1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Chei si inchidere centralizata la A4 B6 - sincronizare chei cu auto - duplicare cheie -

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de alien_h2001, 24 Feb 2009.

  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Ok, din ce am vazut peste tot se vinde doar HAA. Cred ca singura varianta e sa comanzi o cheie noua dupa seria de sasiu dar sa iti dea in scris ca vor aduce NAA. Fiind originala si unica nu se poate returna
     
    silviu85 apreciază asta.
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Iti faci o cheie de tip HAA - adica normala.
    Cheia NAA este menita sa mearga doar in contact, ca de exemplu torpedoul nu il deschide. Se numeste cheie de service.
     
    silviu85 apreciază asta.
  3. silviu85 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2013
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    audi a4,1900,2002
    Am rezolvat cu cheia baieti,multumesc.Mai am o intrebare,vreau sa cumpar o cheie din dezmembrari pe care sa o sincronizez cu inchiderea,cum aflu ce cod de cheie se potriveste pe inchiderea de la masina mea
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Conform codului de pe cheia care o ai acum. Se vede codul in interiorul cheii dupa ce iese lamela.
     
  5. silviu85 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2013
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    audi a4,1900,2002
    Problema e ca nu am cheie cu telecomanda si de asta vrea sa cumpar una. Se poate afla prin alta metoda ?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. La reprezentanta pe baza serie de sasiu.
     
  7. Banzay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    LosAngeles
    Masina:
    Audi A4 1.8T 2004
    Masina: 2004 A4 B6.
    Interfata: KKL 409.1 (https://www.amazon.com/gp/product/B00L43G9KC/ref=oh_aui_detailpage_o06_s01?ie=UTF8&psc=1)
    Software: VCDS Lite - merge cum trebuie.
    OS: Win 8.1 Pro, 32 bit

    Ce vreau: sa imi 'invat' vreo 2 chei. VCDS cere PIN. Pt. asta trebuie sa citesc EEPROM-ul din cluster. VagTacho nu vede interfata - nu e mare surpriza. Eeprom programmer la fel. Inca unul, nu mai stiu cum ii zice la fel. Can-commander 2.5 merge partial si aici intervine curiozitatea. Cu driverul de pe CD-ul chinezariei (CH340), Can-commander imi vede imediat interfata, dar cand dau 'read', citeste si... degeaba, ca tot '000' e peste tot. Intervine prezumtia de nevinovatie a 'clonei' si dau vina intai pe calitatile mele de a ma juca cu OBD-uri, desi am pus mana pe cateva la viata mea, insa asta ma dovedeste. Ceva opinii legate de situatie?

    LE: pe un forum obscur am citit ca cica chipseturile CH340 nu prea se inteleg cu ce vreau eu. pt. asta ar fi bune FTDI-urile. Care o fi diferenta, nu stiu, dar o fi.
     
    Ultima editare: 9 Feb 2018
  8. alexm 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    bacau
    Masina:
    A3, 1.6
    Am gasit prin arhiva personala, verif daca merge si la tine:

    Vcds

    A.
    SELECT>46 CENTRAL CONV.>ADAPTATION-10>
    CANAL 00>READ>SAVE>YES(ELIMINARE TELECOMENZI
    INVATATE)

    B.
    >CANAL 21 >READ> NEW VALUE 1(PRIMA CHEIE) -KEY 1 IN CONTACT>TEST>CLICK
    HOLD LOCK BUTTON(CAMP 3- RECOGNIZED)

    C.
    NEW VALUE 2(PT. KEY 2 AFLATA IN CONTACT)>TEST>CLICK HOLD
    LOCK(CAMP 3- RECOGNIZED)>SAVE >YES .>DONE......EXIT.
     
    Banzay apreciază asta.
  9. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab

    Pai e si normal, vag tacho are cablul lui/vag k+kan al lui, interfata ta nu o poti folosi cu cele 2.
    Cam asta am eu pe laptop printre care si pt.citit pin.
     
