1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Centuri siguranta la A4 B6 - deblocare - inlocuire - diverse probleme cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de MICU COSMIN, 23 Iul 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ultima editare de un moderator: 10 Mai 2014
  2. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Eu am o problema mai ciudata, in sensul ca poate doar mi se pare mie dar centura sta prinsa cu o sucitura,
    E normal asa ceva? sau daca nu se poate remedia sa stea drept?

    PS: nici eu nu am avertizare in bord sau "PIU" la centura
     
  3. notconnected_x

    notconnected_x 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8 TURBO SLINE PAKET
    Centura de siguranta

    Buna seara, as vrea sa va rog daca puteti sa-mi explicati cum sa schimb sigurantele la centurile din fata, au fost blocate din cauza unui accident, le-am deblocat sa nu fiu nevoit sa le schimb complet, si acum trebuie sa le schimb sigurantele ca sa pot sterge eroarea din bord.Imi puteti spune exact unde sunt, cum arata, de unde pot sa iau altele,si care este procedura?Cateva poze m-ar ajuta enorm.Va multumesc frumos!
     
  4. Fripol 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2003
    Salut,
    Detin un audi a4 b6 2003 de un an de zile, cand am cumparat masina a avut becul de la airbag aprins in bord nu am dat importanta ... am pus masina pe un tester si imi spune ca am centurile faramate. Am achizitionat 2 centuri am desfacut sa le schimb si cand surprize mufele nu erau bagate in centuri si aveau plasticul spart si lipita o piesa ca un condensator acolo. Problema e ca vreau sa montez centuril noi chiar daca le pun pe direct dar nu stiu pozitia firelor. Daca poate cineva sa ma ajute cu o poza la pozitia mufei sau sa ma indrume pozitia firelor ii multumesc anticipat.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai citit nimic pe forum, din pacate. Cine a umblat pe acolo ti-a pus o rezistenta de anulare. Un nenorocit asta care a facut asta. Masina ta a fost lovita bine de au detonat centurile.
    Trebuie sa rescrii si centrala calculatorul de airbag altfel cumperi unul nou sau unul SH dar trebuie sa pastrezi codarea de la vechiul modul = calculator de airbag.
    Dupa cum pui intrebarile se vede ca nu te pricepi si te sfatuiesc sa ajungi la Bucuresti si sa rezolvi problema ta la unul din colegii din aria de prestari servicii care se ocupa exclusiv de electrica auto pentru Audi si iti poate rescrie unitatea centrala = de control a airbagurilor si centurilor pentru ca fara sa faci asta degeaba montezi centurile care nu iti vor functiona in caz de impact. Tare imi e ca nici airbagurile nu le mai ai pe toate prin masina sau nu mai sunt functionale.
     
  6. Fripol 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2003
    Ideea era de partea cu mufa daca se poate un mic ajutor. Referitor la restul am verificat airbag-urile, sunt la locul lor (poate schimbate). Referitor la partea cu calculatorul daca nu imi stinge eroarea cu VCDS-ul o sa il iau SH si codarea o sa incerc sa o fac personal. Am mai schimbat anumite ... la ea (initial am crezut ca e doar e defectiune minora dar se pare ca e ceva foarte grav).
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asteapta raspunsul unui coleg care are ELSA si care te poate ajuta cu legaturile. Vezi ca acea codare pentru centrala airbag nu este asa simpla si se poate transforma intr-un cosmar daca nu stii cum trebuie facuta. Iti dai peste cap toata masina complet.
     
  8. Fripol 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2003
    Am inteles ca acolo este numai minus si nu conteaza cum le pun? Este adevarat ?
    Daca le pun si sunt invers posibil sa se arda senzorul de la centura?
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e adevarat.
    Poza pusa de tine este de pe partea soferului.

    Ai asa :
    Parte sofer : maro-plus, verde-minus
    Parte pasager : maro-plus, negru-minus

    Ambele trebuiesc bagate in mufa cu 2 pini unde PIN1 este PLUS(+) iar PIN2 este MINUS (-).
     
  10. Fripol 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2003
    Salut si multumesc de raspuns este perfect raspunsul dar daca poti sa ma lamuresti si care este pin 1 si 2 pentru ca eu nu am mufele sunt sparte si vroiam sa pun 2 pini standard care ii am fara mufa atasez poza centuri stanga dreapta (poti sa precizezi pe poze sunt centurile date jos de pe masina)
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si de ce nu cumperi 2 kit-uri de reparatie ce costa pana in 150 ron / perechea pentru a avea totul ok acolo ?

    8T0 972 571 B

    upload_2018-3-7_18-31-31.png
    upload_2018-3-7_18-31-46.png
     
  12. Fripol 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2003
    Chiar daca as cumpara chit reparatie tot nu stiu care e pin 1 si 2 sa ii leg si pinii care ii am eu nu au mufa dar sunt pe rotund si izolati merg perfect acolo
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca le cumperi iti zic eu ce si cum sa faci mai departe.

    Daca nu le cumperi discutia noastra se incheie aici, eu nu te ajut sa faci "improvizatii" la centura de siguranta.

    Te-ai gandit ce se intampla daca de la gropi, etc. se misca un pin si numai face contact acolo ? Surpriza, nu iti mai sare airbag-ul.
     
    Tirpitz apreciază asta.
  14. Fripol 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2003
    Salutare,
    Revin dupa ce am terminat de montat cele 2 mufe cu tot cu centuri schimbate. Centura de pe stanga era oarba ca la dacie urme de lovituri in ea si tubul acela nu mai exista. Dupa montaj am pus vdcs si apar urmatoarele erori. Am citit ca nu e bine sa le sterg. Becul airbag inca aprins in continuare.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sterge-le. Nu e recomandat sa le stergi cand apare in eroare ""Short to ...".
     
  16. Fripol 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2003
    Am sters si a ramas eroarea pe partea dreapta in poza ( se sterge se stinge si becul in bord dar dupa reapare)
     
  17. idk991 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 2005 b6
    Salut,
    Am un Audi A4 B6 din 2004 si as vrea sa deconectez senzorul centurii de siguranta dar nu stiu care e mai exact acel cablu

    IMG_8324.JPG
     
  18. DanuAL

    DanuAL 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2017
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 131cp AVF AVANT, 2003
    Bună ziua,
    La mașina din profil, după rabatarea spătarului din spate, nu reușeam nici cum să-l pliez/rabatez la loc. Am crezut inițial ca s-or stricat balamalele, ceva mizerie in spatele banchetei, etc., dar problema e de la centura de siguranta de pe bancheta. Nu lucrează bine! Rabatez bancheta, centura se strange in loc sa rămână "libera".
    Am desfăcut șurubul prins in caroserie, cel de dedesubt de bancheta, ce conține si portul pentru centură si doar asa am reușit sa pliez bancheta la loc, pe poziție.
    Care sa fie problema ? Accident nu are. Celelalte centuri sunt ok, lucrează bine. Am avut montat vreo 2 ani un scaun de copii, care era asigurat cu acea centura, nu au fost probleme, culisa frumos/usor.
    Cum se demontează acea centura din spatar spate ?
    Mulțumesc.
     

Distribuie pagina asta