1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Centura de siguranta la A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Oudi, 13 Aug 2017.

  1. Oudi

    Oudi Bronze Member

    Înscris:
    9 Oct 2015
    Locație:
    Bihor - Oradea
    Masina:
    Audi A4 B9 quattro 2.0 DETA
    9. Disabling seatbelt reminder chimes.
    Turn off the annoying "Bing bong" when you move the car on the driveway without your seatbelt fastened.
    [Select]
    [17 - Instruments]
    [Coding - 07]
    [Long Coding Helper]
    Click on byte 0 and in bit 4 you'll see the selectable option: "Seat Belt Warning inactive"
    Check this option
    [Do It!]

    La codarea asta vad ca dispar complet si martorii de centura din bord indiferent daca e pusa sau nu centura. Stie cineva sa imi spuna daca dezactivarea sunetului pentru centura afecteaza functionarea altor sisteme? De exemplu declansarea airbag-urilor, in caz de nevoie.
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da la codarea de centura dispar martorii de avertizare este normal
    @Oudi și alții codarile am scris și repet la faceți pe propria răspundere. Orice problema care poate apărea ulterior va asumați riscurile de cuviință
    Nu a testat nimeni în caz de accident ce se întâmplă insa in mod normal airbag-ul funcționează nefiind intervenit asupra lui prin codarea de centura.


    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    Oudi apreciază asta.
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Practic tu nu opresti decat avertizarea ca centura nu este cuplata. Nu modifici nimic in functionarea sistemelor ce tin de centurile de siguranta. Repet....IN MOD DIRECT.
    Dar, indirect, avand avertizarea oprita esti tentat sa mergi fara centura. Ori, cat timp centura nu este cuplata, nici un sistem ce e gandit sa lucreze impreuna cu centura nu va functiona sau va functiona partial.. Nu cred sa fi testat cineva ce se intampla in caz de accident, dar din cele testate de mine iti spun urmatoarele:

    -nu merge sistemul de START-STOP
    -nu mergea frana de mana in sensul ca nu se debloca singura la apasarea acceleratiei(multitronica). A fost nevoie de o codare suplimentara pentru functionarea franei de mana independent de centura de siguranta.
    -scaunele(am modelul cu absolut toate reglajele posibile electronic si memorii) nu isi mai schimba starea de tensionare in timp ce conduc. La inceput mi s-a parut ciudata treaba asta, incepeam sa cred ca e ceva defect undeva. Dar, am intrebat si ca sa ma convinga com-plet mi-au dat un Q7 sa conduc sa vad ca e normal sa faca asa. Explicatia a fost ca , pe scurt, scaunul simte cnad stai intr-o pozitie incorecta si ajusteaza automat presiunea pe anumite zone pentru o sustinere mai comoda. Scuze de offtopic.

    Si iarasi, repet, aceste lucruri sunt perfect functionale cand este cuplata centura. Deci nu dezactivarea avertizarii le opreste ci necuplarea centurii. Din pc meu de vedere, nu am gasit nimic care sa functioneze diferit doar din cauza codarii respective.
     
    Cain și Oudi apreciază asta.
  4. Oudi

    Oudi Bronze Member

    Înscris:
    9 Oct 2015
    Locație:
    Bihor - Oradea
    Masina:
    Audi A4 B9 quattro 2.0 DETA
    Era buna codarea pentru drumuri scurte in oras, insa nu mi se pare in regula sa dezactiveze martori sau orice altceva in afara de sunet.
     
  5. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Din punctul meu de vedere situatia este un pic altfel. Personal, nu un martor aprins in bord sau un sunet enervant ma determina sa pun sau nu centura. La drumurile scurte in oras merg fara centura e foarte adevarat...imi asum riscurile pentru ca le consider minore.
    Insa, pe drumurile unde se merge cu viteza imi pun centura pentru protectia mea si nu pentru altceva. Dar, deja dam in offtopic si nu e ok.
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. PopaRadu96 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2018
    Locație:
    Techirghiol
    Masina:
    Audi A6 C7 ,3.0 TDI (204hp),2012
    Salut baieti,am si eu o nelamurire ,am avut un accident acum ceva timp . Am fost lovit din spate de alta masina ,destul de tara , iar centurile din fata s au blocat in momentul ala. Imi zicea un mecanic ca daca s au blocat centurile trebuia sa sara si airbagul automat si ca nu e normal ca n au sarit ?
    Eu nu cred ca e normal sa sara la contact din spate dar totusi ce ziceti ? Am probleme la sistemul de airbag ?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu n-am vazut pana acum masina lovita din spate si sa ii sara airbag-urile frontale.
     
