1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ceasuri Bord la Audi A6 C5 - inlocuire si adaptare ceasuri bord

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de BullDog, 18 Sep 2010.

  1. GABRYELLOS 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a6 1.8t, 1998
    ceasuri de bord

    Salutare asi vrea si eu sa schimb ceasurile de bord Audi a6 1.8T 1998 ma poate ajuta cineva? vreau sa le inlocuiesc cu ceva mai frumos pentru ca ale mele oricum sunt defecte. va multumesc
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Te va putea ajuta cineva daca dai niste detalii, ce ceasuri ai acum, de care ai dori sa montezi, daca acum ai Bord Computer, etc.
     
  3. GABRYELLOS 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a6 1.8t, 1998
    Nu stiu nimic despre ele, sunt originale nu stiu serie nu stiu nimic. imi spuneti ce trebuie sa fac si eu o sa fac tot posibilul sa gasesc. de care asi dori sa montez? inca nu am vazut nimic ce ar putea sa mearga montat asa ca trebuie sa rezolv prima parte mai intai. [​IMG]
    au display intreg in mijloc si in stanga la turometru au ceas.
    multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Feb 2013
  4. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Cu tot respectul nu stiu cum ar putea sa te ajute colegii daca nici macar tu nu stii ce vrei.
    Ce nu functioneaza ok la actualele ceasuri?
    Inele cromate se pot monta usor. Daca vrei ca noul bord sa-ti afiseze data si ora digital atunci iti trebuie alte ceasuri care sa aibe aceasta aceasta functie.
    Bafta.
     
    audi a6 4b c5 berlina apreciază asta.
  5. GABRYELLOS 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a6 1.8t, 1998
    Ce nu imi functioneaza: la peste 120 de km/h imi pica acul de la km cand dau faza lunga, nu imi ridica apa desi totul mecanic e ok, display-ul este avariat.
    Daca tot am atatea defecte m-am gandit ca este cel mai bine sa il schimb decat sa il repar si daca tot il schimb ma gandeam sa pun ceva mai deosebit.
    Am intrat pe forum pentru ca am auzit de la cineva ca se poate, iar cum nu am nici cea mai mica idee despre asa ceva am decis sa incep sa ma informez. acum. Este ok ?
    Daca vreti sa ma ajutati imi spuneti ce mai trebuie sa va spun, legat de masina. Multumesc frumos.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Feb 2013
  6. gigi70moldo

    gigi70moldo 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2011
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A6 2000 2.5 TDI V6 Stage 1 220HP / A3 2002 1.9 TDI ASZ Stage 1 170hp(remap+exhaust)
    Salut am un A6 c5 2.5 TDi de 180 de cai , indicatoarele de la temperatura apei si uleiului nu urca cum trebuie adica la apa nu se ridica de loc si la ulei la fel.De curand am schimbat termostatul si la fel ii temperatura apei si de mentionat ca am verificat cu vag-ul si sta in 90 de grade dar in bord nu se ridica si nu am nicio eroare pe vag. Ce trebuie sa verific? Multumesc
     
  7. pepe 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    valcea
    Masina:
    audi 1.9. 2004 AVF manual
    schimbare afisaj din mile in km la A6 2004

    as vrea daca se poate sa imi spuneti cum pot schimba afisajul din mile in km, folosind cele doua butoane de setare si resetare a orei, datei si distantei parcurse. Mentionez ca am dat cautare insa nu am gasit nimic despre acest lucru...
    Multumesc pentru sprijin
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa folosesti un VCDS/VAG-COM pentru a schimba afisajul din mile in Km.
     
    Ultima editare: 11 Feb 2013
  9. pepe 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    valcea
    Masina:
    audi 1.9. 2004 AVF manual
    ...imi cer scuze pentru postarile gresite.Nu am Vag com/vcds.
    astept un raspuns de la colegi,
    Multumesc...
     
    Ultima editare: 11 Feb 2013
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    VCDS (sau Vag com) este o interfata cu care te conectezi la mufa de diagnoza a masinii si la un laptop, cu care poti face diferite setari, sterge erori, interpreta diferiti parametrii, etc la masina ta. Ca sa schimbi afisajul din mile in km, iti trebuie o astfel de interfata cu care sa codezi IC-ul tau (instrument cluster sau ceasurile de bord) . Pentru asta cauta aici si vezi daca este vreun coleg din zona ta, care sigur o sa-ti dea o mana de ajutor. Bafta.
    PS. Masina ta e de Anglia sau a fost schimbat IC-ul la ea ?

