Coduri motoare si Norme de poluare Euro - Emisii CO2

Discuție în 'Discutii generale Audi' creată de enache, 25 Oct 2007.

1. enache 1st Gear Member

Pot obtine un certificat de conformitate Euro3 pentru un Audi A3 din 1999, cu norma de poluare D3? Nu de alta, dar la RAR au trecut-o euro2 si cunosc persoane cu acelasi tip de Audi, acelasi an, care au trecut Euro3. Stiu ca daca le pui in fata celor de la RAR un certif de conformitate, nu mai au ce zice. Cunoaste careva pe cine trebuie de la vreo reprezentanta audi?:) multumesc mult

e nenorocita rau taxa ptr euro2 la motor de 1.6 am de dat 2970euro... iar la euro3 as da doar vreo 1250. adica... e imensa diferenta.

2. enache 1st Gear Member

IDu meu de mess e mircea_enache86

3. micu

micu Bronze Member

Locație:
    Bucharest
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Nu cred ca poti scapa.... doar cu spaga mare, doar atat... D3 este un fel de combinatie intre Euro2 si Euro 3... este o gaselnita a nemtilor, sa polueze mai putin decat un Euro 2....

4. adibose

adibose 6th Gear Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    D3 nu este egal cu Euro3, masina mea este Euro3 - D4
    fiecare are certificat Euro corespunzator si trebuie sa plateasca corespunzator..dar mai sunt si alte cai, cu shpagi mari dar eu nu cunosc o astfel de modalitate, ca as fi pus si eu al meu motor pe E4 :)

5. enache 1st Gear Member

dap, stiu ca D3 nu inseamna neaparat E3. Problema e ca o masina identica cu a mea, acelasi an de fabricatie, tot cu D3, a fost trecuta ca E3. Iar pe mine... m-au trecut E2. Ca sa nu mai zic ca o amica cu masina din 2000, cu D4, si-a incasat tot E2 :)

6. cristi231077

cristi231077 Audi Expert

Locație:
    TM
    Masina:
    <<<<===
    Intre D3 si E3 nu e asa de mare diferentza si se poate rezolva cu ceva interventii, vorbeste la o firma de inmatriculari auto (una mai mare care are ceva relatii la RAR ) si in schimbul unei sume de bani stiu ei ce sa faca si cum sa-ti rezolve problema.Stiu pe cineva care a rezolvat astfel problema.

Bafta !!! :icon_thumright:

Ultima editare de un moderator: 15 Aug 2011
  7. enache 1st Gear Member

da-mi si mie add te rog la IDu de mess. multumesc

8. CIPRIOTTU

CIPRIOTTU 5th Gear Member

Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    Odata ce ai facut autenticitatea la masina si au stabilit deja norma de poluare nu cred ca se mai poate face ceva si oricum ziceai de acelasi motor dar cu alta norma de poluare, RAR-ul are pe site-ul lor normele de poluare pt toate tipurile de masina in functie de CODUL MOTOR si PUTERE, motorul de care vorbeai tu cu Euro 3, 100 % avea cod motor diferit, de exemplu eu am tot 1.6 dar e Euro 4

9. enache 1st Gear Member

Nu frate. Acelasi an de fabricatie, acelasi motor. Sa se duca dracu astia de la RAR. Tot fac eu ceva si nu le dau toti banii aia. E Romania. Nesimtirea se trateaza tot cu nesimtire. Vad eu ce fac.

10. tibi1979

tibi1979 1st Gear Member

salut

enache ....bine ai venit in club "romania " din august o tot lalai si eu .......idem si la fel am patit si eu :(...asa ca daca descoperi vre-o portita anuntama si pe mine ...

11. enache 1st Gear Member

am gasit o chestie prin niste cunostiinte. nu o mai pun in aplicare pentru ca tocmai am vandut masina. nici nu vreau sa-ti spun ce prost am iesit la bani... e aiurea oricum si metoda ptr ca desi e mult mai mica suma, tot reprezinta ceva, si tref sa dai jumate inainte si jumate dupa. stai in stres vreo cateva zile da asta e.

12. V8TDI

V8TDI Gold Member

Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    D4 este EURO3?

Salutare natiune AUDIsta! Un prieten de-al meu si-a luat de curand din Germania un A4 1,6 benzina 74KW an prima inmatriculare 2000 (februarie). In talonul nemtesc scrie ca masina e norma D4. Din cate stiu eu D4 e mai sus de EURO 3 dar mai jos de EURO 4. Cei de la RAR i-au spus ca masina corespunde cel mult la EURO 2.
    Are cineva idee daca D4 poate fi considerat EURO 3 in Romania? Ca eu i-am spus prietenului sa ceara de la AUDI o confirmare oficiala ca masina este EURO 3.

Multumesc anticipat pentru un raspuns (prompt).

13. cristi231077

cristi231077 Audi Expert

Locație:
    TM
    Masina:
    <<<<===
    Asa stiu si eu ca D4 este un E3 inbunatatit insa nu destul ca sa se poata considera la inmatriculare ca fiind E4.
    Este foarte bine ca la-i safatuit sa ceara de la nemti confirmarea aia pt ca o sa trebuiasca sa o traduca sa o legalizeze si sa mearga cu ea cand face RAR-ul.
    :icon_thumright:

Ultima editare: 1 Dec 2007
  14. alex.petrariu

alex.petrariu Gold Member

Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    D4 e peste EURO3

15. zeuss

zeuss 5th Gear Member

Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A4 B7, BPW
    audi a 4 dupa 01.01.2004 euro 3 sau euro 4?

am si eu o intrebare ?
    eu am auzit ca la motoarele audi de dupa 01.01.2004 ar avea norma de poluare euro 4 , si nu euro 3. ma refer la motorul de 131 CP stie cineva mai in detaliu despre ce este vorba ? este adevarat ?
    eu sunt interesat de cumpararea uneia si acuma ma documentez :)
    va multumesc

16. pmrazvan 1st Gear Member

Locație:
    Tg-Jiu
    Masina:
    A4 AVANT 1.9 TDI 131CP+
    la un a4 de 2.5 l 180 Cp din 2005 plin am vazut ca este E4...din 2004 nu stiu...

17. jony

jony Gold Member

Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    eu am motor de 131 cp din 2004 si este euro 3

18. Tha JiM

Tha JiM 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2012
    2005, 131cp aici tot E3 :(

19. xaby69

xaby69 Platinum Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    eu am audi A4, 2.0i, 131 cp, din 2002 si are E4... dar eu cred k tu te-ai referit la motoarele diesel..., sau???

20. V8TDI

V8TDI Gold Member

Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Cel mai bine este cand ai o copie dupa Brief (actul de proprietate al masinii) sau dupa talon, da-le pe fax la RAR si intreaba acolo exact ce norma e in Romania. S-au mai vazut cazuri ca o masina e considerata Euro 3 in Germania si numai Euro 2 in Romania, de ex.

Distribuie pagina asta