1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Claxon la A4 B6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de ralphy, 2 Mar 2009.

  1. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    Multumesc pentru raspunsuri,
    Ma apuc de cautat si apoi sa le schimb.
     
  2. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    salut,
    revin cu feedback
    spre bucuria mea am scapt de inlocuire, era doar un contact imperfect la claxonul de joase.
     
  3. alain

    alain 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 (B6-2003) S-Line 2.5 TDI(BDH) quattro
    Pentru schimbare claxoane la A4 B6 se demonteaza farurile (2x4 suruburi torx 30 (eventual prelungitor) si criket + prelungitor + tubulara 10 -pentru claxon). Nu este nevoie de demontat bara, fara service, fara bani.
    Bafta !
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iun 2013
  4. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    alain esti absolut sigur ca nu trebuie demontat spoilerul pentru inlocuirea ambelor claxoane ? intrucat acum nu mai functioneaza niciunul. In situatia aceasta mi-ai dat o veste foarte, foarte buna. Voi incerca, nu inainte de a-mi procura un set de claxoane original.

    Mltumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iun 2013
  5. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Acum revin cu întrebarea fireasca, îmi dă cineva un pont - sa iau un set de claxoane originale pentru A4 al meu?
    Am tot încercat pe la diverse dezmembrări, unii nu le mai aveau alţii aveau doar unul dintre ele.
    Cu bine!
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Costa cam 400 lei bucata la reprezentanta si nu merita. Esti din Bucuresti cauti la dezmembrari si le probezi direct acolo cum functioneaza. Iti iei 2 fire cu tine ca sa probezi claxoanele si alegi ce vrei. Bafta
     
  7. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    Salut,
    Daca nu ai doua "maini stangi" (asta in ideea ca esti dreptaci si nu stangaci :) ) e destul sa demontezi farurile.
     
  8. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Salut!
    Am rezolvat in final. Nu era vorba de claxoane ci plusul (daca nu gresesc) - firul maro - de la fiecare claxon. Ambele erau retezate fix din capatul papucului din mufa. Am preferat sa caut o mufa identica la dezmembrari. Am gasit 2 buc si le-am inlocuit. Acum functioneaza perfect.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Sep 2013
  9. Danutzii 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B6 AVJ 1.8T Quattro 2001 143Kw ABT
    Am si eu problema lu Klaudyu Posts: 407 ... claxonul nu se aude ...se aude doar un clicait in dreptul tabloului de sigurante cand claxonez (siguranta nu este arsa).Sa fie releul sau claxonul? sau ....
     
  10. pisti19

    pisti19 Bronze Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    Baia Mare, Maramures
    Masina:
    A4, b6, 1.9 tdi, 2003, 131 cp, AWX
    Salutare. Am o problema cu claxoanele: nu mai functioneaza, iar releul nu tacane. Unde este situat releul de la claxoane ? Mentionez ca am facut proba cu claxoanele demontate si legate la 12 v si sunt ok. Multumesc mult.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Mai 2015
  11. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ma poate ajuta cineva cum e corect sa se monteze suportii si respectiv claxoanele pt armatura de la bara fata a unui audi a4 b6 2003.

    Atasez 2 poze luate de pe net, unde sunt diferite modalitati de prindere.

    Ideea e ca nu stiu cum e corect. :(
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Sa stii ca nu sunt niste imagini prea clare. Am scos tot ce am gasit cu claxon de pe paginile respective ale modelului, poate iti faci o idee ;)
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca in poza a 2-a din mesajul anterior si goarna vine cu fata in jos. Ti-am mai spus asta si in topicul tau. Bafta.
     
  14. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salut,

    are cineva idee de ce mi se arde siguranța pentru claxon?atunci cand o schimb si încerc sa claxonez se aude claxonul foarte slab si imediat se arde siguranța .
    Mentionez ca a cedat asa deodată,nu a dat niciun semn de oboseala.....oare sa fie terminate ?am verificat sa nu fie pline de mizerie si par a fi in regula.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Problema ta poate sa fie in volan, poate sa fie in alta parte. Trebuie verificat. Desfa airbagul sa vezi nu ai vreun fir rebel pe-acolo care face vreun contact unde nu trebuie, atunci cand apesi pentru a claxona ?
    Daca alimentezi direct claxoanele e ok, merg normal ?
     
  16. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salut Nucu,

    Din păcate nu stiu cum sa fac aceasta verificare...daca imi spui cum pot sa încerc daca am si ce imi trebuie.

    Mersi
     
    Nick28 apreciază asta.
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Atunci e posibil sa nu te descurci...chiar daca iti explic. Mergi eventual la un coleg care e mai priceput si are ceva scule, sa faca verificarea.
    Iti atasez si 3 documente sa te ajute.
    Sau daca nu gasesti un coleg, la un electrician/atelier sa verifice ei.
     
  18. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nu e de mine acest lucru,fiecare cu "meseria " lui.
    O sa merg mai bine la un service cu toate ca urasc mecanii ăștia ....prefer sa ii evit cat de mult posibil,nu am găsit unu serios sa facă lucru bun,dar asta e alta discuție .
    Mersi de ajutor Nucu
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In Timisoara sunt colegi pasionati, de pe forum, care te pot ajuta. Doar trebuie sa-i cauti. Tu nu trebuie sa mergi la mecanici ai nevoie de electrician auto. Bafta.
     
  20. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salut Nucu,
    azi am verificat cu ajutorul unui prieten(cu aparatul de măsura):

    -airbag....totul este OK pe acolo,nu exista niciun fir rebel..etc
    -goarne ...ambele funcționale
    -mufe care intra in goarne ...totul perfect funcțional
    -panou siguranțe (socul siguranța nr 40)...perfect funcțional
    Ieri am cumparat siguranța noua,a ars-o imediat...am pus si una de 30 același lucru o arde,astăzi am pus una de 40 a ținut la 2 claxoane si apoi s-a ars :)
    Am apucat sa desfac masca de sub volan pentru a verifica releul,numai ca aici nu sunt tocmai sigur care este,conform schemei atașate de către tine pare sa fie cel cu nr 53.Nu am apucat decât o verificare scurta(a bobinei) pare a fi in regula.
    Daca ma înșel te rog sa ma corectezi si sa ma lămurești daca despre 53 este vorba sau nu si care ar fi următorul pas pentru a rezolva problema.

    Mersi
     

Distribuie pagina asta