1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ceasuri si Computer de Bord (display CB - afisaj martori luminosi - resetare CB) la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de famous_dany, 6 Dec 2007.

  1. Andrei1408

    Andrei1408 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    A4,B6,avant,1.9,2002
    Salut, îmi pare rau daca a mai postat cineva inainte problema asta si nu am reușit sa dau de ea. Am un B6 din 2002 avant, care are butoane BC si RESET pe maneta de stergatoare dar dintre care nu funcționează decât cel de RESET , îmi apare constant km rămași pana la alimentare. Menționez ca momentan km sunt 0 pentru ca nu gasesc un litrometru in toată țara asta . Un mecanic mi-a facut șmecheria cu o sarma între firele de la sonda si atunci îmi arată 500 km dar după ce am alimentat a apărut iar 0 si acul a căzut. Ideea e ca nici atunci butoanele de BC nu îmi arătau si alte INFO , trebuiesc activate cumva din vag? Mulțumesc!
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    De unde stii ca merge reset daca apare doar range-ul? Pentru ca range-ul nu se reseteaza.
    Si, daca litrometrul e defect calculatorul nu are cum sa calculeze... deci rezolva problema cu litrometrul.
     
  3. Andrei1408

    Andrei1408 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    A4,B6,avant,1.9,2002
    Pentru ca daca apăs RESET dispare range-ul si gradele
     
  4. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Salutare,
    Am cumpărat si eu un bord color RB4 cu litera finala de cod T. Am încercat la un electrician auto ca sa imi faca codarea, a reușit totul in privința codarii doar ca radio CD imi da safe pe display, ceasul de la motorina imi indica mai puțin decât pe bordul vechi si pe bord computer se aprinde martorul de rezerva motorina.
    El mi-a zis ca nu reușește sa faca mai mult decât a facut pt ca bordul provine de la un B6 cu motor 2.5 tdi si al meu e 1.9 tdi. Doar ca eu de la cine l-am cumpărat era montat pe un B6 ca al meu si funcționa perfect, masina era adusă din Germania si a mea este din Italia. Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat cum as putea sa procedez ? o sa încerc si pe la alt electrician auto. Mersi anticipat
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Radio necesita reintroducerea pinului si se rezolva.
    Restul nu se rezolva din cauza diferentei de an, nu de motor. Din cate stiu nu iti merge nici vitezometrul si nici km nu ti se inregistreaza. Iti trebuie alt ceas, cu alt cod.
     
  6. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Da, am inteles doar ca eu de la cine la cumpărat avea masina tot din 2004 ca a mea doar ca era adusă din Germania si la el funcționa bine totul.
    Plus la mine cand l-am montat nu imi cerea codul la radio (aparte ca nu il am) imi scria direct SAFE pe display
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    In 2004 b6-urile au suferit multe modificari. Subliniez, multe.
    Faptul ca 2 masini sunt aparent din 2004, nu inseamna ca sunt din aceeasi perioada. De exemplu una poate fi din 2003 cu serie de 2004 in timp ce a doua poate fi 2004 cu serie de 2004. Repet, in 2003 b6-le avea o varianta de soft/instalatie electrica, iar in 2004 alta.
     
  8. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    OK mersi mult ovidiu
    Atunci ce cod de bord color ar trebui sa caut ca sa se potrivească cu masina mea?
     
  9. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Iti pot spune ca iti trebuie 1 singur fir tras ca sa iti inregisteze km si sa iti arate viteza in bord, insa informatia nu este la liber pe internet.
    Cat despre combustibilul din rezervor, codeaza ceasurile pe motor 4 cyl, nu 6 cyl. Asta inainte de a te apuca sa montezi ceasul indicator de combustibil de pe ICul tau (da, se poate!), ca nu e exclus ca cel "nou" sa fie defect.
    Sau schimba electricianul, nu te apuca sa cauti ceasuri :)
     
  10. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Am vorbit cu altcineva cred ca sambata sau duminica ma întâlnesc cu el si a zis ca imi rezolva el problema, sper sa fie asa
     
  11. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Daca al tau este RB4 monocolor trebuie sa iei un RB4 color . Se poate lua chiar benzina ptr diesel sau invers indiferent de motorizare se schimba folia si se face codificarea/clonarea bordului vechi pe cel nou si functioneaza perfect .Eu am luat un bord de Anglia diesel si in mile care nu este prevazut nici cu componentele ptr ceas radiocontrolat si l-am modificat lipindu-i piesele necesare luate de pe bordul vechi (a fost putin mai greu ptr ca placa de baza de la monocolor nu este identica cu cea de la color ) si l-am adapta ptr benzina in km cu ceas radiocontrolat .Daca nu este calibrat ptr un motor cu rezervor simplu iti da eroare(nu indica bine ) pe 2.5 are probabil rezervor dublu , poate fi si din cauza calibrarii Cine se ocupa cu asa ceva stie ce are de facut .
     
  12. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Am rezolvat problema cu ceasul de la motorina, era o codificare care nu era făcută bine.
     
  13. ZBINTU ALIN

    ZBINTU ALIN 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi-A 4-B6-AWX-1.9 TDI -131 CP- 2002
    Mare atentie la bord , te sfatuiesc sa il pui pe cel vechi inapoi si sa-ti cauti bord-ul dorit pentru modelul tau daca exista ,poti sa-ti strici toata partea electrica ,nu sunt compatibile bordurile de la alte motorizari :)
     
  14. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Faci afirmatii in necunostinta de cauza singura problema este incompatibilitatea dintre RB4 si RB8 din ce a scris colegul nostru a reusit pina la urma sa rezolve problema
     
  15. Cristi B. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2016
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    Audi A4, 1.9 AWX, 2002
    Salut. Sunt nou pe aici. Aveti vreo idee referitor la problema de care ma lovesc? Este display-ul sau vreun contact imperfect? Multumesc.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Poate fi si una si alta in egala masura.
     
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Vezi ca se poate sa fie din cauza diferentelor de tractiune (FWD - quattro). Intra pe grupul 17 - Instruments si scoate codarea de quattro daca a ta nu are (sau adaug-o daca are).
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu stiu la B6 dar la alte modele poti coda inclusiv capacitatea rezervorului pe 17 - Instruments.
    Arunca un ochi pe acolo ...
     
  19. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    ovidiu,intrebare pentru cunoscatori :))
    la ceasurile de anglia,se poate schimba folia neagra de la kilometraj pentru a avea din mile in km??
    adica sa se ia folia de pe cel existent pe masina si pus pe cel de anglia...la asta ma refeream...
    nu am idee daca diviziunile sint aceleasi..
     
  20. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Se poate schimba folia dar va indica eronat viteza , se poate modifica dump-ul dar trebuie interfata speciala ptr acest lucru si obligatori de stiut riga care trebuie modificata.
     

Distribuie pagina asta