1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Chevrolet DragRacing - 14 iunie 2009 Satu Mare

Discuție în 'Evenimente din lumea auto / Curse legale' creată de Vlad04NOZ, 2 Iun 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Mentionez ca toate datele postate sunt luate de pe forumul 4tuning de pe sectiunea colegilor din SM :

    Comunicat de presă 01: Chevrolet DragRacing

    Este al treilea an consecutiv când in Satu Mare va avea loc un eveniment de talie internationala. Primele 2 evenimente, organizate în Centrul Nou s-au bucurat de un succes deosebit atât pe plan local, cât şi pe plan naţional. Ca o recunoaştere a nivelului organizării, asociaţia AutoSportClub va organiza împreună cu principalul actor central-european, echipa DragRacing Ungaria, organizatorul Campionatului Maghiar de Accelerare. Această echipă semnează şi etapa din 13 iunie, care va avea loc pe aeroportul Nyíregyháza, iar distanţa minoră între cele două municipii ne oferă prilejul de a organiza în 14 iunie, duminică, o etapă sătmăreană împreună cu partenerul maghiar, etapă la care, pe lângă sătmărenii entuziaşti vor participa şi performerii Campionatului Maghiar, şi-au anunţat prezenţa concurenţi din Austria şi Slovacia.

    Partenerul principal al evenimentului este Chevrolet West Satu Mare.

    Concursul de accelerare are ca scop să atragă atât concurenţi locali amatori, cât şi piloţi profesionişti. Dimensiunile pistei (cu o lungime de peste 2500m şi 45m lăţime) ne vor permite să organizăm concursul cronometrat pe o distanţă de 402,33metri (quarter-mile), cu măsurare legală de standarde internaţionale. Astfel rezultatele obţinute pot intra în portofoliul fiecărui concurent, pe baza tichetului de timp. Partenerul maghiar va asigura aparatura şi tehnologia pentru organizarea concursului, comisia de arbitri româno-maghiară fiind responsabilă pentru validarea rezultatelor.

    Pe această pistă, pe lângă cursa de accelerare, spectatorii sătmăreni vor avea parte şi de alte programe automobilistice, vor putea admira animatori şi cascadori din elita internaţională, (Erdős Csaba Team si nu numai), pentru sexul feminin şi pentru copii se vor organiza programe de divertisment, programe atractive şi incitante, vom lansa acţiuni civile şi de caritate.

    Securitatea publicului va fi garantată prin gardurile de protecţie, în lungime de 2500 metri, cordoane laterale, precum şi de agenţia de pază şi protecţie. Startul în competiţie se va realiza după verificări tehnice serioase a automobilului de concurs, vom asigura prezenţa ambulanţei şi a echipajului de pompieri/descarcerare.

    Accesul publicului va fi posibil pe bază de bilete/invitaţie, (15RON, cu gratuitate sub 14 şi peste 60 de ani), parcarea automobilelor publicului se va organiza folosind intrarea din partea AeroClublui. Organizatorul va colabora, ca şi în anii precedenţi, cu Serviciul Poliţiei Rutiere pentru evitarea perturbării traficului şi pentru a asigura securitatea rutieră în zonă.
    ------------update 1----------
    In mare despre partea de EXPO TUNING:
    Vor fi 3 mari categorii plus un premiu special:
    1.BEST EXTERIOR: LOCURILE I II SI III
    2.BEST INTERIOR: LOCURILE I II SI III
    3.BEST SOUND: LOCURILE I II SI III

    PREMIUL SPECIAL : BEST CAR OF THE SHOW

    Fiecare dintre castigatorii din grupele de mai sus vor fi recompensati atat cu diplome si cupe cat si cu premii atractive din partea sponsorilor.
    Intrarea masinii in zona rezervata EXPO se face gratuit,soferul masinii nu plateste bilet de intrare, in schimb ocupantii masinii da. Inscrierea masinii in categoriile de mai sus va costa 30 de ron .Nu se plateste de mai multe ori taxa de inscriere a masinii daca propietarul doreste sa se inscrie la mai multe categorii.
    Organizatorii isi rezerva dreptul de a-si alege concurentii .NU se va intra pe platou cu o masina care are ca si modificari un set de neoane sau jantele schimbate.
    ------------------------Update 2------------------
    Chevrolet DragRacing si etapa DragRacing Ungaria sunt două curse "gemene", în sensul organizării concursului de accelerare, sistem de cronometrare profesional, cu timeslip, masini puternice din campionatul maghiar in categoria profi şi sper că mulţi concurenţi din România.