    PopaRadu96 apreciază asta.
  9. Cristi10 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0tdi CGLC 2011
    Daca te-a lovit din spate probabil sistemul pre-safe a actionat si a declansat airbagurile din centuri. Masina ta este dotata cu centuri pirotehnice. In cazul asta trebuie sa schimbi centurile si capsa pirotehnica de pe baterie.
     
    PopaRadu96 apreciază asta.
  10. D@ni3l

    D@ni3l 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7.5 2016 Avant 2.0 Ultra 190 CP
    Airbag centuri... capsa pe baterie... :blink:

    La impact, capsa de tensionare a centurilor de siguranta declanseaza, in functie de dinamica accidentului, se declanseaza unul, mai multe airbaguri sau nici unul.

    Dupa accident, centurile se schimba cu totul. Daca se deblocheaza “hardway” acestea vor functiona ca unele clasice, blocarea facandu-se stict din inertia ocupantului.
     
    PopaRadu96 apreciază asta.
  11. Adilac

    Adilac 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi a6 c6,2000,2010
    Ma poate lămuri și pe mine cineva am încercat sa activez cu vcds 12.12 dezactivare sunet pentru centura nemontata dar se pare ca după ce urmez pași necesari constat cu dezamagire ca nu se activează. Oare nu fac eu bine pași sau interfața 12.12 nu e ok pt mașina mea ?

    Codarea ar fi aceasta ca si cea din primul mesaj din acest topic

    Disabling seatbelt reminder chimes.

    Turn off the annoying "Bing bong" when you move the car on the driveway without your seatbelt fastened.
    [Select]
    [17 - Instruments]
    [Coding - 07]
    [Long Coding Helper]
    Click on byte 0 and in bit 4 you'll see the selectable option: "Seat Belt Warning inactive"
    Check this option
    [Do It!]

    Nu îmi pot da cu seama ce nu fac eu bine. Conectez interfața, schimb codul, îmi arată ca se procesează codul, dar dacă intru din nou constat ca opțiunea nu rămâne activa.
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Depinde, daca faci totul corect ca si procedura si nu-ti salveaza, atunci interfata ta 12.12 este o trompeta.
    N-ar fi prima 12.12 care e asa.
     
  13. Adilac

    Adilac 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi a6 c6,2000,2010
    După ce faci codarea trebuie sa ieși de tot din program pt a se activa, chiar nu îmi dau seama ca pot sa fac sa rămână activata opțiunea.La audi a64f 2010 cu acceasi interfața am activat multe funcții și au funcționat perfect.
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Incearca dupa ce faci codarea (schimbi bitul) sa apesi tasta enter de pe tastatura laptopului, sa vezi daca salveaza asa.
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Daca dezactivez centurile, in caz de accident, se declanseaza airbagul?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Pentru ca declansarea airbagului functioneaza independent de centuri. Poti sa nu ai centurile montate/fixate si airbag-ul se declanseaza si invers. Airbag-ul se declanseaza prin calculul decelerarii mai bine zis senzorii calculeaza daca deschid airbag-urile sau nu. Nu se declanseaza airbag-ul la orice fel de impact.
     
    pronet apreciază asta.
  17. Razvan1405

    Razvan1405 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A8, 2007, 3.0 TDI, cod motor ASB
    Bună ziua. Am o problema cu centura pasagerului fata. Am avut un accident în urma căruia s-a declanșat doar airbag-ul din volan (eram singur în mașină.) Totodată mi s-a blocat și centura soferului în poziția în care era. În schimb cealaltă centura nu s-a blocat. Inspectorul de dauna mi-a spus ca nu este normal asa ceva și are dubii cu privire la eveniment.
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Teoretic nu trebuia din moment ce senzorul din scaunul pasager nu simte prezenta unei alte persoane.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Inspectorul de dauna sa faca constatari pe Cielo si pe Tico daca nu stie cum functioneaza acest sistem in 2020.
     
  20. Lupu LZC

    Lupu LZC 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2021
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    A6 c7
    Buna seara,
    AM schimbat centurile de pe fata (in urma unui accident) la masina mea un Audi A6 C7 iar dupa schimbare am eroare: audi pre sense not available. Trebuie codate ? Multumesc anticipat
     

Distribuie pagina asta