    Cam asta ar fi procedura:
    [Select]
    [17 - Instruments]

    Notati-va valoarea Soft coding. Ea reprezinta valoarea presetata si in cazul in care nu obtineti rezultatele asteptate puteti reveni la aceasta valoare.

    [Recode - 07]
    modificati valoarea din campul software coding dupa cum urmeaza:
    [Do It!]

    Urmariti digitii din cod (xxyzw).

    Al treilea digit din codarea software (..y..) reprezinta piata de destinatie si aduce urmatoarele modificari:

    1 - "EU" ceasul in format 24 ore (modifica afisarea distantei parcurse in Kilometri la modelele dupa 2002)
    2 - "USA" ceasul in format 12 ore (modifica afisarea distantei parcurse in mile)
    3 - "Canada" ceasul in format 12 ore (modifica afisarea distantei parcurse in Kilometri la modelele dupa 2002)
    4 - "UK" ceasul in format 24 ore (modifica afisarea distantei parcurse in mile)
    5 - Japan
    6 - Saudi Arabia
    7 - Australia

    [Save]
     
    Ultima editare: 11 Feb 2013
  11. pepe 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    valcea
    Masina:
    audi 1.9. 2004 AVF manual
    Multumesc de explicatie. Da, masina mea este cu volan pe dreapta si cu afisarea in mile. Este destul de incomod atunci cand incerci sa cauti consumul mediu. Stiam ca se poate face schimbarea cu Vag com dar ma gandeam ca poate pot sa fac aceasta setare din butoanele de la bord sau din cele de pe manetele laterale( in ideea in care am butoane si pentru bc si pt cruise control). Sa inteleg ca eu trebuie sa aleg ..1 UE
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, codarea trebuie sa arate asa: xy 1 zk . Din acele butoane se fac alte reglaje. Ai mai jos functiile celor doua manete de BC si CC.
     
  13. pepe 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    valcea
    Masina:
    audi 1.9. 2004 AVF manual
    Multumesc pentru sfaturi, am rezolvat schimbarea afisajului din mile in km cu VCDS-ul.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Feb 2013
  14. Samuel Manoila 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    audi a6,motor 1.9TDI,anul 2001
    Computer bord A6 C5 1.9TDI

    Salut,
    Am o problema cu display-ul masinii mele, un A6 din 2001. Nu mai afiseaza nimic, e tot de culoarea rosie si uneori apar ceva dungi de culoare galbena. Ma poate ajuta cineva ? Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2013
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa inlocuiesti dsplay-ul masinii.

    Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite. Mesajul a fost mutat in topicul potrivit. Bafta.
     
  16. Samuel Manoila 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    audi a6,motor 1.9TDI,anul 2001
    mersi mult.ok.nu stiam cum sa folosesc functia"cauta""
     
  17. stanaalex

    stanaalex 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a6 2.4. 1998
    Salut

    Salut, mi-am luat de curand un audi a6 din 2000 doar ca am o problema la computerul de bord, nu imi afiseaza mai nimic, adica se vede sters si nu pot sa ii dau sa vad consum si nimic. imi da o eroare si imi spune sa fac schimbul de ulei , dar este ok l-am facut. imi puteti spune si mie ce sa ii fac.? o sa revin si cu poze poate va puteti da seama.



    Va multumesc.
     
  18. Makaveliftw

    Makaveliftw 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI CGLC 2015 / Audi A6 1.9 TDI AWX 2003
    Ai maxidot sau minidot ? Vezi ca e un baiat pe forum care vinde displayuri maxidot.
     
  19. rosu_ghe Bronze Member

    Înscris:
    2 Aug 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a4 b5 avant ajm 2000, Audi a4 b8 avant CAGA 2010
    In ceea ce priveste avertizarea de schimb ulei este foarte simplu, la fiecare schimb de ulei trebuie sa resetezi intervalul de service.
    Aceasta operatiune se poate face fie cu o interfata VAG fie foarte simplu de la cele doua butoane ale IC (incearca sa pui contactul tinand apasat pe ambele butoane).
    Pentru rezolvarea problemei de la display, acesta trebuie schimbat cu unul nou
    Scces si tine-ne la curent cu ce ai rezolvat !
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Feb 2013
    Julianos Rae apreciază asta.
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai mai jos procedura de resetare service de la butoanele IC-ului.
     

Distribuie pagina asta