1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Codari - Setari functii - Activari - Dezactivari cu VCDS si/sau OBD Eleven pentru A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de malexgti, 8 Mar 2015.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Multumesc. AM masina 2013, a mers activat lap timer, am sa incerc sa vad daca reusesc cu consumul instant pe loc si revin. Doar ca nu promit azi-maine......nu stiu cum am sa gasesc timp.
     
    keth apreciază asta.
  2. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Fost la masina si verificat. Cele 2 canale pentru consum cu functie activat/dezactivat. Nu au legatura cu consumul stationar in L/h.
     
    Daser apreciază asta.
  3. adrian73ran

    adrian73ran 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2009
    Locație:
    Gura Humorului
    Masina:
    A6 2.0 TDI - 2011 și a6 2.0 TDI - 2005
    Foarte utile discuțiile din aceste postări. Multumesc.
     
  4. CLASS

    CLASS 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2007
    Locație:
    Luduș
    Masina:
    A6 C7 4G LCGLCF1 2014
    Salut. Nu stie nimeni setarile in VCDS pentru a afisa consumul instant in display..? Am tot cautat peste tot si nu am gasit nimic concludent ..
     
  5. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Consumul instant in mers il poti vedea in computerul de bord fara nici o codare. Consumul stationar masurat in l/h nu cred ca se poate afisa. Multi colegi au tot incercat si cautat insa nimeni nu a gasit.
     
  6. CLASS

    CLASS 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2007
    Locație:
    Luduș
    Masina:
    A6 C7 4G LCGLCF1 2014
    Ceea ce indica este consumul mediu... nu e cel instant...cel putin la mine..:)
     
  7. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Daca dai in sus de rotita, o sa iti apara la un moment dat o bara orizontala cu 2 marcaje, unul pt consum instant si unul pt consum mediu short.
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Acela nu este consumul instant, este consumul anumitor optiuni... care este pana la 1litru. Cel putin la mine asa apare.
     
  9. CLASS

    CLASS 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2007
    Locație:
    Luduș
    Masina:
    A6 C7 4G LCGLCF1 2014
    Da .. asa apare si la mine... consumul optiunilor deschise...precum oglinzile,scaunele incalzite etc
     
  10. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Daca asta nu e consum instantaneu atunci ce e ??? Unde este acel triunghi mic este media pe consumul short distance, iar bara plina cu alb variaza in fiecare clipa dupa cum e consumul.
     
  11. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Deci sa ne intelegem, in pozele lui dentimarius se vede banda aia alba care culiseaza stanga-dreapta si arata consumul instant. Asa apare pe masinile de la MY2013 in sus, posibil si la 2012.
    Ceea ce cauta unii colegi, adica consumul afisat clasic in litri/ora este valabil doar pe primele varianta de C7 din 2011 si tine de versiunea de software a ceasurilor de bord. Posibil si primele din 2012 sa fie pe varianta veche de software. De la jumatatea lui 2012, adica toate MY2013 au afisajul ca in pozele de mai sus !
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @K U L, cazanul meu este din 2014 si asa ceva nu are. Crezi ca trebuie sa fac o codare sa imi apara si mie?
     
    AdrianSebi și gicu apreciază asta.
  13. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Pune niste poze cum iti apare tie "la cazan" consumul instant.
     
    gicu apreciază asta.
  14. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Așa arată și la mine dar instantul îl observi doar în mers, la relani nu afișează.
     
  15. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Vezi un pic in
    In 17 inst. - 10 adapt - functia search - sunt 2 canale current consumption, 1 si 2

    Poate nu le ai activate.....

    Si, DA, in stationare, la relanti, bara sta pe alb toata......si consumul mediu creste vazand cu ochii...... :)))))
     
    borsy și MarianMaxx apreciază asta.
  16. leo may 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    Danemarca
    Masina:
    a6 c7 3.0 2014
    Eu am functia consumului instant activata. Este an 2013 masina. O sa revin cu poza. Pe lap timer nu imi arata bara aia sub km. De ce, stie cineva ?
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Este consumul mediu din consumul short distance. Azi am verificat si eu... nu stiam ca este acolo pentru ca nu urmaresc consumul. Revenind la acel afisaj... veti vedea ca daca bara nu este evidentiata, consumul este X.... cand bara incepe sa se umple, consumul chiar daca urca este tot mediu, nu raportat la acceleratie sau afisaj. Pun doua poze unde se vede ca este la fel cu si fara bara evidentiata.

    1.jpg 2.jpg

    Ceea ce intreaba multa lume, si ce caut si eu... este ca in pagina... sa spunem unde este kilometrajul digital, in bara de jos unde avem info despre distanta, viteza medie, consum, etc.... sa apara si consumul instant asa cum am vazut pe unele masini. Sper ca m-am facut inteles si scuzati exprimarea. :)

    3.jpg
     
  18. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Se pare că nu se poate așa ceva la noi. Pe mine mă interesa pentru regenerarea filtrului dar m-am obișnuit și așa. :)
     
    NEAMTZU apreciază asta.
  19. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    @MarianMaxx in prima poza a ta, 3.6 este consumul mediu pe short distance, iar bara plina indica consumul instant. ce e plin cu alb variaza mereu, indica consumul instant clipa de clipa.
     
    Nicolcea apreciază asta.
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Incetati cu aceasta discutie despre consum. Parca sunteti disperati. Afiseaza ... nu afiseaza. Gata.
     
    Valentin82@1 apreciază asta.

Distribuie pagina asta