    Cea din 13 iunie, etapă în Campionatul Maghiar de Accelerare este organizat de acelaşi echipă, DragRacing Ungaria, iar cea din 14 iunie este organizat de AutoSportClub Satu Mare, DragRacingHU, 365HP si GerBog.

    Partenerul principal al evenimentului este Chevrolet West Satu Mare, sponsorii sunt: anvelopele Yokohama, energizantele Bomba!, Quelle Romania.

    Relaţii cu concurenţi accelerare: Alex2Fast4U, pe adresa satumare[at]dragracing[punct]ro
    ------------------------Update 3 -----------------------
    Mentiuni importante din partea organizatorilor:
    -numărul participanţilor la concursul de accelerare este limitat la 250 de concurenţi
    -cei care completează şi trimit fişa completată pe satumare[at]dragracing[punct]ro,
    au prioritate faţă de cei care se înscriu la faţa locului.
    -organizatorii vor trimite confirmare de inscriere pe adresa de email a concurentului
    -cei care sunt "pre-inscrişi", vor trebui doar să semneze fişa trimisă la faţa locului.
    -organizatorii îşi rezervă dreptul de a selecta concurenţii

    Mai jos aveti fisa de inscriere si regulamentul de participare, cititi bine absolut fiecare particica din regulament si completati fisa corect.

    O sa atasez regulamentul de inscriere si fisa de inscriere....Bafta participantilor !
    O sa incerc sa revin cu alte detalii si update-uri daca o sa apara schimbari :thumbs-up:
     
  2. Jeff 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Mitsubishi EVO
    Vreau doar sa stiti ca pregatim cel mai mare show de profil si cea mai serioasa organizare de pana acum din Romania. Cronometrare cu tichete de timp si panouri de afisaj pt public, masini performante (s-au anuntat Nissan GTR, RS6 de 700cp :) Opel Speedster Turbo si mai multe masini performante de la vecinii unguri - veti putea vedea in actiune si Viper-ul de 10.0 secunde).
    Informatii mai puteti citi pe chevrolet.dragracing.ro sau www.dragracing.ro
    Va asteptam!

    PS: Daca sunt intrebari, raspund cu placere...
     
  3. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    pt cei care nu au vazut RS6-le la treaba pana acum, va fi o adevarata delectare!
    presupun ca e acelasi care a fost si la Pitesti ...
     
  4. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Hai baieti,cine se inscrie?
     
  5. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    A short update :)... revin cu mici detalii (tot multumita colegilor de pe forumul 4tuning comunitatea din SM;) )

    Noutati pe partea de SHOW&SHINE
    S-au mai facut doua grupe, deci inca 6 cupe puse in joc :
    1.Best Wheels
    2.Best Paint
    In privinta acestor doua categorii , pe partea de Jante :se ia in calcul pe langa frumusetea unei jante , si felul in care aceasta se asorteaza cu restul elementelor de pe masina, iar pe partea de paint nu se va premia doar masinile care au airbrush se va premia si o vopsea mai speciala, sau o combinatie frumoasa de culori .

    Lista cu masinile inscrise in concurs pana in data de 06.06.2009:)

    Masini din tara :

    Mitsubishi Lancer Evolution IX
    BMW E63 M6
    Audi S3 Quattro 2.0 TFSI
    Nissan Skyline GT-R35
    BMW E30 325i Turbo
    Ford Fiesta Mk1
    BMW E36 318
    Opel Tigra 1.4
    Renault 5 GTE 1.7 Turbo
    MG ZR 160
    Opel Tigra 2.0 Gsi
    BMW E30 M5 + Nitrous
    BMW E30 325i
    Honda S2000
    VW Corrado G60 Compressor
    Honda CRX
    BMW E46 M3
    BMW E30 Cabrio 325 24v
    Mitsubishi Colt CZT 1.5
    BMW E30 320
    Opel Calibra 2.0i 4x4 Turbo + Nitro
    Honda S2000
    VW Golf Mk II
    Chevrolet Corvette

    Masini din Ungaria :

    - Dodge Viper
    - Audi S2
    - VW Polo TDi
    - Honda Civic
    - Mitsubishi Lancer Evolution IX
    - Alfa Romeo
    - Chevrolet Caprice

    Inca nu sunt siguri :

    - Pontiac
    - baietii cu Honda de la Skunk2

    Sa speram ca o sa fie amatori de curse si de la noi de pe forum...am auzit deja ceva zvonuri :):p Pana Duminica aceasta lista va fi mult mai lunga plus ca multi concurenti se vor inscrie la fata locului ;)


    Later Edit :
    Cronometrarea se va face cu un sistem profesional dedicat, in sistem Pro Tree, cu tichet de timp pt fiecare concurent imediat dupa fiecare cursa, cu panouri mari de afisaj.

