1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Centuri siguranta la A6 C5 - deblocare - inlocuire - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de cotatanase, 7 Mar 2008.

  1. cotatanase 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2008
    salutare!!!sunt nou pe forum si as avea nevoe de un sfat.am un a6 din 2001 motor 2500 cu care am avut accident,in urma inpactului mi s-au blocat centurile pe fata.intrebarea mea este se pot debloca s-au trebue sa le schimb?multumesc.
     
  2. a6hd06rxs

    a6hd06rxs 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi A6 2.5 TDI
    Nu se pot debloca necesita inlocuire
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Eu zica ca trebuiesc schimbate. Am avut si eu accident cu o masina si stiu ca avea centuri pretensionate si am fost nevoit sa le schimb. Aveau o capsa ce s-a declansat in momentul impactului .
     
  4. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Sal,
    Clar ca trebuie schimbate; Functioneaza aprox. pe acelasi principiu ca si airbag-urile. La impact, daca airbag-urile sar, centurile de siguranta au o capsa care se declanseaza pretensionandu-le ... adica nu raman blocate ci iti dau drumul usoooor de tot, in acest fel eliminandu-se riscul unor traume la nivelul toracelui. Odata declansate ele raman blocate necesitand schimbarea lor. Stiu ca este neplacut pentru ca impactul poate avea loc la o viteza inferioara, dar este un sistem de protectie suplimentar si foarte bine gandit, care isi face foarte bine treaba la impacturi (sau impacte ??? :think:) la viteze mari. Au fost cazuri cand pasageri sau soferi au murit din cauza leziunilor provocate de centura de siguranta la nivelul toracelui. Credeti-ma ca au fost cazuri din acestea! Asa ca in tot raul este si un bine !!
     
  5. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    impacturi ai zis bine din prima! :)
    si da , acelasi lucru ca si colegii. trebuie schimbate!
     
  6. Claudiu14

    Claudiu14 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 C5. 2.4 1998
    Salut,
    La mine se trage cam greu centura inapoi. Ceva sfaturi ?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, sa citesti forumul inainte sa pui intrebari si chiar daca este scris in alt topic se aplica si la tine: http://www.clubaudi.ro/threads/cent...erse-probleme-si-rezolvari.19377/#post-351031
    Asa cum am mai repetat (dar observ ca degeaba) este foarte probabil ca subiectul sa fi fost discutat anterior si s-ar putea sa gasiti raspunsul în alta discutie, cu subiect aparent diferit de ceea ce cautati si care nu apare la cautarea initiala dar se pare ca lenea este mai pregnanta si de ce sa nu punem/scriem noi pagini aiurea si inutil pe forum daca se poate.
    Mai ales ca esti membru nou inscris ai obligatia sa citesti forumul fara sa pui intrebari.
     

Distribuie pagina asta