1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Chiptuning / Resoftare / Modificare motor Aspirat Benzina - discutii diverse

Discuție în 'Motor' creată de CIPRIOTTU, 19 Sep 2007.

  1. silviu8x

    silviu8x 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2010
    Locație:
    Brescia
    Masina:
    Audi A4 CAGA 2008
    Dilema asta o am si eu...Se poate face cate ceva,am sperante sa ajung pe la 240 de cai,dar daca devine incontrolabila,ma multumesc si cu 210.
    Nu stiam de "kitul"pentru 1.8...daca as fi stiut cu siguranta as fi inceput asa!si pe a6 a fost pus acest motor.Intradevar merge bine chiuloasa dar pistoanele nu cred ca duc la 400+
    ps:http://www.youtube.com/watch?v=zZA7YXvXjYM&playnext=1&list=PL2A6EE505DFD8C5E2 asta nu si-a pus prea multe probleme...
     
    Ultima editare: 3 Mar 2011
  2. RevHard

    RevHard 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    1998 A4 1.8
    Nu si-a pus probleme pt ca masina este o reclama, e evident ca nu are nici un sens. Ar fi putut sa puna toate chestiile alea pe un s3, dar nu, au facut un golf4 ca sa vina toti fanaticii vw sa scrie "vw 4 life" si ulterior sa-si faca o laba de ciptuning la ei, ca doar au facut un golf de 700 de cai, nu?
     
    Ultima editare: 3 Mar 2011
  3. silviu8x

    silviu8x 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2010
    Locație:
    Brescia
    Masina:
    Audi A4 CAGA 2008
    Normal...este absurd ca cineva investeste de 10 ori valoarea masinii pe o baza din start gresita...Exemplul asta era unul ironic...cred ca este evident cat este de greu si pentru el, sa controleze chiar in linie dreapta masina,nu e nici un filmat cu masina asta in curbe,pentru ca nu poate lua o curba cum trebuie...
    Din cate stiu eu nu 200 este limita la T.A. ci 250 de cai...sper...
     
  4. RevHard

    RevHard 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    1998 A4 1.8
    Ma gandesc ca mai depinde si de greutatea masinii. Pe un a6 cred ca nu e mult 250, mai ales daca ai si niste gume bune. Mai pui un LSD si n-ai probleme nici in curbe, ar fi superba masina. Dar unde pui 250 de cai pe un renault5turbo (am mai vazut cazuri), este complet degeaba. Poate conceptia mea este influentata si de praful de pe asfaltul din romania (in unele cazuri chiar nisip).
     
  5. silviu8x

    silviu8x 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2010
    Locație:
    Brescia
    Masina:
    Audi A4 CAGA 2008
    Iti dau perfecta dreptate! Din pacate nu am idee ce tip de diferential am pe masina,sper sa aflu in curand,tousi am deja impresia ca este cu alunecare limitata.Cutia mea este DHW,poate stie cineva mai bine si imi spune si mie..
    A6-le asta care il am acum este prima masina turbo-benzina pentru mine,este ok,impinge bine,dar este cam pretenzioasa.180 de cai ii am doar cu benzina de 98 si se simte tare diferenta de la vpower la verde normala...
    On T:am ocazia sa conduc regular un alt A6 dar AEB,aproape identica cu a mea! Am mai discutat chestia asta si cu tunerii si am ajuns la concluzia ca la masini cu harta stock,gen a mea si cealalta de 150 de cai este aproape imperceptibila diferenta! Asta din cauza ca puterea este erogata in mod liniar.Dar cu un soft modificat pe sport,treaba sta altfel!
    Din acest motiv cred ca si un b5 1.8 N.A. reprogramat atent si usurat s-ar comporta destul de agresiv.
    Eu personal,nu as schimba un a4 pe un altul doar de dragul de a avea turbo,apoi sa ma pun sa-l reprogramez,ca oricum nu prea se cunoaste ca il are...
     
  6. SNM

    SNM 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2009
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    A4 B6, 1.6 101 CP, 2002
    A facut cineva Chiptuning pe A4 b6 1.6i?

    Dupa cum suna si titlul, intrebarea mea este : a facut cineva chiptuning pe a4 b6 1.6i 101 CP? se simte vreo diferenta dupa resoftare?
     