    Bafta si vizionare placuta spectatorilor !
     
    Ultima editare: 9 Iun 2009
  6. Jeff 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Mitsubishi EVO
    Remarca: masinile unguresti de mai sus sunt toate de 10 si 11 secunde! Veti vedea show ;)
     
  7. cabrio_xx

    cabrio_xx 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi a4 b8 s-line,audi b4 cabrio
    veniti careva??:)
     
  8. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    eu o sa fiu prezent;), nu am cum sa ratez asa ceva ...vezi ca o sa mai mearga din Baia Mare si Liviu (Masimo) ia legatura cu el poate face-ti o mica coloana de Audi-uri din Baia Mare;) ... apropo la Baia Mare ai fost acum 2 saptamani la Drangracing ? Chiar m-am uitat sa vad daca nu o sa zaresc cabrioul tau pe undeva:)...dar era cam greu la cate masini erau parcate:nyah:

    @ Jeff abia astept sa le vad in actiune pe cele din Hu si nu numai :)...binenteles si Evo-ul tau e tare l-am vazut cum a alergat la Baia Mare ... sunt curios ce timp sa scoti aici:icon_thumright: (sa speram ca si vremea o sa fie de partea noastra)
     
    Ultima editare: 11 Iun 2009
  9. Jeff 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Mitsubishi EVO
    Vremea va fi ok, nu-mi fac griji. Sper sa merg un 11.3-11.4 macar.
     
  10. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Nici eu nu-mi fac griji,nici n-am de ce Jeff,m-au bagat la grupa S5(AWD), cu tine in grupa!!!
     
  11. cabrio_xx

    cabrio_xx 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi a4 b8 s-line,audi b4 cabrio
    am fost dar am fost cu masina lui tata la expo:Dne vedem duminica la satu mare:)numai bine
     
  12. Jeff 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Mitsubishi EVO
    Masimo: eu merg in P3, am licenta de Pro. Fa-ti griji legate de ROT :sly:
     
  13. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Pana la urma,ce va fi,va fii,am niste probleme cu clapetele de la evacuare,le-am avut si la Baia Mare!Le pune garantia,dar nu ma incadrez pana in weekend,problema e ca, diminueaza din putere iar din cand in cand intra in limp-mode(sau cum se scrie),sper sa nu se intample in timpul cursei.
    PS: nici tie nu-ti va fii usor!:respekt:
     
  14. adi micle

    adi micle 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2008
    Locație:
    cluj napoca\satu mare
    Masina:
    Audi TTS 2.0tfsi 272cp quattro
    eu merg sigur ca spectator dar ma bate gandu sa si particip :)
    problema e ca inca imi e stoc masina (2.0tfsi, 272cp) si din cate vad la 4x4 toti sunt gramada fara categorii:p
    mai sunt masini fara modif?
    are rost sa ma bag sau ma fac de rusine si ma rup toti peacolo?:)
     
    Ultima editare: 13 Iun 2009
  15. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    OK Adi ne vedem la aeroport maine :) ... bafata daca cumva te incumeti si participi ...noaptea va fi un sfetnic bun pentru tine:p
     
  16. Jeff 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Mitsubishi EVO
    Adi, in cel mai rau caz castigi experienta competitionala si participi la unul din cele mai bine organizate evenimente de profil. In cazul mai bun, podium.
     
