1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cheder portiere la A4 B7 - Demontare si inlocuire cheder portiere

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bisisica, 12 Sep 2009.

  1. bisisica 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2007
    Geamul din spate stanga a inceput sa se zgarie din cauza unei pietricele la nivelul chederului. E nevoie sa demontez fata portierei sau doar chederul. Masina are ornamente cromate.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2012
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pai depinde unde este pietricica. Incearca sa bagi ceva subtire de tot intre geam si cheder, o scula cum au cei care fura masini si deschid usile care nu sunt pe central, o lama subtire de genul unui cater. Poate reusesti sa o scoti sau sa o impingi in interiorul usii.
     
    Ultima editare: 12 Sep 2009
  3. bisisica 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2007
    zgarietura este la mijlocul geamului. de fiecare data cand urca geamul se aude o scartaitura puternica din cauza nemiloasei pietricele:)
     
  4. shobo01 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 2002, 1.6 MPI benzina 102cp
    Salutare,
    La fel am patit si eu si rezolvarea a fost destul de simpla: cind mergi la spalatorie roaga-l pe tipul de acolo sa iti dea cu jetul pe linga chederul ala. Si daca nici atunci nu iasa baga ceva de tine putin cascat chedrul si apoi sa dea un jet scurt pe acolo. Eu in urma operatiei de mai sus am scapat de problema.

    Multa bafta.
     
  5. MCVlad

    MCVlad 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B7, 1.9TDI, 116 CP, 2005
    Problema cheder geam sofer

    Salutare dragi colegi! In urma unei vizite la spalatorie, datorita lui Dorel care a tinut jetul de apa mult prea aproape de geam, chederul s-a deteriorat. Am atasat si doua poze pentru a va da seama despre ce vorbesc.

    Acum vine intrebarea ... unde pot gasi acel cheder? E parte integrata din ornamentul cromat ? Cum se poate schimba ?
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Mar 2011
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Se poate schimba pe salarul lui Dorel...90% sunt niste analfabeti la spalatorii!
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Din cate stiu eu acel cheder este atasat de ornamentul cromat.
    Din motivele din poza, dar si din cauza solutiilor folosite la spalatorii(Care ataca ornamentele) eu imi spal masina la OMV, unde iti pot spala singur masina(sau Dorel) si folosesc sampon auto, nu spuma activa.
     
  8. MCVlad

    MCVlad 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B7, 1.9TDI, 116 CP, 2005
    Inainte sa se produca incidentul patronul imi vorbise despre fiecare angajat in parte. Am inteles ca respectivul ar fi avut o situatie precara, cu copil mic acasa. Probabil isi merita soarta, asa ca l-am lasat in plata domnului ... Paguba mea ... Acum incerc sa fac rost de acel cheder de la un coleg de forum, sa vad ce rezolv ...
     
  9. Salut, sunt si eu nou pe acest forum si totodata am si eu o problema la ornamentul de pe pragul usii din stanga. Au aparut niste umflaturi ca si cum ar iesi rugina. Imi puteti da si mie un sfat ?
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Aug 2011
  10. lmdany

    lmdany 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    a4 2.0tfsi '05
    Salut,
    Ati avut problema asta cu chederul umflat, e posibil sa fie rugina dedesubt ?
    Am decis intr-o zi sa inspectez motivul pentru care auzeam un vajait la viteza mai mare de 80 pe partea soferului si am descoperit umflatura asta.
    Se poate remedia in vreun fel ? Va multumesc pentru raspuns.

    20170623_100157.jpg 20170623_100149.jpg
     
  11. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Se poate schimba partea superioara a usii cu totul, iei de la dezmembrari. Poate gasesti o usa indoita, slabe sanse sa iti vanda doar bucata asta.

    Usa este formata din doua bucati, geam, chedre, etc. si partea din tabla.
     
    lmdany apreciază asta.

Distribuie pagina asta