1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Chei - inchidere centralizata - IMMO la Audi Q7 - sincronizare chei cu auto - duplicare cheie

Discuție în 'Audi Q7' creată de meine, 31 Iul 2010.

  1. vaskez

    vaskez 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi r8
    Am fost la rprezentanta Audi si a stat masina inclusiv pe online cu Audi Germania (din ce am inteles de la acestia) aproximativ 2 ore si din 132 de erori au reusit de au mai ramas 9. Luni merg iar. Am inteles ca vor lua fir cu fir sa verifice daca au tensiune pe ele.
    Eu acum aflu pentru prima oara ca IMMO este in ECU la acest model de masina. Eu am crezut ca este o chestie localizata sub volan, acest IMMO.
    Intamplarea face ca sefa de service sa fie o fata din Romania si in mod normal puteam sa intru abia pe 7-8 septembrie la programare dar ea mi-a luat cheia din mana si mi-a bagat masina si asa a stat masina 2 ore conectata cu Audi Germania. Din ce am inteles si am mai auzit din gura acestora cat am reusit sa inteleg, eu care nu stiu o boaba de spaniola, dar ea imi traducea ce spunea baiatul din service-ul autorizat Audi ceva despre Imobilizator Gateway si cu ECU ca nu comunica intre ele. Asta am inteles din ce mi-a tradus si acestia cred ca este ceva intrerupt pentru ca la prima vedere totul parea la locul lor
    Subliniez ca in urma cu ceva ani am patit tot la un Audi in reprezentanta ma puneau sa schimb intreg sistemul de servodirectie si de fapt dupa ce am mers la alt service era doar un cablu ros de soareci. Nu vreau sa repet acelasi lucru si acum.

    De aceea si cer ajutorul vostru pentru ca poate este cineva in aceasta comunitate care ar avea idee ce ar ANULA un hot de face IMMO sa blocheze masina. Si mai cer ajutorul vostru pentru ca nu vreau sa ma trezesc ca trebuie sa schimb tot felul de chestii de sute sau mii de Euro dupa ce am schimbat si ECU de 1.400 Euro, degeaba dupa parerea, pentru ca nu se aprindea absolut deloc ceva in bord la masina. Nu vreau sa ma coste sute de euro ceva ce poate costa cativa euro sau sa fie un simplu cablu taiat de hoti. Multumesc. Atasez poze cu ECU montat pe masina la cererea service-ului.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da plasticul de sub volan jos, acolo ai modulul coloanei volan si mai in spate gateway-ul.
    Vezi daca sunt ceva fire taiate sau mufe scoase.
     
  3. botezbogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2020
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Q7 2008
    Poate ajuta cineva să explice ce înseamnă BAP sau CDEF în opțiunile de meniu ascunse
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vezi-ti de treaba si numai umbla acolo ca n-ai sa activezi nici o “optiune minune” dintr-un simplu meniu.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    botezbogdan pentru ce vrei sa stii asta ? Nu are nici o legatura intrebarea ta cu acest topic. Nu va mai jucati in meniul ascuns pentru ca iti faci masina = sistemul MMI o caramida nefunctionala.

    BAP este un protocol de comunicare pentru MMI = Operating and Display Protocol / Bedien- und Anzeigeprotokoll vezi aici: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Common_Acronyms sau mai inseamna Barometric Atmosphere Pressure dar nu are legatura ultimul acronim cu sistemul MMI si meniul ascuns.

    CDEF este o linie de program atasata unei functii care trebuie indeplinita. In traducere este o linie = un protocol de comunicatie intre mai multe module la fel ca si BAP. Uite aici unde este localizat si tot aici gasesti traducerea Green Menu adica meniul ascuns: http://www.audi-resource.com/mmihiddenmenu.php

    Daca faci programare si cunosti ce este aceea o schema logica gasesti mai multe aici: https://stackoverflow.com/questions...n-using-def-cdef-or-cpdef-for-optimal-perform
    Traducerea Green Menu adica meniul ascuns o mai gasesti si aici: https://www.a5oc.com/threads/2g-mmi-menu-translation-description.73145/

    Asa cum a mentionat si audi66 lasa joaca si nu iti mai baga manutele und enu te priveste si unde te depasesc limitele intelegerii (se vede asta dupa cum ai adresat intrebarea ta). Ultimele 3 mesaje vor fi sterse dupa ce citesti mesajul acesta.
     

Distribuie pagina asta