1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Chei - Inchidere centralizata si Alarma OE la A3 8L - sincronizare chei cu auto - duplicare cheie -

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de 66cmn, 25 Ian 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pompa nu are cip.
    Garnitura nu o distrugi daca esti atent cand inchizi capacul.
    Avariile care pleaca e pentru ca masina are alarma si deschiderea portbagajului s-a efectuat fara dezactivarea alarmei... si daca nu aveai eroarea de horn, ai fi avut si avertizare acustica. De ce insa s-a declansat, e intrebarea.
     
  2. dan.c. 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 8L 1.9 TDI 110hp - 1999
    M-am exprimat eu gresit. Nu pompa ci placa electronica din interiorul cutiei ce contine pompa.
    Nu acolo se stocheaza setarile pe care la fac eu cu vcds-ul cand accesez canalul 35? Spre exemplu inchiderea automata a usilor la 20kn/h. Sau s-or stoca in ECU?
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu, se stocheaza in eeprom-ul de pe placa. 35 e adresa diferita de 01. Iar ecu e pe 01. Fiecare cu treaba lui. Motorului nu ii pasa ce setari ai pe 35. E treaba lui 35 sa tina minte setarile, 01 are alte lucruri de facut. :)
     
  4. dan.c. 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 8L 1.9 TDI 110hp - 1999
    Pe ce placa e epromul, pe cea din cutia pompei? Eu asta spuneam, vroiam sa inversez integratele intre ele. Sau te referi la alta placa?
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, singura componenta electronica din cutia pompei, placa integrata - adica modulul 35.
     
  6. dan.c. 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 8L 1.9 TDI 110hp - 1999
    Am desfacut pompele, erau de mutat 2 integrate cu multi, multi craci :D, cred ca vreo 50 fiecare, asa ca am abandonat ideea.
    Dar, am refacut circuitul pompei vechi (facuse un scurt de la umiditate si se carbonizase un colt sub o mufa) orientandu-ma dupa circuitul celei noi. E o placa cu trasee pe ambele fete, fara pompa noua ca model era imposibil sa imi dau seama unde mergea fiecare traseu.
    Am pus silicon sanitar la fiecare imbinare si am inchis-o la loc. Merge si sper sa tina cat mai mult.
     
  7. sg1 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2014
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 1.6B ALZ 2006
    Salutare! Am dorit sa imi activez inca o cheie cu telecomanda(am active 2 chei, una fara si una cu telecomanda) si tehnicianul mi-a spus ca am nevoie de un cod PIN.Are idee cineva cum il pot afla? Multumesc
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu ai nevoie de nici un cod pin pentru imperechere telecomanda. Cauta alt "tehnician" ca asta a confundat oala cu sarmalele. :)
    Doar pentru imperechere cip ai nevoie de un pin si ala e unic pe fiecare masina (ca un fel de cnp). Insa nu asta era intrebarea ta.
     
  9. sg1 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2014
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 1.6B ALZ 2006
    telecomanda cheii am imperecheat-o manual si merge, insa cipul cheii trebuie programat si imi cere codul pin.Este o cheie facuta de vechiul propietar dar neactivata.Intrebarea mea este daca pot afla de undeva codul acela pin fara a merge la reprezentanta.Multumesc
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Inseamna ca m inteles eu gresit, tu tot repetai "cu telecomanda". :)
    Poti, la baietii inteligenti cu scule. Tehnicianul tau nu are nici scule, nici prieteni?
    Daca erai in TM, te rezolvam. In Sibiu insa, nu cunosc...
     
