1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Chei si inchidere centralizata la A4 B6 - sincronizare chei cu auto - duplicare cheie -

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de alien_h2001, 24 Feb 2009.

  1. arun 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 b6 1.8T
    Uff ... cam mult sincer, merci oricum pentru raspuns. Salut
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Stai sa vezi cat costa la alte marci auto sau chiar la Q7. Este ieftina cheia ta. Uneori neatentia se plateste. Bafta.
     
  3. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Cristi, îmi cer scuze ca am dat exemplu o alta masina decit vag,dar la auris 100% e asa,
    Referitor la cheiea de plastic, tata a rupt-o la passat și a rămas cu ea în ușa, nu am spus ca nu poți deschide ușa sau contactul doar am spus ca riști sa se rupă.
     
  4. arun 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 b6 1.8T
    Sincer,nu prea ai cum sa rupi cheia din plastic,ar trebuii sa fii foarte agresiv cu ea sa se rupa...yo o folosesc de 2 luni,deja m am obijnuit,e naspa cu inchiderea masini...in rest e ok!
     
  5. Adrian G.

    Adrian G. 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4, 2.0, 2003
    Salutare,
    Am achizitionat de curand masina, fara sa ma gandesc sa probez butucul de la portiera. Cand am bagat cheia, surpriza, intra cam trei sferturi si nu se rasuceste in nici o directie. Am doua chei tip briceag cu care descui portbagajul fara probleme, dar la portiera soferului nici una nu misca nimic.
    Am incercat cu diferite sprayuri pentru yale, WD40 dar degeaba. Una din chei are o fisura cam la jumatate, probabil ca vechiul proprietar (din Germania) a fortat-o.
    Ca siguranta ca sa fu sigur ca intru in masina daca raman fara baterie, am saltat o clapita de la bancheta, in cel mai rau caz sa intru prin portbagaj. Butucul pentru cheie se poate repara in cazul in care este defect ? Ma gandesc ca exista posibilitatea sa fie inlocuit. Sau se poate achizitiona altul la care sa se potriveasca cheile ? Partea metalica se poate inlocui pe cheie fara sa schimb toata telecomanda ?
     
  6. Ovidiu_FZE 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2016
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi a4, 1.9TDI, 2004
    Salut baieti,

    am un a4 1,9TDI 2004 dotat cu inchidere centralizata din fabrica; pe telecomanda exista 3 butoane (deschis/inchis si porbagaj), fiecare buton cu 2 functii pentru apasare scurta si lunga; ma intrebam daca pentru butonul de porbagaj este alocata o functie la apasarea scurta pentru ca la apasarea lunga imi deschide doar porbagajul; are cineva o schema electrica de conexiuni?
    Urmaresc sa adaug o comanda suplimentara folosind o apasare scurta pe acel buton, asta daca este posibil.
    ms
     
  7. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Adrian G. Masina având cheie briceag cu închidere centralizata sa folosit mereu închiderea -deschiderea din terecomanda și biluțele din Butuc sau înțepenit și nu mai intra cheia 'caz real am avut eu la a doua masina a mea caddy 3 cheie briceag' rezolvarea este demontarea butucului și cu spray și cu ceva ascuțit trebuie forțați un pic biluțele din interior stingă dreapta pina își da drumu sau problema e ca a fost schimbat butucul,
    Chiar dacă a fost schimbat butucul și nu merge cheia sunt ateliere are adaptează butucul după cheie.
    Ovidiu- la mine butonul portbagaj tot are doar apăsare lunga pentru portbagaj, pe apăsare scurta nu face nimic, masina mea tot e un b6 Avant 2005
    Bafta.
     
