1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Claxon la A6 C5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Demian Valentin Andrei, 19 Sep 2016.

  1. Demian Valentin Andrei

    Demian Valentin Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDI AWX 2003
    Va salut ,

    Sunt nou venit pe grup , am si eu o mica problema . Am fost la o nunta (neinteresant) si am folosit claxonul (mentionez , nu foarte mult ) ,a dat semne de raguseala (in acel moment nu l-am mai folosit ), apoi dupa vreo 2 minute cand am vrut sa verific cum se aude , spre surprinderea mea nu mai functioneaza deloc .
    Sa imi cumpar goarnele noi ma costa 480 lei ( bani pe care nu doresc sa ii cheltui pe asa ceva ) .
    Aveti vreo sugestie , idee , parere sau vreo informatie despre ce ar putea fii vorba ? :sos:
    Nu l-am desfacut , nu am verificat releu si nici sigurantele .
     
  2. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Cumpara-le sh in cel mai rau caz...oricum la o nunta si al meu a luat-o razna,dar a doua zi..surpriza mergea
     
  3. Demian Valentin Andrei

    Demian Valentin Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDI AWX 2003
    Problema rezolvata , Siguranta cu nr 40 arsa . Am inlocuit-o si claxonul merge fara probleme .
    Bine ca nu m-am pus sa il schimb .
     
    Mihaela George apreciază asta.
  4. RosioruCiprian 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2018
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    Audi a6
    Salut băieți am si eu o problema cu claxonul se aude dar nu cum trebuie se aude mai încet,ce ar putea fi
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Probabil iti functioneaza doar unul. Verifica intai cablajul si mufele.
     
  6. RosioruCiprian 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2018
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    Audi a6
    Asa a fost. Nu stiam ca am pe ambele părți si asa este: funcționează doar unul. Problema este alta, am claxonul dar nu stiu ce sa demontez ca sa il schimb. Cum sa procedez ?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se demonteaza bara fata. S-a mai scris asta pe forum de zeci de ori. Ca sa nu iti fie sterse mesajele pe viitor te rog ca de urgenta sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  8. xchris 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2018
    Locație:
    Italia
    Masina:
    A6, 1.9, 2004
    Problemă întâlnită și rezolvată elegant, fără fir auxiliar între claxoane. Claxon dreapta nefuncțional, fir de +(comandă 12v) corodat in 2 părți pe parcursul a 15 cm... la mufă(conector claxon) și pe parcursul tubului izolator.
     

Distribuie pagina asta