuie ventilata,aerisita.am vazut o masina din 99 tinuta in garaj vreo 3-4 ani,acum este putreda pe dedesubt si mucegai inauntru.(opel vectra).
    Oricum este foarte bine ptr.cine are posibilitatea sa-si tina masina adapostita.
     
  3. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Anul asta vreau sa-mi construiesc un garaj in curte, ca mi-e mila de ea cum o ploua/ninge... Cam la cat ar ajunge estimativ? :p Si ce materiale sunt indicate? (stiu ca nu e intrebare de forum de masini, dar nah)
     
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    imi facusem un calcul acum vreo 2 ani parca si imi iesise vreo 2000 ron parca.
    iti recomand sa iti faci si un canal si sa fie ceva mai mare daca mai mesteresti pe la ea iarna/cand e vremea urat
    ideal e sa il faci din caramida si sa il izolezi cu vata minerala dar poti trece si la solutii mai ieftine( bca+polistiren)
     
  5. Tracto

    Tracto Bronze Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 8P - BAG
    Un sfat benefic pentru posesorii de garaje : Inainte sa bagati masina in garaj iarna, spalati-o neaparat pentru ca materialul antiderapant ce s-a depus pe masina (atentie aici) si pe sub ea , la temperaturi mai ridicate decat in exterior ataca caroseria intr-un ritm mai accelerat .
     
  6. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    eu mi-am facut un schelet metalic de 2.5 latime si 6.5lungime,acoperit cu tabla zincata,cutata(20lei coala-6coli necesare).este situat intr-o parte laterala a casei si nu am probleme sa imi spulbere zapada pe ea.sta foarte bine,am acces usor la ea.
     
  7. florinutzu16

    florinutzu16 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6 2.5 v6 quattro 2000; Alfa 147 hatchback
    pai eu am umbra in curte vara deci e mai bine afara decat in garaj....
     
  8. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    eu unu am mai lasat masina in garajul de la servici situat la -2 ,si va spun e diferenta mare ,asa ca cine are posibilitatea sa isi construiasca unul sa o faca :p
     
  9. home_rt2

    home_rt2 4th Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 Avant 1.9 TDI 2005
    Nu cred ca se mai pune problema ventilarii sau a putrezirii in cazul in care ai si posibilitatea de a incalzi garajul in care tii masina; nu mai zic cat de bine ii prinde in perioada de iarna unei masini sa stea intr-un garaj incalzit fara sa-i inghete geamurile electrice, portierele, chedere etc.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  10. florinutzu16

    florinutzu16 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6 2.5 v6 quattro 2000; Alfa 147 hatchback
    daaa nu am zis k un garaj nu e bun ....k e super!!
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  11. radu313 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 1.6 2004
    orice garaj e bun. eu am un garaj-copertina, dar e la 5 minute de blocul in care stau. de fiecare data cand mi-am lasat masina in fata blocului(din lene) m-am trezit cu ea zgariata, prafuita(adik de parca o fost intr-un santier) si/sau cu amprente pe geamuri. cel mai mare dusman al masinii este vecinul necioplit. urmatorul este soferul care merge prea aproape de masinile parcate.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  12. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Sunt pentru garaj,...din mai multe motive.
    Am un dobitoc de vecin care avea un cazan de Dacie si atunci cand i-am spus sa nu-mi mai parcheze rahatul de masina oglinda in oglinda cu a mea, ca nu pot intra,...s-a apucat de zgaraiat. Dacia si un Punto le-a "facut", Mondeo a scapat la timp,..intr-un garaj inchiriat (intre timp am cumparat unul). Acum are si el un alt rapan de cotiga si s-a linistit,..ca si lui ii e frica acum sa nu ripostez. Un dobitoc de taran ratat. Partea buna,... asa m-am facut cu o camera de supravegere super performanta.
    E bun garajul mai ales in zilele nostre,...pentru acum un garaj inseamna...LOC DE PARCARE ASIGURAT. Fac 5 min. pana la el,...imi convine.
    Daca e spart, hotul gaseste la intrare doua biciclete si cum....nu o sa prea aive loc sa se miste pe langa balena, o sa plece. O sa fie multumit cu bicicletele. O sa se gandeasca ca-i ocupa mainile si....mai bine sa se multumeasca cu doua gainarii. :)
    E bun un garaj, pentru ca mai tii chestii de prin casa sau unele accesorii pentru masina. Putina cu muraturi, exclus.
    E bun un garaj daca e ventilat corect,...chiar daca ai A8 si e din aluminiu. :) Igrasia, umiditatea in exces, nu aduce nimic bun.
    In fine,...avand in vedere ca de 6 ani garajul a ramas neatins de hoti (desi unele din tot complexul ala au fost vandalizate, dar nici nu erau ingrijite sau incuiate cum trebuie) si fiind foarte multumit ca imi sta masina cu saptamanile la "dos" atat timp cat nu o folosesc,....e bun un garaj.

    (Nu va faceti iluzii,...trec aproape zilnic pe la ea si toti vecinii de acolo, pensionari, sunt ca BGS-ul, mai ales dupa spargerile alea. :)) )
     
    Ultima editare: 10 Dec 2010
    vladliviu85 apreciază asta.
  13. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Citesc peste tot ca un garaj e bun pentru vopsea, pentru vecin, pentru pisica etc.. .

    Dar nu aud pe unu zicand ca un garaj este foarte bun pentru lucru la masina.
    Un schimb de ulei, o bileta, o roata, un arc, orice...
    Pe langa timpul liber dedicat masinii se economisesc si destule milioane date prin service-uri.

    Sau in general posesorii de Audi isi prefera manichiura impecabila?
     
  14. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Dane, nu stiu daca posesorii de Audi prefera manichiura impecabila si de asta nu au garaje... Dar gandeste-te ca daca stai la bloc si ai ocazia sa inchiriezi un garaj, sau sa-ti cumperi unul prefabricat, nu intotdeauna ai spatiu pentru diverse reparatii, de obicei dimensiunile sunt strict cat sa incapa masina si eventual sa deschizi usa lejer, lucru care in multe cazuri nu prea e posibil.
    Un garaj e bun la orice in ce priveste masina. In rest, daca e bun ca sa pui acolo muraturile, rafturile cu borcane, varza murata etc. atunci clar nu mai ai loc de reparatii auto !:)
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  15. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Ai si tu dreptate in ce zici. Nu te contrazic.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  16. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Clar sunt PENTRU garaj. Am avut garaj de tabla in spatele blocului, dar primaria l-a demolat ... a fost o moda ffff proasta cu demolarea garajelor de aia e cel mai bine sa ai garaj pe teren proprietate sau garaj subteran proprietate. Acum am garaj subteran la 5 minute de blocul meu intr-un complex rezidential. L-am cumparat si nu ma mai doare capul. Masina este in perfecta siguranta acolo. Am scapat de calvarul iernii ( urasc iarna si zapada dar mai ales urasc sa imi vad masina inghetata sau congelata ), al gainatului de pasare, al hotilor, al plodurilor care bat mingea in spatele blocului si dau in masini, etc. Este la -2, paza BGS si masina se pastreaza impecabil ! Masina NU trebuie tinuta afara decat cand se merge cu ea. In rest trebuie sa aiba si ea casa. Altfel se deterioreaza repede si e pacat !
     
    Ultima editare: 6 Sep 2017
    tuneru apreciază asta.

Distribuie pagina asta