1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ceasuri si Computer de Bord (display CB - afisaj martori luminosi - resetare CB) la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de famous_dany, 6 Dec 2007.

  1. Easycome 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2016
    Locație:
    Mehedinți
    Masina:
    A4, 1,9 AVF, 2004
    Salutare,

    Azi am reusit sa schimb si eu ceasurile de bord conform tutorialului de la pagina 25 mesajul #84.
    A ramas CD-ul in safe dar nu a fost problema pentru ca am avut codul PIN. Am folosit vag com 12.12 si vag programmer 1.19.
     
    Adytzul_ac apreciază asta.
  2. Catanescu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B9 2022
    Salut,
    Am avut aceeasi problema, martorul airbag ramanea permanent aprins, Problema a aparut dupa ce am schimbat bateria( cheia a ramas in contact). Din ce am inteles, s a produs un scurt undeva , in ceasuri sau la calculatorul de airbag.
    La verificarea cu vag com-ul , eroarea zicea ca seria de sasiu nu mai e recunoscuta de calculatorul masinii, asa ai si tu ?
    Eroarea mi-a fost stearsa tot cu o interfata, pe 17-instruments, se pot modifica de acolo. Mergi la un baiat priceput si o sa se rezolve.
    Bafta
     
  3. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Salutare. Are cineva o lista cu ceasurile color ce se pot monta pe A4 B6 1.9 motor diesel cu ceasuri RB4 ?
    8E0 920 000 X ?
    Caut sa imi montez dar nu stiu care sunt codurile de color. Multumesc
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Uite cateva coduri de IC color pentru B6 diesel :
    8E0 920 930 J, JX, K, KX, G, GX
    8E0 920 933 Q, QX, P, PX
     
  5. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Eu am gasit la cineva un 8E0 920 930 J si nu stiam daca sunt color sau nu.
    Am sa il iau si sper sa il pot monta. Acestea sunt ceasurile gasite de mine de vanzare pe internet.
     
  6. Alv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2017
    Locație:
    prahova
    Masina:
    A4, AVF, 2005
    daca nu ai rezolvat, aveam si eu aceeasi problema si pana la urma s-a dovedit ca aveam un contact imperfect la scaun sofer
     
  7. Petrutmiron 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Ingolstadt
    Masina:
    A4 1.9 2003
    Salut,
    La masina mea A4 B6 2003 1.9 tdi 96 kW ceasurile vechi arătau error în loc de km. Am luat altele și nu merge sa codez cheile. Mă gândesc sa schimb calculatorul de confort și cheile. Ce mai e nevoie sa functioneze. Nu vreau sa o mai bag în service . Vreau sa știu ce piese am nevoie sa cumpăr sa le pot monta eu personal fără service și mașină sa functioneze. Mulțumesc
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este o problema de EEPROM cand afiseaza DEF ERROR.
    Ai IMMO OFF ?
     
  9. Petrutmiron 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Ingolstadt
    Masina:
    A4 1.9 2003
    Habar n-am . Ceasurile vechi le-am aruncat . Și am montat altele . Dar acum nu merge clima decât la maxim și radio la fel . Scrie safe pe ecran . Motorul merge pentru ca mi-a anulat cineva altifurtul
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti trebuie o interfata speciala sa imperechezi cheile cu ceasul de bord cumparat. Nu poti face tu asta singur fara sa ai niste scule speciale. Nu se face nici macar cu VCDS imperecherea. Mergi la reprezentanta ca o sa scrii pe forum de o sa te plictisesti. Oricum despre ce intrebi tu s-a mai scris pe forum de zeci de ori pana acum si mesajele care se repeta sunt sterse direct si fara alte explicatii.

    Intai citim pe forum aria care ne intereseaza, vedem daca exista topicuri care trebuie sa le citim integral si in care trebuie sa scriem iar pe urma daca nu exista topicuri deschidem altele noi.
    Te rog ca pe viitor sa nu mai deschizi un topic nou fara sa folosesti functia Cauta pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Adreseaza intrebarile sau opiniile tale in topicuri deja deschise, daca este cazul. Acum am facut o exceptie si ti-am mutat mesajul. Multumesc pentru intelegere.
     
  11. Petrutmiron 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Ingolstadt
    Masina:
    A4 1.9 2003
    În germania cere vreo 3000 euro sa îmi schimbe computerul mașinii și ce mai trebuie ..
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta este. Trebuia sa te gandesti cand ti-ai luat masina la costuri si le ce inseamna asta mai ales ca stai in Germania. Interfata aia care imperecheaza ceasurile cu cheile si face adaptarile necesare in toate calculatoarele masinii (ca trebuie sa faci asta cand se schimba ceasurile) costa 6.000 euro. Daca erai in Bucuresti se rezolva ieftin, cam 200 euro te costa sa imperechezi ceasurile cu cheile si restul de adaptari necesare.
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Iesi mult mai ieftin sa faci o excursie in Romania si sa rezolvi problema.
     
  14. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    in primul rand, trebuie sa ai interfetele dedicate, dupa care sa stii ce ai de facut cu ele.
    in al doilea rand, trebuie sa cumperi ceasuri compatibile cu masina ta
    in al treilea rand, s-a procedat gresit - cine ti-a pus ceasurile trebuia sa le adapteze corect.... nu immo off - de accea ai problemele cu safe, clima, etc

    Foarte rau ca le-ai aruncat - trebuia copiat immo block-ul din ele, ca sa poti face adaptarea.
    Acum trebuie citit eepromul din ecu si modificat si immo block- ca sa lucreze normal - este o operatiune pentru avansati, nu stiu daca tu esti in domeniu si ai cu ce sa le faci
     
  15. Petrutmiron 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Ingolstadt
    Masina:
    A4 1.9 2003
    Salut,
    E ultima întrebare pe care o mai pun și nu va mai stresez: dacă schimb computerul, kilometrajul și cheile , de la un model identic A4 B6 și le pun pe masina mea trebuie sa mai fac ceva ca mașină sa meargă ?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, ce am scris anterior eu si Florin.
     
  17. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Salutare, am un prieten care si cumparat un bord color rb4 (8E0 920 930 J) si vrea sal monteze pe masina lui care avea ala normal cu display rosu, a mers la cineva sa faca toata operaziunea,ia facut totul doar ca nu functioneaza kilometrajul este cineva care a patit asa ceva, masina este din 2004 cod motor AVF si bordul este de pe o masina din 2002 cod motor AWX.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Stefan sa merga la cine trebuie si dotat cu sculele speciale. Nu a imperecheat bine noile ceasuri cu masina. Nu rezolva nimic pe forum. Nu mai faceti experimente pe masini ca o sa scoateti multi bani din buzunar pentru asta.
     
  19. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    A imperecheat totul ok .
    Se poate rezolva problema cu kilometrajul.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca nu ma insel, pana in 2002 inclusiv viteza este citita de catre senzorul de pe cutie, dupa 2002 este citita de senzorul ABS.
    Banuiesc ca se schimba ceva in EEPROM.
     

Distribuie pagina asta