  7. dany04ncs

    dany04ncs 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4/2003/1.6. Audi A4 B7 2.0 TDI 103 kw cod motor BRE
    Salut,
    Daca aveti bunavointa sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi, v-as fi recunoscator.
    Am un A4 B6, 2003, 1.6 i, vreo 160.000 in bord. As avea vreo sansa sa-i cresc puterea acestui motoras ? daca da va rog sa fiti un pic mai detaliati. Adica cu cati caluti ? cat de costisitor ? si cam in ce consta, ce ar trebuii sa fac.
    Stiu, mi s-a mai zis ca daca vreau putere mai mare sa iau o masina cu un motor mai mare, dar nu as vrea sa o schimb, sunt foarte multumit de ea, niste caluti daca s-ar mai face rost ,ar fi ok.
    Multumesc anticipat. :anbet:
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Feb 2012
  8. RZV_BV

    RZV_BV 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A3 Ambition, 2.0 TDI, 2004
    Singura solutie logica pentru motorul asta ar fi un chip tuning, se poate si la 1.6 dar nu castigi mare lucru, vreo 15 CP si 10 Nm.

    Orice altceva inseamna schimbari majore, si mii de euro care nu isi au rostul decat daca ai vreo pasiune ascunsa pt. '1.6' ;)
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Salut si bine ai venit, dar nu se vede ca ai cautat 2 zile, nici macar 2 minute, altfel gaseai acest topic care te intereseaza.
    Si ca nou venit, poti trece si pe aici, asa e frumos. Bafta.
     
  10. dany04ncs

    dany04ncs 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4/2003/1.6. Audi A4 B7 2.0 TDI 103 kw cod motor BRE
    Ok, mersi pentru promtitudine si ceva dezavantaje care ar putea fi ?
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Oct 2015
  11. dragosA4

    dragosA4 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 1.6 1997
    salut am un audi din 1997 1.6 simplu ce-i pot face la motor pt ai creste puterea !??
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se merita. Crestere de putere prin resoftare va fi de maxim 10-15 Cp. Bafta
     
    Ultima editare: 4 Mar 2013
  13. Calin Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2013
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 1.6 FSI, 2006
    Buna,
    Detin un Audi A3 8P sportback din 2006 cu motor 1.6 FSI 116 cp (benzina). Si-a resoftat cineva masina cu motor ca al meu ? Se simte diferenta ? Au avut ceva probleme cu motorl ? Si binenteles, se merita ?

    P.S. fratele meu detine un Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 cp. Are resoftare pe motor de mai bine de 10.000 km si vreau sa spun ca merge foarte bine, trage puternic si nu a avut pana acum niciun fel de problema cauzata de resoftare. Din acest motiv m-ar tenta si pe mine sa imi resoftez masina.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Aug 2013
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Calin Alin in primul rand citeste acest topic de la inceput unde a fost mutat mesajul tau initial si unde trebuia sa scrii initial.

    In al doilea rand te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uite-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  15. Calin Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2013
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 1.6 FSI, 2006
    Cristi, imi cer scuze pentru greselile mele. Sunt nou pe Forum si m-am grabit cu postarea. Imi voi actualiza datele despre masina. O zi buna, salut!
     
  16. Calin Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2013
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 1.6 FSI, 2006
    si-a resoftat cineva masina cu motor 1.6 FSI? is foarte curios cat de tare se simte diferenta. stiu ca la motor aspirat e o diferenta de putere mai mica, deaceea vreau parerea unuia care a incercat deja
     
  17. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Diferenta va fi mica,undeva la 10-15%,se va simti mai ales un plaja de turatie joasa,s-a mai discutat pe alte topicuri,unii ziceau ca nu se merita,acum decizia este a ta
     
  18. Calin Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2013
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 1.6 FSI, 2006
    mersi mult de raspuns
     
  19. qrknu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Cerașu
    Masina:
    audi a4 b5, 1.6, 1998
    Marire putere a4 b5 1.6

    Salutare. de ceva timp ma bate gandul sa investesc in motorul de 1.6. mai exact de cand am luat bataie de la un peugeot 206 1.4 an 2007 :blahblah1: :)
    am cautat prin forum si nu am gasit mare lucru despre ce vreau eu.
    ideea e ca vreau tot aspirat. si pana in limita... pistoanelor forjate sa zicem :) ca nu am prea multi bani la dispozitie :unsure:
    sunt binevenite orice idei, de la admisie la alezare, sau ce mai stiti cu detalii despre modificare si despre pret va rog.
    masina este un b5 1.6 an 1998 cu 101 dalmatieni :)
     
  20. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Parerea mea e ca n-are rost sa bagi bani in 1.6i. Cel mai simplu (si cred ca si mai ieftin) e sa pui motor 1.8i (125hp?) sau 1.8T (150, parca si 180hp).
     

Distribuie pagina asta