1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Claxon la A3 8P - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de sere, 17 Apr 2009.

  1. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    scuzati ca intreb si eu tot aici dar nici mie nu imi mai merge claxonu, am verificat siguranta care se afla in panou de sigurante langa baterie si e cea de pe F5 de 20A si e buna adica nu are firul din ea intrerupt.... voi spuneti ca poate fii ori releu sau goarnele ? alte probleme pot sa apara daca dintr-o data nu imi mai merge claxonu ? repet scuzati ca postez aici
     
  2. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nu credeam ca o sa ajung vreodata sa am probleme cu claxonul, insa da: am impresia ca una dintre goarne si-a dat duhul.

    Situatia a aparut cand un tembel a intrat pe banda mea, unde daca nu franam pana a intrat ABS'ul, imi julea toata partea de la pasager ... Si cum claxonam eu deja de vreo 5 secunde, pac si-a schimbat dintr-o data tonalitatea, devenind mai pitigaiat asa, un sunet ascutit si mai incet.

    E posibil sa se fi dus de suflet ? Ma gandesc ca astea nu prea se repara. Ce-i drept, nu am verificat siguranta, insa nu cred ca au sigurante separate pe fiecare goarna, iar din moment ce claxonul merge dar cu alta tonalitate, inseamna ca siguranta e buna. :(
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asa face si la mine. Trebuie schimbat. Asta o sa mai dureze ca trebuie demontata bara - si la tine trebuie demontata bara. Nu cumpara SH pentru ca risti sa-l iei la fel de prost. Vezi care este cel de joase sau cel de inalte pentru ca fiecare are tonalitatea lui. Bafta.
     
  4. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Deci m-ai linistit. Este cel de joase, ala care mi se pare ca amplifica cel mai mult sunetul. Acum e un sunet ascutit asa, zici ca este electronic facut pe calculator...
    Daca este amabil sa ma ajute un coleg cu codurile goarnelor ?
    Multam!
     
  5. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Ma ajuta cineva daca il rog, cu o schema, unde se afla mai exact cele 2 claxoane la A3 ? Multam!

    LE: Multumesc foarte mult, nucu!
     
    Ultima editare: 31 Oct 2016
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Descarca vezi ce varianta ti se potriveste.
     
  7. ciupilici

    ciupilici 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    Targu -Mures
    Masina:
    Audi A3 8P , 1.6 mpi , 2007
    Salutare,
    De ieri nu-mi mai functioneaza claxonul (Audi A3 8P 1.6 mpi ). Cand am pus contactul s-a auzit un sunet de siguranta arsa (cum se aude la apartament). Acum, daca apas claxonul, se aude un click. As incerca exact cu siguranta. Nu aveti o poza cu siguranta marcata cu o sageata ? Sau cum ar trebui sa o verific ? Am o cutie cu sigurante de rezerva.
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ar trebui sa ai in aria de A3 pdf-uri cu explicatia panoului cu sigurante.
    O identifici, apoi cu un aparat de masura o masori sau o scoti din locas si o verifici vizual. Daca e arsa, o schimbi.
    Daca se arde din nou, verifici cablajele, claxonul, sa nu fie in scurt. Daca nu stii sa faci operatiunile astea, cauti un electrician auto.
    Asa e, cu multi de daca...
     
  9. ciupilici

    ciupilici 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    Targu -Mures
    Masina:
    Audi A3 8P , 1.6 mpi , 2007
    Multumesc mult , ieri m-am uitat la sigurante , le-am scos si bagat din nou , surpriza , spre seara mergea claxonul . Ori nu face contact la o siguranta ori a sarit o bucata de noroi jos la claxon sau am luat un canal si s-au resuscitat firele .
     

Distribuie pagina asta