  11. sg1 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2014
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 1.6B ALZ 2006
    Se poate afla codul acela PIN din 4 cifre cu VAG-COM - VCDS ?
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu se poate, ai nevoie de alta interfata (VagK+commander, Vag tacho....sunt mai multe interfete de aflat codul)
     
  13. rax 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A3, 1.9 tdi, 2000
    Inchidere Centralizata

    Salut! Revin, destul de tarziu, cu rezolvarea (finalul povestii) problemei cu inchiderea centralizata. Punctual:
    -primul lucru pe care l-am facut, dat jos butuc yala hayon, curatat la lacatus (e o mare problema la grupul vag cu yala de la hayon, in sensul ca se oxideaza butucul in cilindrul yalei si se blocheaza) pentru a putea deschide portbagajul cu cheia;
    -desfacut pompa centrala de vacuum pentru inchiderea centralizata (atentie mare, sunt mai multe modele si trebuie sa verificati codul exact, in cazul in care trebuie sa o schimbati) problema la mine erau niste placute de grafit din pompa care faceau vid - pentru inchidere, respectiv faceau presiune pentru deschidere.
    Aceste placute s-au spart si pompa mergea in gol - motiv pentru care dadea acel cod pe vagcom;
    -finalul fericit a fost ca am achizitionat cu 200 lei o alta pompa/modul confort si am inlocuit-o pe a mea, nu trebuie initializata sau sincronizata.
    Atentie! Dati-o jos pe cea stricata doar in momentul in care o aveti pe cea de schimb, in caz contrar nu va mai functioneaza: geamuri electrice, oglinzi, lumini interioare si altele care tin de confort.
    Va doresc succes!
     
  14. iCsq

    iCsq 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 allroad 2.5 TDI (BAU) 04' / Audi A3 (8l) 1.6 97'
    Salutare , am o mica nelamurire, am avut o problema cu contactul masini , 8l 1.6 AEH si am luat un contact de pe un tdi din acelas an, 97. chestia ca acea masina avea cheia briceag iar eu o am normala ca cea de aici: " http://i819.photobucket.com/albums/zz118/Shaner3721/IMG_0074_zps97ba4cfc.jpg "

    Vreo idee cum pot baga cheia aceea , ma refer doar partea din metal, adica acel cap al cheii care iese din cheia tip briceag, pentru ca plasticul l-au pastrat ei pentru ecu... in fine. Vreo idee cum se scoate doar cheia partea din metal pentru a o ilocui? Sau trebuie pur si simplu sa ma duc sa cumpar o cheie tip briceag?
    Si inca o intrebare, am luat contactul complet trebuie sa fac vreo adaptare? sau pur si simplu trebuie inlocuit si atat?

    Astept un raspuns.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca montezi cipul tau in cheia noua nu trebuie adaptat nimic.
    Lama nu poti sa o schimbi la cheie care e simpla, doar la cheia briceag se poate.
     
  16. underc0ver

    underc0ver 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A3 8P - 2004 - 2.0 TDI ( BKD ) 140 CP
    salut.
    nu stiu daca postez bine dar e un topic legat de chei si nu am gasit altul.
    are cineva idee daca exista vreun cod dupa care pot comanda o carcasa pentru cheie tip briceag (audi a3, 2004)? am o cheie cu 3 butoane iar lamela nu mai sta foarte bine fixata in locas si se tot desface in buzunar, e stresant si as vrea sa o schimb.
    am incercat in seara asta sa schimb carcasa la un atelier de chei si chiar daca fizic cheia era la fel, interiorul nu se potrivea.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu o sa gasesti carcasa originala ca piesa de schimb. Ori cumperi o cheie noua, ori o carcasa aftermarket de pe eBay.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ori cheie din dezmembrari care iti convine cum se inchide si cum arata.
     
  19. underc0ver

    underc0ver 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A3 8P - 2004 - 2.0 TDI ( BKD ) 140 CP
    Nu vreau originala vreau una afermarket dar am fost undeva la noi in oras sa imi iau alta cheie si chiar daca am gasit una identica la exterior nu se potriveau chestiile in interior. Ma gandeam ca pot sa identific cheia dupa un cod anume pentru a o comanda. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Iul 2015
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nici un atelier de chei sau magazin de piese auto nu o sa iti aduca carcasa aftermarket dupa codul original al cheii.
    Comanda o carcasa cu lama la 10euro de pe eBay si gata.
     

Distribuie pagina asta