  10. Paula19

    Paula19 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4, 1.9tdi 2004
    La un a4 din 2003 am doua chei. Insa cea pe care o foloseam de obicei nu mai functioneaza inchiderea centralizata. Am incercat sa i schimb bbateria dar tu nu a mers. Dupa ce am auzit diferite pareri am incercat sa sincronizez cheile din nou. Asa ca am facut asta dar am reusit doar cu cheia a 2-a (de rezerva). Si acum o folosesc pe aceasta are cineva idee de ce nu mi mai merge prima cheie?
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu incerca sa sincronizezi daca nu stii daca emite.
    Exista posibilitatea sa se fi defectat ceva in ea, sau sa ai un copil inventiv care ti-a bagat cheia la apa sau chiar cateva secunde in cuptorul cu microunde. Sau poate a spalat sotia cheia. Sau o tii langa un magnet puternic. Toate acestea pot desincroniza sau chiar defecta cheia.
    Concluzia e ca trebuie sa vezi daca cheia emite.
    Pentru asta intri pe 46 - msb 007 si apesi pe orice buton ca se vezi daca in casuta 1 sau 2 se schimba valoare a 0 in 1, respectiv 2, respectiv 3.
     
    Paula19 apreciază asta.
  12. Paula19

    Paula19 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4, 1.9tdi 2004
    Multumesc.
     
  13. nasustefy 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Locație:
    Italia - Ploiesti / Romania
    Masina:
    Audi A4 awx 2002
    Salutare.SI eu am aceeasi problema cu inchiderea din telecomanda. mentionez ca deja am incercat cu cele 2 chei procedura cu o cheie in contact si una in usa rotind-o spre inchis si deschis dar,,,nimic si am fost si la un electrician auto si a pus testeru dar nu a gasit nimic si mi.a zis sa merg doar la audi ca nu mai sant bune cheile s-au a o fi alta prbl pe care numai la ei se poate gasi.Inchiderea si deschiderea se face mecanic . in momentul deschiderii se deschide numai usa soferului si la punerea contactului toate
    Daca cineva a avut o problema asemanatoare si a rezolvato rog sa dea ceva detalii.. .mentionez ca bateriile au fost schimbate de la ambele telecomenzi dar fara rezultat si defectul a aparut asa fara sa fac cv la masina sau cv la chei.Multumesc
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vino la Bucuresti ca sa rezolvi problema. Tu ai fost la un agarici nu la un electrician profesionist in auto. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
    Se rezolva problema la tine si fara reprezentanta si este scrisa rezolvare pe forum.
     
  15. nasustefy 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Locație:
    Italia - Ploiesti / Romania
    Masina:
    Audi A4 awx 2002
    Multumesc frumos pentru raspuns dar eu momentan lucrez si sunt in Italia si aici "meseriasii" nu prea repara s-au nu vor sa-si bata capul sa gaseasca chiar si un mic defect. Pentru ei e mai simplu daca schimba tot ce inseamna legat de aceasta problema si credeti-ma ca am fost la multe ateliere electrice auto si nu la unul singur. Daca se poate sa-mi puteti da ceva sfaturi cu ce as putea eu sa incerc sa rezolv problema v-as fi recunoscator.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Colegii care ti-ar putea raspunde din pacate nu au timp de stat pe forum. Bafta.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai VCDS la tine in Italia?
     
  18. nasustefy 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Locație:
    Italia - Ploiesti / Romania
    Masina:
    Audi A4 awx 2002
    Multumesc frumos colegii .am gasit deja rezolvarea la un electrician ROMAN era cv tot din citirea de cheie
     
  19. smara

    smara 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2015
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    A4, 1.8 T, 2003
    Salutare,
    Intampin o problema "putin dificila" pentru mine insa nu si pentru alti cred :happy: si anume: mi-am cumparat o carcasa de cheie (A4 B6) si nu pot desface mecanismul din cheie. Are asa zis, 2 piulite pe rotund aurii in 2 colturi. Am tras de el si nici d-al naiba nu am reusit sa-l scot. Daca ati intampinat vreunul asa ceva sau daca aveti cunostinta, as fi recunoscator, pentru ajutor. Nu de alta dar ma oftic de carcasa platita. Va multumesc. :)
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP

Distribuie pagina asta