  8. Adrian G.

    Adrian G. 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4, 2.0, 2003
    Multumesc de sfat, am sa incerc sa il desfac. Daca nu se deblocheaza, am sa caut un mester in Bacau poate reuseste el
     
  9. Paul-Suceava 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    Gura Humorului
    Masina:
    Audi a4 b6 2002 motor awx
    Stie cineva cum se inchid manual portierele spate? Multumesc
     
  10. Adrian G.

    Adrian G. 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4, 2.0, 2003
    Mr.Yadge, ai avut dreptate, dupa ce am insistat destul de mult cu wd40 si spray pentru yale, nu s-a deblocat. Dar dupa doua zile cand am bagat cheia, am avut o surpriza placuta. Functioneaza perfect.
     
  11. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Adrian G, Drumuri bune și numai bine...
     
  12. Doru132 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Drobeta turnu severin
    Masina:
    Audi a4 2002
    Salut,
    Am schimbat calculatorul de confort, am o singura cheie si nu reusesc sa o sincronizez cu modul actual. Am incercat cu VCDS. O alta solutie ? Merci.
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Doru, daca cheia nu e compatibila cu modulul nou de comfort nu ai sa poti sa o imperechezi niciodata.
    Detalii vreau:
    - Ce cod ai avut pe modul vechi (ultimele litere) si ce litere ai acum pe modulul nou?
    - Ce altceva nu mai functioneaza odata cu schimbarea modului? Nu banui, verifica toate usile.
    - Cum ai incercat sa o sincronizezi cu modulul? Descrie pasii.
    - Esti convins ca bateria are peste 3 V si ca nu este montata cu polaritatea inversata?
     
  14. Doru132 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Drobeta turnu severin
    Masina:
    Audi a4 2002
    Ideea e ca am avut un modul care nu mi incuia usile spate cu seria AT, dar nu era cel original. Acum am pus unul cu seria N, imi merge tot acum , dar nu pot sincroniza cheia. Am incercat cu VCDS cum este descris anterior in acest topic, cheie in contact adaptare, canal 0, canal 21.
    Bateria de la cheie este buna, pe vechiul modul a functionat.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bun. :) Cauta alta cheie (telecomanda) sau alt modul. Astea 2 nu le poti imperechea.
    Nu trebuia sa schimbi litera modului. Si, daca tot ai facut-o trebuia sa iei si telecomenzile de la chei (le dadeai pe ale tale la schimb eventual) ca sa asiguri compatibilitatea intre cele 2.
    Si cheile si modulele au coduri diferite intentionat. Multumim Audi.
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Mi-e teama ca el a dat Go pe canalul 21 si atat.Spune ca a dat pe canal 0 si canal 21.
    Ce spune pe Vcds cand apesi butonul?Cate chei ai setat?
    Personal am adaptat chei de mai multe feluri pe masina mea fara probleme.Mi-e greu sa cred ca un modul de B6 nu vede chei de B6.
     
  17. Doru132 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Drobeta turnu severin
    Masina:
    Audi a4 2002
    Am incercat sa modez o sg cheie, si nu am reusit, am urmat pasii in totalitate, dar daca gasesc o telecomanda nou, cu cip si dispozitiv inchidere o pot moda la acest calc de confort?
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Catalin, m-am jucat cu mai multe module (coduri diferite printre care si AT) pe aceeasi masina si nu toate recunosc telecomanda. Mai mult, alt modul nu incuia usile de spate. Un modul de B6 nu vede orice cheie de B6. Idem si la B7. Testat personal pe destul de multe masina ca sa afirm cu tarie ce am scris mai sus.
    Doru, pe tine te intereseaza jumatatea cu telecomanda, nu jumatatea cu cip si lama. Nu conteaza daca e noua sau sh, conteaza sa fie compatibila.
     
  19. Doru132 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Drobeta turnu severin
    Masina:
    Audi a4 2002
    Si cum stiu care e compatibila, are un cod ceva?
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Stii testand cheia direct pe masina, cu vcds-ul in fata.
    Sau, cumperi o cheie a carei telecomanda are acelasi cod cu o cheie care ai determinat deja ca e compatibila.
     

Distribuie pagina asta