  17. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Noutati de ultima ora...:) vremea la Satu Mare este foarte faina...soare din belsug asa ca o sa fie o vreme numai buna pentru curse :eyebrows:
    program Drag Racing:

    - Ora incepere inscrieri : 8:30
    - Ora terminare inscrieri : 13:00
    - Verificari tehnice ale masinilor de concurs : incepand cu ora 9:00
    - Ora incepere concurs : 10:00
    - Ora terminare concurs : 18:00
    - Festivitate premiere : 18:30 – 19:00
    - Ora terminare eveniment : 19:00

    intre timp, in fiecare ora vor fi drift-show, streetfighter show (moto), dragster, o actiune caritabila initiata de organizatori .. in mare acesta este programul

    masinile inscrise pana acum :
    Mitsubishi Lancer Evolution IX
    BMW E63 M6
    Audi S3 Quattro 2.0 TFSI 8P
    Nissan Skyline GT-R35
    BMW E30 325i Turbo
    Ford Fiesta Mk1
    BMW E36 318
    Opel Tigra 1.4
    Renault 5 GTE 1.7 Turbo
    MG ZR 160
    Opel Tigra 2.0 Gsi
    BMW E30 M5 + Nitrous
    BMW E30 325i
    Honda S2000
    VW Corrado G60 Compressor
    Honda CRX
    BMW E46 M3
    BMW E30 Cabrio 325 24v
    Mitsubishi Colt CZT 1.5
    BMW E30 320
    Opel Calibra 2.0i 4x4 Turbo + Nitro
    Honda S2000
    VW Golf Mk II
    Chevrolet Corvette
    Honda Civic TypeR EP3
    BMW E30 335 Turbo
    Audi S3 Quattro 2.0 TFSI 8P
    VW Golf Mk II
    Subaru Impreza WRX
    Opel Tigra 1.4
    Honda Civic
    VW Golf Mk III VR6
    Dacia Logan 1.5 dCi
    Opel GT
    Nissan 300ZX
    BMW E30 M3 Turbo
    Nissan 200SX
    Alfa Romeo Alfasud
    VW Golf IV 1.9TDi 4Motion
    Honda CRX
    Honda CRX
    Audi S3 Quattro 1.8T 20v 8L
    Audi A5 3.0 Quattro
    BMW E30 M5 + Nitrous
    Mitsubishi Colt 1.5did
    VW Passat 1.8T
    BMW 325i
    Audi RS4
    Audi RS2

    + masinile de Ungaria + cele care o sa fie inscrise azi care sunt convins ca nu o sa fie un numar restrans:):p ....bafta participantilor si vizionare placuta spectatorilor...gata eu plec la aeroport...sper sa revin si cu ceva poze;)
     
  18. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Asa cum s-a prefigurat a fost un concurs pe cinste, vremea de nota 10+, organizare la fel, cred ca a fost cel mai mare eveniment de acest gen desfasurat vreodata in Romania, peste 6000 de participanti(asa s-a vehiculat:p), concurenti, expozanti si marea masa ca si spectatori...oricum toata lumea a avut numai de castigat.
    Felicitari Jeff pentru premiu, masina a mers foarte bine, Adi nici TTS-ul tau nu a fost mai prejos mai ales pentru o masina stock fara nici un fel de modificari(si tinand seama ca a fost prima ta participare la astfel de "liniute"...iti urez la mai multe:p), si ultimul dar nu cel din urma il felicit pe Liviu, care in ciuda problemelor care urmeaza sa le rezolve la masina a reusit sa castige locul 1 la categoria lui, imi pare rau ca nu am reusit sa-l vad pe Nadir in "actiune " live ca pe youtube l-am vaut de mai multe ori :), S3-ul lui a avut ceva probleme cu o zi inainte in Ungaria si nu a putut concura ... in rest las pozele sa vorbeasca...o poza face cat o mie de cuvinte:)

    PS : sper ca ati ajuns toti cu bine acasa ... eu fiind "gazda" am ajuns relativ repede :p
     
    Ultima editare: 14 Iun 2009
  19. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    si acum setul 2 de poze cu mai multe Audi-uri care au participat si la "racing" :) unele de la noi de pe forum o sa le recunoasteti nu cred ca mai necesita nici o prezentare :p :) primele poze sunt ale unui Audi 90 de atentie 780 CP si vreo 920 Nm care a ocupat de asemenea locul 1 la categoria lui daca nu ma insel :thumbs-up: enjoy the photos ;)
    Later edit : inca o poza cu MAS in actiune...
     
    Ultima editare: 14 Iun 2009
  20. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Si un ultim set de poze pe ziua de azi, cu dragstarul din Ungaria (care avea parca 2400 de CP :tocktock: :drool:) si cateva de la premiere cu Masimo;). Felicitari :applaus: organizatorilor pentru eforturile depuse in organizarea explemplara a acestui eveniment auto ... la mai mare....sau la mai multe:):p

    PS : sper sa mai revin cu ceva poze maine :salute:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta